آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۷۹

 • سایه روشن صادرات نفت ایران

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی افزایش صادرات روزانه نفت ایران در فوریه (دومین ماه میلادی) بر‌اساس اطلاعات منتشر شده از سوی نشریه میس، محقق شد. بر اساس این گزارش، ایران در فوریه (بهمن-اسفند۹۷) روزانه ۳۷/ ۱ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی صادر کرده است. این میزان بالاترین سطح از اکتبر، یعنی یک ماه پیش از آغاز فاز دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران در تاریخ ۵نوامبر ارزیابی شده است. داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد چهار مشتری آسیایی نفت ایران، در فوریه مجموعا ۲۱۳/ ۱ میلیون بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده‌اند که ۴۰۰ هزار بشکه در روز بیش از سطح ژانویه و بالاترین میزان از آگوست گذشته است.
 • پشت‌پرده تهدید دلاری واشنگتن توسط ریاض

  دنیای اقتصاد: همه چیز با انتشار یک خبر در خبرگزاری رویترز آغاز شد. رویترز هفته گذشته مدعی شد که عربستان در حال بررسی طرحی برای جایگزین کردن دلار با دیگر ارزها از جمله یورو و یوآن در معاملات نفتی خود است و این طرح را زمانی اجرایی خواهد کرد که آمریکا طرح «نوپک» را تصویب و آن را به قانون تبدیل کند. همان‌طور که انتظار می‎رفت به فاصله چند روز بعد از انتشار این خبر، عربستان سعودی آن را به‌طور کامل تکذیب کرد و دست زدن به چنین اقدامی را در مغایرت با هدف این کشور برای به ثبات رساندن بازار نفت دانست. با این حال برخی کارشناسان از ابتدا تا انتهای این ماجرا را بازی سیاسی و تهدید مقامات آمریکایی توسط ریاض می‌دانند و در عین حال بر این باورند که این ماجرا بیش از پیش اختلافات ریاض و واشنگتن بر سر موضوعاتی چون قیمت نفت را آشکار کرده است؛ اختلافاتی که با هرچه نزدیک‌تر شدن به موعد انتخابات در آمریکا بیشتر خواهد شد.
 • تسهیل فرآیند تحویل سوخت به ستاد مدیریت بحران استان‌های سیل‌زده

  شانا: در شانزدهمین نشست کمیته بحران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، هماهنگی‌های لازم برای تسهیل و تسریع در فرآیند تحویل سوخت از طریق سامانه تجارت‌ آسان و با روش ایجاد «کد مشتری ویژه» به نهادهای امدادی و ستاد مدیریت بحران استان‌های سیل‌زده انجام شد.به گزارش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در این نشست که با حضور مدیرعامل و اعضای کمیته بحران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تشکیل شد، ضمن بررسی وضع توزیع سوخت در مناطق سیل‌زده، تمهیدات لازم برای تاب‌آوری تاسیسات و انبارهای نفتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پیش‌بینی و بر مقاوم‌سازی سیل‌بندهای اطراف این تاسیسات تاکید شد.
 • مخالفت شرکت نفت با هدایت جریان آب به‌سوی منطقه هور کذب است

  شانا: روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران در پی انتشار برخی شایعات مبنی بر مخالفت صنعت نفت با هدایت جریان آب به‌سوی منطقه هور ضمن تکذیب آنها، به‌منظور تنویر افکار عمومی‌ در قالب یک بیانیه توضیحاتی ارائه کرد.
 • کشف ۲/ ۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت و گاز در جهان طی سه ماه

  تسنیم: اکتشاف جهانی منابع متعارف نفت و گاز در سه ماهه اول سال جاری به ۲/ ۳ میلیارد بشکه معادل نفتی رسیده است.به گزارش اویل پرایس، اکتشاف نفت و گاز در ۲۰۱۹ شروعی توفانی داشت. طبق اطلاعات ریستاد انرژی، شرکت‌های بزرگ نفتی سهم بیشتری در منابع متعارف اکتشاف شده در سه ماهه اول سال‌جاری داشتند.
 • دستگاه‌های حفاری میدان نفتی آزادگان جنوبی عملیاتی هستند

  شانا: جانشین مدیر اچ‌اس‌یی، پدافند غیرعامل، مدیریت بحران و فوریت‌های پزشکی شرکت ملی حفاری ایران گفت: با وجود ورود آب به تالاب هورالعظیم، دستگاه‌های حفاری مستقر در منطقه عملیاتی میدان نفتی آزادگان جنوبی عملیاتی هستند. به گزارش شرکت ملی حفاری ایران، فرزین کاوش با اشاره به اینکه با افزایش دبی آب خروجی سد کرخه بخشی از آب در مسیر به تالاب هورالعظیم هدایت شده است، افزود: دستگاه‌های حفاری ۲۸، ۳۷ و ۶۵ فتح در حال حفر چاه‌های توسعه‌ای هستند و اردوگاه مرکزی در منطقه نیز فعال است. وی با بیان اینکه به دلیل پیشگیری از آسیب رسیدن به پل روی کانال کنترل ریزگردها در موقعیت منصوری، مسیر تردد به دستگاه حفاری ۸۹ فتح تغییر کرده است، گفت: در پی بارندگی‌های سیل‌آسای روزهای اخیر، آب ورودی به این کانال افزایش یافته و این اقدام برای حفظ ابنیه و همچنین ایمنی رفت و آمد انجام شده است.

بیشتر