آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۸۲

 • تصویر اقتصاد جهانی با نفت ۵۰ دلاری

  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز نفت ۱۰۰ دلاری طی تنها دو ماه، به نصف کاهش یافت و حالا یکی از ابهام‌های مهمی که پیش روی بازار نفت قرار دارد، پاسخ به این سوال است که «معنای نفت ۵۰ دلاری برای اقتصاد دنیا چیست؟»
 • دلخوری عراق از عربستان به خاطر افزایش صادرات نفت

  ایرنا: وزیر سابق پست‌های مختلف وزارتی در دولت‌های بعد از سقوط رژیم صدام گفت بغداد باید از ریاض به خاطر زیان‌های ناشی از افزایش بی رویه صادرات نفت شکایت کند.
 • آتش‌سوزی در خط لوله ششم سراسری گاز

  ایرنا: خط لوله ۵۶ اینچ انتقال گاز ششم سراسری در بخش الوار گرمسیری اندیمشک بامداد سه شنبه آتش گرفت؛ اما به فاصله چند ساعت آتش به‌طور کامل مهار شد.
 • لایه‌های قدرت در بازار نفت

  دنیای اقتصاد: اوپک که روزگاری به قدرت برتر بازار نفت مشهور بود و با هر تصمیم و هر حرکتی، قیمت‌ها را به نوسان در می‌آورد، حال به شدت تضعیف و به حاشیه رانده شده است. افول قدرت این سازمان از سال ۲۰۱۴ نمایان شد. یعنی درست زمانی که مشخص شد تولیدکنندگان نفت شیل با انعطاف بالایی که در برابر قیمت‌ها دارند، تولیدکنندگان نوسانی جدید بازار نفت هستند. با این حال، اجرای توافق نفتی بین اوپک و غیراوپک در دو سال گذشته و تاثیر این توافق بر موجودی انبارهای نفتی و رشد قیمت‌ها موجب شد که گمان شود، قدرت به اوپک بازگشته است و این سازمان می‌تواند با تصمیمات خود بازار را مدیریت کند. با این حال آن زمان کسی متوجه نبود که در پوشش تشکلی تحت عنوان «کمیته ویژه نظارت بر اجرای توافق» به آرامی قدرت در حال خروج از اوپک است. موضوعی که در ماه‎‌های اخیر با مشخص شدن اتخاذ هر تصمیمی در این کمیته و اعلام آن در نشست‌های رسمی بیشتر جلب توجه کرد و حال کارشناسان بر این باورند که قدرت اوپک بیش از هر زمان دیگری رو به افول گذاشته است.حال این سوال مطرح است: «قدرت در بازار نفت در دست چه کسانی قرار دارد.»
 • لزوم دریافت «پروانه هوشمند» برای ثبت‌نام کارت سوخت تاکسی

  ایسنا: مدیرعامل سازمان تاکسیرانی از لزوم دریافت پروانه هوشمند برای رانندگان تاکسی در ثبت نام کارت سوخت خبرداد. علیرضا قنادان با اشاره به آغاز ثبت‌نام کارت‌سوخت، اظهار کرد: از آنجا که احتمالا مانند دوره قبل،‌ در موضوع سهمیه‌بندی سوخت، سهمیه خاصی به تاکسی‌ها داده می‌شود، بنابراین پیشنهاد می‌شود هرچه سریع‌تر رانندگان تاکسی فاقد پروانه هوشمند نسبت به دریافت پروانه اقدام کنند. وی با بیان اینکه رانندگان تاکسی که پروانه هوشمند آنها در حال انقضا است نیز باید هرچه سریع‌تر نسبت به تمدید آن اقدام کنند، گفت: سازمان تاکسیرانی تنها تاکسی‌هایی را به رسمیت می‌شناسد که دارای پرونده هوشمند باشند، لذا لازم است هرچه سریع‌تر رانندگان تاکسی با حضور در دفاتر امور اداری نسبت به تمدید پروانه خود اقدام کنند.

بیشتر