آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۰۰

 • هفت برآورد از صادرات نفت

  دنیای اقتصاد: معافیت‌ از تحریم خرید نفت ایران آخر هفته گذشته به پایان رسید؛ این یعنی از این پس هیچ کشوری اجازه خرید نفت از ایران را ندارد. با این حال مقامات داخلی کشور و حتی کارشناسان خارجی بر این باورند که این موضوع به معنای توقف صادرات نفت ایران نیست. آن‌طور که خبرگزاری رویترز به نقل از منابع اطلاعاتی مختلف اعلام کرده است، هرچند صادرات نفت ایران از ماه جاری میلادی کاهش خواهد یافت، اما متوقف نخواهد شد. این موضوع از سوی پلاتس نیز تایید شده، پلاتس بر این باور است که آمریکا فعلا به‌طور غیررسمی به برخی خریداران نفت کشور اجازه خواهد داد تا به خرید نفت خود ادامه دهند. با این حال برآوردهای خارجی از کاهش قابل توجه صادرات نفت ایران خبر می‌دهد. این در حالی است که مقامات داخلی کشور اعلام می‌کنند که ایران به بازار جدیدی دست یافته و می‌تواند به صادرات نفت خود در سطح بسیار بالاتر از برآوردها و حتی در سطوح ماه‌های گذشته ادامه دهد.
 • عراق: خارج از سهمیه اوپک نفت عرضه نخواهیم کرد

  ایرنا: وزیر نفت عراق تاکید کرد که این کشور به توافقات اعضای اوپک پایبند است و خارج از سهمیه اوپک نفت به بازار عرضه نخواهد کرد. ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق و مشاور نخست‌وزیر در امور انرژی روز یکشنبه در دوحه قطر اعلام کرد که کشورش برای جبران کمبود احتمالی بازار، اقدام به اتخاذ تصمیم یک‌جانبه برای افزایش عرضه نفت خام نخواهد کرد. وی گفت: بغداد به توافقات درخصوص سطح تولید میان اعضای اوپک و اعضای غیر اوپک به رهبری روسیه در دسامبر ۲۰۱۸ تا هر جا که باشد احترام خواهد گذاشت.
 • اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین فعلا متوقف شد

  دنیای اقتصاد: پس از انتشار اخبار ضد و نقیض از زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین در کشور، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی روز گذشته‌ گفت: موضوع سهمیه‌بندی بنزین فعلا متوقف است و قرار است که این موضوع در جلسه مشترک مجلس و دولت مورد بررسی قرار گیرد و دولت و مجلس مشترکا در این باره بحث و بررسی کنند و راهکاری بیندیشند.
 • خطر فروپاشی اوپک جدی‌تر شد

  ایسنا: در آستانه آماده شدن گروه اوپک‌پلاس برای دیدار در وین، یک بار دیگر تهدید جدیدی برای این باشگاه صادرکنندگان نفت ظاهر شده است.به گزارش اویل پرایس، یکپارچگی داخلی اوپک در شرایطی که چندین عضو بزرگ این گروه نه‌تنها با تحریم‌های خارجی مواجه شده‌اند، بلکه اعضایی مانند ونزوئلا در خطر فروپاشی داخلی قرار گرفته‌اند، زیر سوال رفته است. با در نظر گرفتن شرایط ونزوئلا و ایران، بنای داخلی این گروه شکاف پیدا کرده است. استراتژی کاهش تولید اوپک‌پلاس با هدایت عربستان سعودی همچنان اجرا می‌شود؛ اما بخشی از موفقیت آن ناشی از تبعات منفی تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا بوده است. سطح بالای پایبندی این گروه به توافق کاهش تولید (۱۲۸ درصد) به‌دلیل افت عرضه این دو صادرکننده بزرگ بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر