آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۱۵

 • سبقت یارانه‌ای ایران از چین

  دنیای اقتصاد: آمار آژانس بین‌المللی انرژی از میزان یارانه انرژی در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که ایران رکورددار پرداخت یارانه انرژی بین کشورهای جهان بوده است. چین تا سال ۲۰۱۶ در این رتبه‌بندی در جایگاه اول قرار داشت؛ اما در سال ۲۰۱۷ میزان یارانه انرژی ایران به ۴۵ میلیارد دلار رسیده که از میزان یارانه انرژی در چین حدود ۷ میلیارد دلار بیشتر است. این در حالی است که جمعیت چین ۱۷ برابر ایران است. سرانه یارانه انرژی در ایران ۵۵۶ دلار و حدود ۲۰ برابر چین است.
 • افزایش مشتریان بالقوه نفت ایران

  دنیای اقتصاد: با انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، دوران برجام که قرار بود فصل ورود سرمایه‌گذاران خارجی به صنعت نفت و گاز ایران برای توسعه این بخش‌ها باشد، زیاد به طول نینجامید. حال با بازگشت دوباره تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، «فروش نفت خام» به جای «توسعه تولید» تبدیل به اولویت نخست وزارت نفت شده است. امیر‌حسین زمانی‌نیا، معاول امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با بیان اینکه علاوه بر هشت کشوری که معافیت آمریکا را برای خرید نفت ایران دریافت کرده‌اند وزارت نفت همچنان با تمام توان به دنبال یافتن مشتریان جدید است، می‌گوید: با وجود فشار آمریکا، تعداد بالقوه مشتریان نفت ایران به دلیل رقابتی بودن بازار و حرص و طمع برای سودآوری بیشتر به مراتب بیشتر از قبل شده است. صادرات نفت خام ایران پیش از خروج آمریکا از برجام رکورد ۲ میلیون و ۶۱۷ هزار بشکه در روز را در ماه آوریل به ثبت رسانده بود.
 • ادعای ترامپ در مورد قیمت نفت

  ایسنا: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با کارتل خواندن اوپک، کاهش قیمت نفت را به نبوغ خود نسبت داد. دونالد ترامپ پس از دیدار با رهبران کنگره که با هدف تلاش برای رسیدن به توافق و پایان دادن به تعطیلی قسمت‌هایی از دولت فدرال برگزار شد، در رزگاردن به خبرنگاران گفت:‌ چهار ماه پیش نفت به ۸۳ دلار در هر بشکه رسیده بود و به سوی ۱۰۰ دلار حرکت می‌کرد و ممکن بود تا ۱۲۵ دلار صعود کند.وی مجددا اظهارات اخیرش مبنی بر اینکه تلاش‌های وی باعث پایین آمدن قیمت نفت شده است را تکرار کرد و گفت: پس از تماس‌های تلفنی که با کشورهای اوپک و غیراوپک داشتم، قیمت نفت شروع به کاهش کرد. وی گفت: کاهش قیمت نفت اتفاقی نبود و با به خرج دادن نبوغ، روی داد.ترامپ پیش از این در ماه‌های ژوئیه و سپتامبر در پیام‌های توئیتی، اوپک را به بالا بردن قیمت نفت متهم کرده بود. قانون پیشنهادی معروف به «نوپک» در سال‌های اخیر از سوی کنگره و سنای آمریکا مطرح شده که به وزارت دادگستری این کشور امکان می‌دهد علیه کشورهای عضو اوپک بابت کنترل قیمت نفت اقامه شکایت کند. معاون دادستان آمریکا ماه گذشته به اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود دولت سرگرم بررسی این قانون است که قانون ضدانحصارطلبی ۱۲۹ ساله شرمان را اصلاح خواهد کرد.منابع آگاه در ژوئیه به بلومبرگ گفتند: اوپک سرگرم مشورت با وکلا برای آماده کردن یک استراتژی به منظور دفاع در برابر این قانون است.باب مک‌نالی، مشاور انرژی سابق جورج دبلیو بوش و رئیس شرکت مشاوره «راپیدان انرژی» در این باره گفت: ادعای اخیر ترامپ که وی اوپک را متقاعد کرده است اجازه دهد قیمت نفت کاهش پیدا کند، منعکس‌کننده تغییر سیاست کاخ سفید است. وی تا نوامبر علاقه‌مند بود مانع افزایش قیمت نفت شود و پس از آن هدفش به کاهش قابل توجه قیمت نفت تغییر کرد.
 • پتروشیمی‌ها راه‌های دور زدن تحریم را بلدند

  شانا: معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: واحدهای پتروشیمی کشور راه‌های دور زدن تحریم را بلدند و شرایط بین‌المللی کنونی کشور خللی در فعالیت واحدها ایجاد نمی‌کند.بهزاد محمدی با اشاره به اینکه شرایط بین‌المللی کنونی ایران محدودیت‌هایی را برای صنعت پتروشیمی ایجاد کرده است، اظهار کرد: شرکت‌های پتروشیمی راه‌های بسیار خوبی را برای حل مسائل و محدودیت‌های خود پیدا کرده‌اند و تلاش می‌شود به مشکل خاصی برخورد نکنند. وی با بیان اینکه وزیر نفت به جد، پیگیر موضوع تامین مالی طرح‌های پتروشیمی است، افزود: تامین سرمایه از طریق فروش اوراق مشارکت اسلامی در حال پیگیری است و هر هفته نشست‌های آن در دفتر وزیر نفت برگزار می‌شود.معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تصریح کرد: امیدواریم تامین مالی طرح‌های پتروشیمی از طریق فروش اوراق مشارکت در ماه‌های آتی به سرانجام برسد تا بتوانیم بخشی از مشکلات مالی طرح‌ها را رفع کنیم.محمدی با اشاره به اینکه ماهشهر قطب نخست پتروشیمی ایران است، گفت: کیفیت و تنوع بالای محصولات زنجیره ارزش در واحدهای پتروشیمی منطقه ماهشهر بسیار بااهمیت و ارزشمند است.
 • درخواست از رئیس‌جمهوری برای رفع موانع صادرات قیر کشور

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد از رئیس‌جمهوری خواست تا با دستور فوری موانع توقف صادرات قیر کشور را رفع کند. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت نفت پاسارگاد، دربخشی از درخواست مهندس «مسعود جبرائیلی» آمده است: با تمام محدودیت‌های موجود در صادرات، متاسفانه تداوم الزام عرضه‌های صادراتی قیر در بورس کالا به مانعی اصلی برای بهبود صادرات در شرایط فعلی تبدیل شده است.تداوم این وضعیت، بحرانی جدی در این صنعت و صنایع بالادستی پالایشگاه‌های کشور ایجاد می کند. وی در این درخواست اضافه کرده: جناب آقای رئیس‌جمهور در شرایط فعلی هیچ شرکت خارجی وارد خرید محصول در بورس کالا و ثبت خود نمی شود و مشخص نیست چرا مسوولان امر به روش نادرست در شرایط اقتصادی فعلی اصرار دارند. وی در پایان آورده است: استدعا و انتظار دارد دستور فوری و عاجل را برای رسیدگی علل توقف صادرات قیر کشور صادر فرمایید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر