آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۹۳

 • حمله توییتری ترامپ به نفت

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال عدم‌تمدید معافیت‌های نفتی، بهای طلای سیاه در هفته گذشته روند صعودی را تجربه کرد. برای خنثی شدن این روند، ترامپ بار دیگر در توییتر فعال شد. وی در پیامی اعلام کرد که با اوپک هماهنگ کرده و آنها قیمت نفت و در نتیجه بنزین را فورا کاهش می‌دهند. هرچند برخی منابع آگاه در اوپک چنین ادعایی را تایید نکردند؛ اما قیمت‌ها در معاملات روز جمعه با ریزشی محسوس، عمدتا در واکنش به توییت ترامپ مواجه شد. به این ترتیب، نفت خام آمریکا رکورد هفت صعود متوالی را به پایان رساند.
 • قیمت حامل‌های انرژی باید استانداردسازی شود

  ایرنا: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت‌های حامل‌های انرژی مانند بنزین در زمان حاضر افزایش نخواهد یافت. محمد خالدی سردشتی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و تورم بالا، آزادسازی قیمت‌های حامل‌های انرژی امکان‌پذیر نیست.
 • لوک اویل روسیه سرمایه‌گذاری در عراق را افزایش می‌دهد

  ایرنا: معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرد که لوک اویل دومین شرکت بزرگ نفتی این کشور تا سال ۲۰۳۵ میلادی سرمایه‌گذاری خود در پروژه‌های نفتی عراق را به ۴۵ میلیارد دلار افزایش خواهد داد. رسانه‌های عراقی روز شنبه به نقل از یوری بوریسوف، معاون نخست‌وزیر روسیه که اخیرا به بغداد سفر کرده است، نوشتند: بر اساس گزارش رسانه‌های روسی سرمایه‌گذاری کنونی شرکت لوک اویل در عراق بالغ بر ۸ میلیارد دلار است.حدود دو ماه پیش شرکت لوک اویل روسی از آغاز حفاری چاه‌های نفتی جدید در میدان نفتی غرب القرنه ۲ در جنوب عراق خبر داد.ضمنا عراق پس از عربستان سعودی دومین صادر‌کننده بزرگ نفت در اوپک است و روزانه حدود ۵/ ۴ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند که از این مقدار ۲/ ۳ تا ۵/ ۳ میلیون بشکه را روزانه صادر می‌کند.همچنین عراق برای تامین ۹۵ درصد از بودجه خود بر در آمد‌های نفتی متکی است که باعث می‌شود اقتصاد تک قطبی عراق از نوسانات قیمت نفت خام در بازارهای جهانی متاثر شود.
 • پایان اعتصاب در بزرگ‌ترین‌ پالایشگاه اروپا

  تسنیم: اتحادیه‌های تجاری توافق کردند به اعتصاب یک هفته‌ای در بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت اروپا خاتمه دهند. به گزارش اویل پرایس، اتحادیه‌های تجاری توافق کردند به اعتصاب یک هفته‌ای در بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت اروپا، پالایشگاه پرنیس شل با ظرفیت ۴۰۴ هزار بشکه نفت در روز خاتمه دهند. این پالایشگاه در هلند قرار دارد. پایان این اعتصاب پس از حل مساله دستمزدها صورت گرفت. فعالیت‌های این پالایشگاه از اول آوریل کاهش یافته بود. اتحادیه‌های تجاری به کارگران توصیه کردند به اعتصاب خاتمه دهند. شرکت بزرگ شل بهبود مفاد قرارداد کار و افزایش ۳ درصدی دستمزدها را در سال جاری، ۲ درصد را برای سال آینده و ۵/ ۲ درصد را در ۲۰۲۱ پیشنهاد داد. اتحادیه‌ها در آغاز خواستار ۵ درصد افزایش دستمزد بودند. در حالی‌که شل یک افزایش ۲ درصدی را در سال جاری و دو و نیم درصد را برای سال آینده پیشنهاد داده بود. تولید محصولات نفتی در این پالایشگاه پس از آغاز اعتصاب در ۸ آوریل کاهش یافت.
 • همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صنعت نفت و گاز

  گروه بنگاه‌ها: صندوق نوآوری و شکوفایی در حوزه نفت طی دو تا سه ماه گذشته رایزنی‌های خوبی را با بازیگران این عرصه داشته و تلاش کرده تا امکان تلفیق منابع و هدایت بودجه‌های پژوهشی به سمت شرکت‌های دانش‌بنیان این بخش را فراهم کند.
 • دست کره‌جنوبی از نفت ارزان ایران کوتاه شده است

  تسنیم: پس از سخت تر کردن تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، کره‌جنوبی احتمالا به دنبال جایگزینی برای نفت ایران است، اما باید این محصول را گران تر بخرد. به گزارش رویترز، کره‌جنوبی بزرگ‌ترین‌ خریدار میعانات گازی، یک نوع نفت فوق سبک ایران است که پالایشگاه‌های آن به‌عنوان مواد اولیه برای تولیدات پتروشیمی خود استفاده می‌کنند. شرکت اینچئون پترولیوم، هیوندای اویل بنک و هاندا توتال یک بار دیگر دنیا را به دنبال جایگزینی برای نفت ایران زیر و رو می‌کنند و این نفت جایگزین بدون‌شک گران‌تر خواهد بود. سال گذشته کره‌جنوبی ۲۳ نوع مختلف میعانات گازی را از ۱۵ کشوری که می‌توانستند جایگزین ایران باشند، خرید و آزمایش کرد که ۹ میلیارد دلار برایش هزینه در بر داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر