آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۸۳

 • گسل‌های پنهان رشد قیمت نفت

  دنیای اقتصاد: بهای نفت خام در بازار جهانی برای ششمین هفته متوالی با رشد همراه بود تا چشم‌انداز این بازار در سال جاری میلادی بیش از پیش چندوجهی به نظر رسد.
 • ارزان بودن انرژی مجوزی برای هدررفت سرمایه ملی نیست

  ایرنا: مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت بر لزوم اصلاح قیمت سوخت و ساماندهی مدیریت تقاضا تاکید کرد و گفت: ارزان بودن و در دسترس بودن انرژی مجوزی برای مصرف بی رویه و هدررفت سرمایه ملی نیست. به گزارش شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، محسن دلاویز در نخستین جلسه شورای مدیران در سال جدید میانگین مصرف روزانه بنزین در تعطیلات نوروز را ۱۳۰ میلیون لیتر اعلام کرد. وی تصریح کرد: ضرورت دارد خودروسازی نسبت به اعمال تغییرات عمده در کیفیت خودروها نسبت به مصرف خارج از استاندارد جهانی سوخت اقدام کند.به گفته وی، استفاده نکردن از اختیاراتی مانند ماده ۲۶ جرائم به دلیل حمایت از صنعت ملی، نباید خیال خودروسازان را راحت کند که به بهبود کیفیت احساس نیاز نکنند.دلاویز اضافه کرد: اقتضای شرایط اقتصادی جامعه این است که امسال به موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی توجه ویژه داشته باشیم.وی اعلام کرد: تا زمانی که اصلاح قیمت سوخت به‌طور قانونی صورت نپذیرفته است تک تک ما ایرانیان وظیفه داریم ذیل سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون اصلاح الگوی مصرف مصوب مجلس شورای اسلامی، در مورد مصرف صحیح انرژی در بخش‌های خانگی، حمل‌ونقل‌، صنایع به‌ویژه خودروسازی احساس مسوولیت بیشتری کنیم.
 • بنزین در عربستان گران شد

  تسنیم: قیمت بنزین در عربستان ۵ درصد افزایش یافت و به ۴۴/ ۱ ریال سعودی در هر لیتر رسید. به گزارش رویترز، شرکت نفت آرامکوی عربستان سعودی قیمت داخلی بنزین اکتان ۹۵ را از ۰۲/ ۲ ریال عربستان به ۱۰/ ۲ ریال در سه ماهه ابتدایی سال رساند (۴ درصد افزایش) و قیمت اکتان ۹۱ را از ۳۷/ ۱ ریال به ۴۴/ ۱ ریال در هر لیتر افزایش داد که معادل ۵ درصد افزایش است. این شرکت طی بیانیه‌ای اعلام کرد این تغییرات از ۱۴ آوریل اجرایی می‌شوند و اضافه کرد که قیمت داخلی بنزین طبق تغییرات در قیمت بنزین صادراتی عربستان به بازارهای جهانی بالا و پایین می‌رود. ریاض سال گذشته قیمت داخلی بنزین را در تلاش برای تقویت بهره‌وری انرژی بالا برد. این کار بخشی از اصلاحات اقتصادی با هدف دور کردن بزرگ‌ترین صادر‌کننده نفت خام دنیا از وابستگی به نفت بود.
 • مردم؛ اولویت وزارت نفت در مواجهه با سیلاب

  شانا: نماینده وزیر نفت در استان خوزستان ضمن تشریح برنامه‌های انجام شده و در حال انجام وزارت نفت در این استان گفت: اولویت نخست مردم هستند و تا حد امکان اقدام‌های‌مان باید در مسیر کاستن از آلام مردم باشد. کریم زبیدی افزود: انتخاب نماینده از سوی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران با هدف ایجاد هماهنگی و بسیج بیشتر امکانات در یاری‌رسانی به سیل‌زدگان و همچنین حضور مستقیم یکی از مدیران ارشد وزارت نفت در استان خوزستان است.

بیشتر