آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۱۷

 • امید بازار نفت به آشتی چین و آمریکا

  دنیای اقتصاد: نفت که اولین هفته سال جدید میلادی را با رشد قیمت شروع کرده بود، روز گذشته نیز مسیر صعودی خود را ادامه داد و توانست در مجموع از ابتدای سال ۲۰۱۹ رشد ۹ درصدی قیمت‌ها را به ثبت رساند.
 • تولید بنزین ایران به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسید

  تسنیم: دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت از تکمیل بخش بنزین‌سازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد و گفت: تولید بنزین کشور اکنون به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده است و فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دهه فجر امسال رسما افتتاح می‌شود. ناصر عاشوری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در نشستی خبری اظهار کرد: احداث پالایشگاه در کشور یک کار استراتژیک بوده اما متاسفانه دولت‌های مختلف در ایران کمتر به این مهم توجه کرده‌اند. وی افزود: در ۱۵ تا ۲۰ ساله گذشته مجوزهای زیادی برای احداث پالایشگاه صادر شده اما به‌دلیل اینکه شیوه مناسبی را در پیش نگرفته‌ایم هیچ کدام به نتیجه نرسیده‌اند. عاشوری با بیان اینکه «درحال حاضر پالایشگاه‌ها ۴۰ درصد نفت خام کشور را مصرف می‌کنند»، گفت: ۶۰ درصد نفت خام تولیدی کشور صادر می‌شود، اگر سهم پالایشگاه‌ها از نفت خام بیشتر از میزان فعلی بود، قطعا در مقابله با شرایط تحریمی، موقعیت متفاوتی داشتیم.
 • پیش‌بینی ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای گازرسانی به روستاهای محروم در بودجه ۹۸

  شانا: عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه بودجه سال ۹۸ برای قیر رایگان ۶ هزار میلیارد تومان و برای گازرسانی به روستاهای محروم ۱۵۰۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده است. عبدالکریم حسین‌زاده با تاکید بر اینکه کلیات، بندها و تبصره‌های مرتبط با بخش‌ عمرانی کشور در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، گفت: تبصره یک بند (د) لایحه بودجه مربوط به گازرسانی از محل ۵/ ۱۴ درصد سهم وزارت نفت برای گازرسانی به روستاهای محروم از جمله روستاهای استان سیستان و بلوچستان با پیشنهاد اختصاص بودجه ۱۵۰۰ میلیارد تومان به این مهم به تصویب کمیسیون عمران رسید.این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بقیه تبصره‌ها و بندهای مرتبط با کمیسیون انرژی نیز تا پایان هفته بررسی خواهند شد، افزود: تبصره ۱۹ مربوط به واگذاری پروژه‌های عمرانی نیز به‌عنوان یکی از مباحث مهم در لایحه بودجه به‌زودی درباره آن بحث و بررسی می‌شود و در صورت لزوم اصلاح خواهد شد. کلیات بودجه سال ۹۸ کل کشور، مرتبط با بخش انرژی، عصر روز یکشنبه (۱۶ دی‌ماه) در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
 • جزئیات توزیع گازوئیل یورو۴ در ایران

  ایسنا: اوایل سال بود که خبر توزیع گازوئیل یورو۴ در سراسر کشور منتشر شد و طبق آخرین اخبار ارائه شده، به‌زودی استان‌های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، بوشهر، سمنان و فارس به‌طور کامل از گازوئیل یورو ۴ بهره‌مند خواهند شد. آخرین آمار ارائه شده درباره تولید نفت‌گاز یورو ۴ در کشور حاکی از آن است که در پالایشگاه‌های تهران، اراک، اصفهان و لاوان روزانه ٢٨ میلیون لیتر نفت گاز یورو ۴ تولید می‌شود که میانگین روزانه تولید در سال ۹۶/ ۲۶ میلیون لیتر بوده است؛ بر این اساس پیش‌بینی شده حجم تولید گازوئیل به ۱۰۵ تا ۱۱۰ میلیون لیتر افزایش ‌یابد که ۷۰ میلیون لیتر از آن یورو ۴ خواهد بود.
 • آرامش در جایگاه‌های گیلانغرب پس از زلزله ۹/ ۵ ریشتری

  شانا: مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمانشاه از توزیع ۱۲۰ هزار لیتر بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت شهرستان‌های زلزله‌زده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب خبر داد.
 • تولید نفت لیبی دو برابر می‌شود

  ایسنا: رئیس شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد این کشور به شرط بهبود شرایط امنیتی و ثبات داخلی در نظر دارد تولید نفت خود را تا سال ۲۰۲۱ بیش از دو برابر افزایش داده و به ۱/ ۲ میلیون بشکه در روز برساند. مصطفی سانالا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: لیبی در حال حاضر ۹۵۳ هزار بشکه در روز تولید می‌کند که کمتر از سطح تولید ۶/ ۱ میلیون بشکه در روز پیش از آغاز جنگ داخلی این کشور است.وی خواستار بهبود امنیت کارکنان به منظور از سرگیری تولید میدان نفتی الشراره شد که در هشتم دسامبر از سوی نیروهای مسلح به تصرف در آمد. الشراره بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی با ظرفیت تولید ۳۱۵ هزار بشکه در روز است و انتظار می‌رود پس از اینکه فعالیتش ازسرگرفته شد، تولید این میدان ۱۱ هزار بشکه در روز کمتر باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر