آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۷۶

 • پیام پنهان احیای کارت سوخت

  دنیای اقتصاد: استفاده از کارت سوخت پس از گذشت حدود چهار سال از حذف نظام سهمیه‌بندی مصرف سوخت، بار دیگر برای صاحبان خودرو و موتورسیکلت الزامی می‌شود. این اقدام می‌تواند اولین گام دولت برای احیای دوباره سهمیه‌بندی و دونرخی کردن بنزین به‌منظور کنترل مصرف داخلی و قاچاق سوخت باشد. بازگشت احتمالی دولت به سمت سهمیه‌بندی در حالی است که کارشناسان طرح‌های مختلفی برای توزیع عادلانه یارانه بنزین یا آزادسازی تدریجی قیمت بنزین مطرح کرده بودند. با این حال سهمیه‌بندی می‌تواند فرصتی نسبی برای اصلاح قیمت سوخت باشد.
 • آچمز نفتی آمریکا

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ مشتاق است روند کاهشی قیمت نفت ادامه یابد. اوپک اما به او هشدار داده است مراقب آنچه انتظار آن را می‌کشد، باشد. محمد بارکیندو، دبیرکل فعلی «اوپک» در گفت‌وگویی که با «سی‌ان‌ان» داشت مدعی شد تجارب گذشته نشان می‌دهد قیمت‌های پایین نفت به ضرر مشاغل بخش نفت آمریکا است. به‌عنوان یک درس عبرت‌آموز، بارکیندو یادآور می‌شود که سقوط قیمت نفت در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ چقدر برای نیروی‌کار صنعت نفت ایالات‌متحده دردآور بود.
 • مدیرعامل جدید شرکت ملی گاز ایران تعیین شد

  ایرنا: وزیر نفت در حکمی «حسن منتظرتربتی» را به‌عنوان مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران منصوب کرد. تا پیش از این مدیرعاملی شرکت ملی گاز ایران را «حمیدرضا عراقی» بر عهده داشت. عراقی یکی از ۱۲ مدیر ارشد بازنشسته وزارت نفت و مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان به شمار می‌رود که کناره‌گیری خود از این مسوولیت را اعلام کرده بود. منتظرتربتی تا پیش از این، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز بود. انتخاب مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی هنوز قطعی نشده است.رضا نوروززاده، مدیرعامل پیشین شرکت صنایع پتروشیمی نیز مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود.
 • راهکارهای مقابله با تحریم‎های نفتی عملیاتی می‎شود

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به سیاست‌گذاری‎های وزارت نفت، دولت و نظام برای مقابله با تحریم‎ها گفت: عملیاتی کردن راهکارهای مقابله با تحریم از اولویت‎های اساسی این شرکت است.
 • دیپلماسی وزارت نفت موجب معافیت ۸ کشور از خرید نفت ایران شد

  دنیای اقتصاد: معافیت ۸ کشور خریدار نفت ایران از تحریم‌ها یکی از موضوعاتی است که در هفته‌های اخیر افت قیمت نفت در بازارهای جهانی را به دنبال داشته است چراکه این پیام را به همراه داشت که برخلاف ادعای ترامپ، نفت ایران از بازار حذف نخواهد شد. معاون وزیر نفت اما بر این باور است که معافیت‌های اعطا شده از سوی آمریکا به خریداران نفت ایران تصمیم آمریکا نبوده و این موضوع نتیجه دیپلماسی موفق وزارت نفت و القایی است که این وزارتخانه در بازار جهانی نفت ایجاد کرده است.
 • چانه‌زنی ژاپن و کره جنوبی برای از سرگیری واردات نفت ایران

  ایسنا: منابع آگاه اظهار کرده‌اند پالایشگاه‌ها در ژاپن و کره جنوبی سرگرم بررسی از سرگیری واردات نفت ایران از ژانویه هستند.
 • ۸۰ درصد ارز نیما متعلق به پتروشیمی‌ها است

  فارس: مدیرعامل سابق شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: پیش‌بینی می‌شد ۲۵ درصد از عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما به صنعت پتروشیمی اختصاص داشته باشد اما امروز ۸۰ درصد این ارز متعلق به این صنعت است. رضا نوروززاده روز گذشته در همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت و انرژی با اعلام این خبر افزود: صنعت پتروشیمی طلایه‌دار ارزش‌آفرینی بین دیگر صنایع است. با اجرای اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی روند سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی به بخش خصوصی محول شده است. وی افزود: علاوه بر این، هیچ‌کس نمی‌تواند نقش ایران را از نظر اقتصادی و منطقه‌ای در حوزه پتروشیمی نادیده بگیرد. ویژگی‌های ایران به لحاظ دسترسی به خوراک عظیم هیدروکربنی، زیرساخت‌های لازم، حمل‌ونقل‌ ریلی به ترکیه و اروپا و آب‌های آزاد بسیار قابل توجه است.

بیشتر