آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۰۳

 • آخرین خبرها از سرنوشت فاز۱۱پارس جنوبی

  دنیای اقتصاد: بعد از گذشت نزدیک به دو دهه، بالاخره پرونده پارس جنوبی در حال بسته شدن است. آن‌طور که مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس خبر داده، تا پایان سال ۹۸ مجموع اقدامات و پروژه‌های تعریف شده در بخش دریایی و خشکی به پایان می‌رسد. با این حال تنها یک کار ناتمام باقی می‌ماند و آن تعیین تکلیف فاز ۱۱ این میدان گازی است. محمد مشکین‌فام می‌گوید تا پایان امسال پیمانکار این پروژه تعیین تکلیف می‌شود.
 • بزرگ‌ترین ریزش هفتگی نفت در ۳ سال

  دنیای اقتصاد: «بازار نفت سردرگم شده است، بسیار سردرگم.» این اظهار نظر کارشناسان است بعد از تجربه افت ۱۱ درصدی قیمت نفت در هفته کاری گذشته. قیمت جهانی نفت در روز جمعه در حالی با نوسانات مثبت و منفی مواجه بود که در پایان معاملات در پایین‌ترین سطح از سه ماه سوم سال ۲۰۱۷ باقی ماند. این اتفاق در پی نگرانی فعالان بازار از بازگشت مازاد عرضه رقم خورد و پیش از فرا‌رسیدن تعطیلات سال نوی مسیحی که خود دلیلی بر رکود معاملات است، به افت قیمت‌ها دامن زد. نوسانات بازار نفت مدتی است که ادامه دارد و شرایط نامتعادلی را برای این بازار ایجاد کرده.
 • راهکار مقابله با آلودگی محیط زیستی نیروگاه‌ها در فصل زمستان

  علی بابایی کارشناس انرژی
  مصرف بالای گاز طبیعی بخش خانگی در زمستان موجب قطع گاز نیروگاه‌ها و جایگزینی فرآورده‌های نفتی در این بخش می‌شود. این امر سبب ایجاد آلودگی زیست‌محیطی برای کشور خواهد شد. از سویی اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان سبب کاهش مصرف گاز در بخش خانگی و عدم قطع گاز نیروگاه‌ها در فصل زمستان خواهد شد.
 • راه‎اندازی آخرین ردیف شیرین‎سازی پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی

  شانا: مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی، از راه‎اندازی آخرین ردیف شیرین‎سازی پالایشگاه این فاز خبر داد. پیام معتمد اظهار کرد: گاز ترش فازهای ۶ تا ۸ پارس‌جنوبی به سومین ردیف شیرین‎سازی پالایشگاه فاز ۱۳ تزریق شده است. وی با بیان اینکه سه ردیف دیگر این پالایشگاه یعنی ردیف اول، دوم و چهارم پیش‎تر وارد مدار تولید شده است، گفت: گاز ردیف سوم پالایشگاه فاز ۱۳، پایان هفته جاری به شبکه سراسری گاز ارسال می‎شود. هدف از توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی، تولید روزانه ۵۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه ۰۵/ ۱ میلیون تن ال‌پی‌جی و یک میلیون تن اتان است. دو سکوی D و B پارس جنوبی آذرماه امسال در محل خود در خلیج فارس نصب شد و با راه‌اندازی آن تا پایان دی‌ماه امسال، برداشت یک میلیارد فوت مکعب (معادل روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب) گاز ترش از میدان گازی پارس جنوبی در بلوک فاز ۱۳ محقق می‎شود.
 • ۳۵ حلقه چاه میدان آزادگان جنوبی به مدار تولید می‎آید

  شانا: مدیرعامل شرکت متن با اشاره به برنامه این شرکت برای راه‎اندازی واحد فرآورش سیار در میدان مشترک آزادگان جنوبی همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: به این ترتیب در کمتر از ۲‌ماه آینده، ۳۵ حلقه چاه این میدان به مدار تولید می‎آید. به گزارش شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)، تورج دهقانی افزود: احداث واحد فرآورش سیار برای نخستین بار در ایران از جمله مهم‌ترین اقدام‌های توسعه‌ای در میدان نفتی آزادگان جنوبی به شمار می‎رود که این پروژه هم اکنون ازسوی یک شرکت خارجی در مرحله نصب و راه‌اندازی قرار دارد و بر این اساس در ۲ ماه آینده ۳۵ حلقه چاه جدید وارد مدار تولید خواهد شد.
 • عدم تناسب نرخ تولید و فروش؛ مشکل بزرگ تولید‌کنندگان روغن موتور کشور

  گروه بنگاه‌ها: نرخ فروش روغن موتور و روانکارها، طی ۵ سال گذشته تنها ۹ درصد افزایش پیدا کرده در حالی‌که قیمت مواد اولیه طی این مدت تقریبا ۵ برابر و از سال گذشته تا‌کنون به‌صورت میانگین ۲ برابر شده ولی سازمان حمایت اجازه افزایش قیمت فروش را به تولید‌کنندگان نمی‌دهد.

بیشتر