آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۸۲

 • هورالعظیم پر آب می‌ماند؟

  سارا مالکی
  دنیای اقتصاد: انتظار معجزه از «نفت» در مواجهه با واقعیت سیل در استان خوزستان، موجی از اندوه در شهرهای جنوب ایران، به‌خصوص مناطق نزدیک به تاسیسات نفتی را باعث شده است. موج بارش‌های سهمگین از ابتدای امسال مناطق زیادی از ایران را با واقعیت سیال آب مواجه کرده است. بسیاری از مردم در استان‌های غربی و شمالی، همزمان با شروع سال جدید خانه‌هایشان را روی آب دیدند و جریان آب در روزهای اخیر استان خوزستان را نیز درگیر خود کرده است. اما به‌نظر می‌رسد واقعیت سیل برای ساکنان خوزستان، به خصوص آنها که در شهرهای نزدیک به تاسیسات نفتی زندگی می‌کنند، هنوز به شکل کامل مورد پذیرش واقع نشده است. برخی مردم این مناطق که تغییرات بی‌سابقه جوی خانه‌‌های آنان را در خشک‌ترین مناطق کشور به زیر آب فرو برده است، با ندیده گرفتن قدرت طبیعت، این تصور را دارند که «وزارت نفت مانع از ورود آب به تالاب هورالعظیم شده و به منظور حفاظت از تاسیسات نفتی جریان آب را به سمت روستاها و شهرها هدایت کرده است.»
 • صدور۲۰ میلیون تن محصول پتروشیمی در سال گذشته

  گروه بنگاه‌ها- بوشهر: مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: پارسال ۲۰ میلیون تن تولیدات صنایع پتروشیمی به ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شد.تقی صانعی در نشست بررسی مشکلات واحدهای پتروشیمی باحضور وزیر اطلاعات در بوشهر افزود: از مجموع ۵۶ واحد پتروشیمی فعال کشور ۲۰ واحد در ماهشهر، ۱۶ واحد در عسلویه و مابقی واحدها در سایر مناطق کشور پراکندگی دارند که این واحدها سالانه ۵۰ میلیون تن تولید دارند.
 • واردات نفت هند از ایران ۵ درصد افزایش یافت

  ایسنا: واردات نفت هند از ایران به دلیل شتاب پالایشگاه‌های هندی برای خرید نفت ایران پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا در نوامبر گذشته و عجله آنها برای انجام خرید پیش از پایان مهلت معافیت در اوایل ماه میلادی آینده، در فاصله مارس سال ۲۰۱۸ تا مارس سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال مالی پیش از آن حدود پنج درصد افزایش پیدا کرد. آمار مقدماتی از ورود نفتکش‌ها که از صنعت و منابع کشتیرانی به دست رویترز رسیده است، نشان می‌دهد واردات نفت هند از ایران در سال مالی ۲۰۱۹ - ۲۰۱۸ هند که ماه گذشته به پایان رسید به حدود ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز افزایش پیدا کرد، در حالی که پالایشگاه‌های هندی در سال مالی ۲۰۱۸ - ۲۰۱۷ حدود ۴۵۸ هزار بشکه نفت ایران را خریداری کرده بودند.
 • اعتراض اکسون به نفت سمی دولت آمریکا

  ایسنا: شرکت اکسون موبیل از اینکه بخشی از نفت خریداری شده از ذخایر نفت استراتژیک دولت آمریکا حاوی سطح بالای ماده سمی سولفید هیدروژن است، ابراز نگرانی کرد. بر این اساس این شرکت درباره نفت آلوده ذخایر اضطراری آمریکا شکایت می‌کند.

بیشتر