آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۷۱

 • دوراهی نفتی ترامپ - سعودی

  دنیای اقتصاد: تصمیم عربستان به کاهش تولید نفت در کمتر از یک روز با مخالفت ترامپ مواجه شد. حال سعودی‌ها بر سر دوراهی انتخاب بین افزایش قیمت نفت یا مقابله با خواست آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین متحد سیاسی خود برای تداوم عرضه قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر هرچند افزایش قیمت نفت با برنامه‌های اقتصادی ترامپ نیز در تضاد نیست، اما قتل جمال خاشقجی و پیروزی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، ترامپ را در داخل آمریکا تحت‌فشار سیاسی قرار داده و او را وادار به مقابله با متحد بزرگ خود در خاورمیانه کرده است.
 • آغاز اجرای طرح پایش مصرف سوخت در زاهدان

  شانا: اوج گرفتن قاچاق سوخت، اجرای طرح پایش مصرف سوخت با حضور کارشناسان ستاد و مناطق سی‌وهفت‌گانه در منطقه زاهدان را به دنبال داشت. به گزارش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان، به منظور جلوگیری از توزیع خارج از شبکه، طرح کنترل مجاری عرضه و مصرف‌کنندگان عمده، به‌صورت آزمایشی در منطقه زاهدان اجرا می‌شود.
 • اختیارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به محسن پاک‎نژاد تفویض شد

  شانا: علی کاردر، حق امضای ناشی از اختیارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران را به محسن پاک‎نژاد، معاون امور تولید این شرکت تفویض کرد.
 • آخرین گزارش اوپک از تولید و قیمت نفت

  ایسنا: طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک تولید نفت ایران در اکتبر سال میلادی جاری به ۲۹۶/ ۳ میلیون بشکه در روز رسید و همزمان قیمت نفت سنگین ایران حدود ۷/ ۱ دلار در هر بشکه گران شد.به گزارش اوپک، آمار منابع ثانویه نشان می‌دهد تولید نفت ایران در ماه میلادی گذشته ۱۵۶ هزار بشکه در روز در مقایسه با تولید ۴۵۲/ ۳ میلیون بشکه در روز در سپتامبر کاهش داشت. میانگین تولید نفت خام ایران در سه ماه سوم سال میلادی جاری ۶۰۴/ ۳ هزار میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۸۱۸/ ۳میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم کاهش داشت.طبق آمار منابع ثانویه، مجموع تولید اوپک که متشکل از ۱۵ کشور است در اکتبر ۹۰/ ۳۲ میلیون بشکه در روز بود که ۱۲۷ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش افزایش داشت. تولید نفت در امارات متحده عربی، عربستان سعودی، لیبی و آنگولا افزایش یافت؛ در حالی که تولید علاوه بر ایران، در ونزوئلا، کویت و نیجریه کاهش داشت.در اکتبر ارزش سبد نفتی اوپک برای دومین ماه متوالی افزایش یافت و با ۲۱/ ۲ دلار یا ۹/ ۲ درصد افزایش ماه به ماه به ۳۹/ ۷۹ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین میانگین قیمت ماهانه از اکتبر سال ۲۰۱۴ بود.

بیشتر