آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۰۱

 • فوبیای تورم بنزینی

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: بحث بر سر اصلاح قیمتی بنزین بار دیگر به نقل محافل تبدیل شده است و دیروز نمایندگان مجلس بار دیگر در برابر اصلاحات کارساز اقتصادی در شرایط دشوار کشور مخالفت کردند. شاید علت اصلی این مخالفت‌ها را بتوان هراس از موج تورمی و افزایش فشار ناشی از گرانی به عموم جامعه دانست. این در حالی است که بررسی‌های علمی و عملی از سطوح مختلف اثرگذاری نرخ بنزین بر قیمت‌ها خلاف این موضوع را اثبات می‌کند. شواهد آماری از اثر بنزین بر کرایه تاکسی به‌عنوان مستقیم‌ترین محل افزایش هزینه‌ها تاکید می‌کند تغییرات قیمت بنزین انعکاسی به مراتب کوچک‌تر بر افزایش نرخ کرایه‌ها دارد. در سوی دیگر، عملکرد واقعی شرکت‌های تولیدکننده در صنایع اساسی نظیر دارو و غذا و همچنین پخش کالاها نیز نشان از این موضوع دارد که حتی جهش قیمت بنزین اثر محدودی بر قیمت کالاها در جامعه دارد (اثری حتی کمتر از یک درصد). نکته جالب توجه اینکه اگر وضعیت کنونی بازار ارز و تورم در اقتصاد کشور در نظر گرفته شود، اصلاح قیمتی بنزین می‌تواند با افزایش درآمد ارزی و همچنین جبران کسری بودجه سیگنال‌های اقتصادی به بازار ارز ارسال کند و با کنترل انتظارات تورمی حتی احتمال نزول قیمت کالاها را در جامعه فراهم ‌آورد.
 • فرصت پیگیری همکاری نفتی ایران و جمهوری آذربایجان در نشست تهران

  نویسندگان: عباس ملکی، نیما شمساپور، سجاد باقرپور
  در پی امضای پیش‌نویس کنوانسیون تعیین رژیم حقوقی دریای خزر توسط روسای پنج کشور ساحلی این دریا در مردادماه سال گذشته، یک کارگروه عالی برای پیگیری ادامه روند این کنوانسیون تشکیل شده است. این کارگروه تا کنون برای بررسی چگونگی تعیین جزئیات برای رسیدن به یک توافق جامع در مورد رژیم دریای خزر، دو نشست تشکیل داده است: اولین آن، نشستی دو روزه (۳۰ بهمن و اول اسفند سال گذشته) که محل آن در باکو بود و دومین نشست در ۲۶ و ۲۷ فروردین امسال در نورسلطان قزاقستان (آستانه سابق) برگزار شد. حال مقرر شده است نشست بعدی در خرداد ماه در تهران برگزار شود.
 • آتش توییت ترامپ در بازار نفت

  دنیای اقتصاد: یک حرکت ناگهانی دیگر از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته عامل سقوط قیمت نفت به کمترین سطح در پنج هفته گذشته شد. اکانت توییتر ترامپ این‌بار محل حمله به چین بود و با ارسال سیگنالی قوی از احتمال بر هم خوردن مذاکرات تجاری آمریکا با غول اقتصادی آسیا، ریزش ارزش نفت را باعث شد.
 • نشت خط لوله نفت در مسیر امیدیه کنترل شد

  شانا: نشت نفت و حریق خط لوله ۴۲ اینچ نفت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در مسیر امیدیه به تاسیسات مارون ۲ که صبح دیروز حادث شد، در دست کنترل است. به گزارش شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، خط لوله ۴۲ اینچ نفت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری صبح دیروز (دوشنبه، ۱۶ اردیبهشت‌ماه) دچار نشت و آتش‌سوزی شد. این خط لوله در مسیر امیدیه به تاسیسات مارون ۲ در حین انجام کار تعمیرات دچار نشتی نفت شد که با توجه به شدت نفت‌ریزی پس از حدود ۴۵ دقیقه به حریق منجر و به موازات آن خط ۱۲ اینچ گاز مایع نیز دچار حریق شد. بر‌اساس این گزارش، این حادثه هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته و با حضور به‌موقع نیروهای ایمنی و عملیاتی در حال کنترل است.شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اعلام کرد: تدابیر عملیاتی و ایمنی اندیشیده شده و تخلیه نفت درون لوله‌های ۴۲ اینچ نفت و ۱۲ اینچ گاز مایع درحال انجام است.

بیشتر