آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۰۲

 • چهار اهرم سقوط آزاد نفت

  دنیای اقتصاد: در روزهایی که کشورهای عضو و غیرعضو اوپک تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا با کاهش تولید ۲/ ۱ میلیون بشکه‌ای تعادل را به بازار نفت بازگردانند، قیمت‌ها در این بازار به کمترین سطح در بیش از یک سال گذشته رسیده‌اند. افت مداوم قیمت نفت باعث شده است سال ۲۰۱۴ و سقوط شدید قیمت‌ها در آن سال مدام برای فعالان بازار یادآوری شود. با وجود شباهت‌هایی که ممکن است میان شرایط امروز بازار نفت با سال ۲۰۱۴ وجود داشته باشد، از یک تفاوت مهم نمی‌توان چشم‌پوشی کرد و آن توافق کاهش تولید است که در سال آینده میلادی وارد سومین سال اجرای خود می‌شود. با این حال چه اتفاقی باعث شده است بازار نفت به جای حرکت به سمت تعادل، روزهای پرنوسانی را تجربه کند که از حدود دو ماه قبل تا کنون افت بیش از ۳۰ درصدی قیمت‌ها را باعث شده است؟
 • معافیت تحریمی ۹۰ روزه آمریکا به عراق

  تسنیم: آمریکا معافیتی ۹۰ روزه به عراق داد تا همچنان به واردات برق و گاز طبیعی از ایران ادامه دهد. به گزارش پرس‌تی‌وی، آمریکا به عراق معافیتی ۹۰ روزه از تحریم‌هایش علیه ایران داده تا به واردات برق و گاز طبیعی از ایران ادامه دهد و نیازهای انرژی خود را برطرف سازد. مقامات ارشد نزدیک به مذاکرات در روز پنج‌شنبه گفتند که یک هیات‌ نمایندگی از مقامات عراقی سعی داشتند با پایان یافتن معافیت ۴۵ روزه قبلی، دوباره آن را تمدید کنند.معافیت موقتی از این تحریم‌ها زمانی اضافی به عراق می‌دهد تا در مورد راه‌های پرداخت پول واردات گاز طبیعی و انرژی از ایران با ارزی غیر از دلار تصمیم بگیرد، بدون اینکه از تحریم‌های آمریکا تخلف کرده باشد.
 • امروز پایان مهلت ثبت‌نام کارت سوخت

  شانا: مهلت ثبت‌نام برای دریافت کارت سوخت المثنی برای مالکان خودرو یا موتورسیکلتی که فاقد کارت سوخت هستند، امروز، شنبه یکم دی‌ماه به پایان می‌رسد. سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه این مهلت تمدید نخواهد شد، گفت: متقاضیان تا ساعت ٢٤ امروز مهلت دارند برای ثبت‌نام اقدام کنند. وی افزود: طبق آخرین آمار، تاکنون ۲ میلیون و ٦٠٠هزار نفر برای ثبت‌نام اقدام کرده و ثبت‌نام موفق داشته‌اند که از این تعداد، ٤٠٠ هزار نفر به‌صورت حضوری مراجعه و ثبت‌نام کردند.
 • تداوم جریان صادرات نفت عربستان سعودی به آسیا

  ایسنا: پالایشگاه‌ها و مشتریان قراردادی شرکت آرامکوی سعودی در سراسر آسیا، سهمیه خرید نفتشان در ژانویه را با وجود توافق ماه جاری عربستان برای کاهش تولید از ژانویه دریافت کرده‌اند.
 • رد ادعای دادستان شیلی

  دنیای اقتصاد: شرکت ملی نفت ایران خبر خبرگزاری رویترز و ادعای دادستانی شیلی درباره ایجاد آلودگی نفت صادراتی ایران در این کشور را رد کرد و در این باره توضیحاتی ارائه داد.

بیشتر