آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۹۴

 • مانع آمریکایی فروش صفر نفت

  دنیای اقتصاد: افزایش ۲۶ درصدی قیمت بنزین در آمریکا می‌تواند مانعی برای افزایش فشار آمریکا بر فروش نفت ایران باشد. طبق تحلیل وودمکنزی، با نزدیک شدن به فصل تابستان تقاضای پالایشگاه‌ها اوج گرفته و در پی آن قیمت بنزین نیز با رشد بیشتری همراه می‌شود. این موسسه افزایش تولید اوپک برای پر کردن جای خالی نفت ایران را نیز عاملی برای کاهش قیمت چشمگیر نفت خام در آستانه فصل رانندگی نمی‌داند. قیمت بالای سوخت در آمریکا پاشنه آشیل ترامپ در رقابت‌های سیاسی است. از همین رو می‌تواند عاملی برای انعطاف در تحریم‌های نفتی ایران باشد.
 • سرنوشت روابط انرژی ایران و هند چه می‌شود؟

  ایسنا: پس از اعلام تصمیم هفته گذشته دولت ترامپ برای پایان دادن به معافیت‌ها برای مشتریان نفتی ایران، هند در شرایط بی‌نهایت دشواری قرار گرفته و معلوم نیست چه راهی در پیش خواهد گرفت.
 • جنگ داخلی تولید نفت لیبی را تهدید می‌کند

  شانا: شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد که درآمدهای این شرکت افزایش یافته، اما درگیری‌های نظامی در این کشور خطر جدی برای تولید نفت این کشور ایجاد می‌کند.به گزارش رویترز این شرکت اعلام کرد: درآمدهای این شرکت در ماه مارس سال ۲۰۱۹ میلادی به بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده که ۲۰ درصد بیش از ماه پیش از آن است، اما جنگ داخلی در این کشور تهدیدی جدی برای تولید نفت ایجاد می‌کند. شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد دلیل اصلی افزایش درآمد آن، پایان تعطیلی میدان نفتی شراره در جنوب غربی لیبی است. مصطفی صنع‌الله، رئیس شرکت ملی نفت لیبی گفت: بروز تازه‌ترین درگیری‌ها، تهدیدی جدی برای عملیات، تولید و اقتصاد ملی ما ایجاد می‌کند. وی افزود: شرکت به‌شدت درباره تهدید زیرساخت‌های انرژی ملی و تلاش‌ها برای استفاده از تاسیسات و تجهیزات شرکت ملی نفت لیبی برای اهداف نظامی نگران است. رئیس شرکت ملی نفت لیبی همچنین اعلام کرد که کمبود احتمالی سوخت نیز می‌تواند مردم غیرنظامی و عملیات این شرکت را تهدید کند.
 • آغاز دور جدید ثبت‌نام کارت سوخت

  فارس: دور جدید ثبت‌نام برای دریافت کارت سوخت خودرو از بامداد امروز آغاز شد. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مالکان خودرو و موتور سیکلت که به هر دلیلی کارت سوخت ندارند، می‌توانند از ساعت ۲۴ امشب (۰۸/ ۰۲/ ۱۳۹۸) با مراجعه به سامانه www.mob.gov.ir، اپلیکیشن دولت همراه یا کد دستوری # ۴*به‌منظور دریافت کارت سوخت، تقاضای خود را ثبت کنند. این اطلاعیه تاکید می‌کند، مالکان خودروهای عمومی و مالکان خودروها در استان سیستان و بلوچستان که پیش از این در دفاتر پلیس +۱۰ درخواست خود را ثبت کرده‌اند، نیاز به مراجعه به سامانه را ندارند و کارت سوخت به آدرس ایشان ارسال خواهد شد. لازم به یادآوری است، مراحل ثبت‌نام صرفا غیرحضوری و از طریق سامانه دولت همراه انجام می‌شود.
 • جایگزینی نفت خام ایران در بلندمدت امکان‌پذیر نیست

  شانا: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: جبران نفت ایران توسط دیگر تولیدکنندگان امکان‌پذیر نیست، شاید آنها بتوانند برای مدت کوتاهی این کار را انجام دهند، اما در بلندمدت به هیچ وجه امکان آن وجود ندارد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر