آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۶۹

 • سیگنال مثبت ازصادرات نفت

  دنیای اقتصاد: عربستان که به دنبال درخواست ترامپ برای افزایش عرضه و جایگزینی نفت ایران در بازار توافق کاهش تولید نفت را عملا منحل کرده و تولیدات خود را افزایش داده بود، حال به دنبال بازگرداندن توافق نفتی است. روز گذشته نشست کمیته ویژه نظارتی اوپک و غیراوپک(JMMC) در ابوظبی برگزار شد، این کمیته شامل کشورهای روسیه، عمان، کویت، ونزوئلا و الجزایر است. وزیر نفت عربستان نیز در نشست‌های این کمیته حضور دارد و وزیر نفت امارات متحده عربی نیز به‌عنوان رئیس دوره‌ای اوپک در این نشست شرکت ‌می‌کند. آن‌طور که خبرها نشان می‌دهد عربستان برای زنده کردن «توافق کاهش تولید نفت» مذاکرات فشرده‌ای را آغاز کرده و حتی به دنبال کاهش تولید یک میلیون بشکه‌ای عرضه نفت اوپک و متحدانش است؛ این در حالی است که در نشست اوپک در ماه ژوئن یعنی حدود ۴ماه پیش تلاش کرد که حداقل یک میلیون بشکه تولید نفت از سوی اوپک و متحدانش افزایش یابد.
 • آمریکا بزرگ‌ترین صادرکننده گاز به اروپا؟

  تسنیم: یک مقام سفارت آمریکا در برلین گفت: گاز مایع آمریکا از نظر قیمت رقابتی‌تر و جذاب‌تر می‌شود. ما مطمئنیم ال‌ان‌جی آمریکا می‌تواند از نظر قیمت حتی در اروپا رقابت کند. به گزارش اویل پرایس، با ادامه کاهش قیمت ال‌ان‌جی آمریکا و تلاش اروپا برای خلاص کردن خود از گازپروم روسیه، صادرات گاز طبیعی مایع آمریکا به سرعت جایگزین گاز روسیه می‌شود. آمریکا خوشحال است که به اروپا کمک می‌کند امنیت انرژی خود را با متنوع‌کردن عرضه‌کنندگان گاز طبیعی‌اش بالا ببرد. گازپروم یک سوم بازار گاز طبیعی اروپا را در اختیار دارد.
 • کرک اسپرد بنزین آسیا در محدوده منفی

  دنیای بورس: کرک اسپرد بنزین فوب سنگاپور در برابر نفت برنت پس از ۷ سال منفی شد. در این میان کماکان قیمت گازوئیل فاصله قابل ملاحظه‌ای را با نفت خام تجربه می‌کند. در نتیجه فاصله خود را با بنزین به شدت افزایش داده است.به گزارش «دنیای بورس» بنابر گزارش موسسه پلاتس با تداوم روند نزولی قیمت بنزین در آسیا، روز پنج‌شنبه گذشته کرک‌اسپرد بنزین با اکتان ۹۲ در قرارداد فوب سنگاپور در مقابل پرحجم‌ترین قرارداد نفت برنت با افتی بیش از ۲ دلاری به منفی ۱۷/ ۱ دلار رسید.
 • پایش جایگاه‌های عرضه گازوئیل

  شانا: مدیرکل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط ‌زیست گفت: با هدف کاهش آلودگی هوا، ماهانه ۱۶۰ جایگاه عرضه گازوئیل در محورهای مواصلاتی منتهی به کلان‌شهرها پایش می‌شوند. شینا انصاری با بیان اینکه مقوله پایش سوخت اهمیت بسیار زیادی دارد، گفت: با توجه به اهمیت موضوع، یکی از برنامه‌هایی که تصویب شد این است که افزون بر پایش‌های محیطی، منابع آلاینده را نیز به‌ویژه در هشت کلان‌شهر مهار کنیم.وی افزود: منظور از منابع آلاینده، خودروها و سوخت آنها است، در این میان سوخت گازوئیل برای خودروهای دیزلی را با جدیت پیگیری می‌کنیم که تاکنون در نشست‌های کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مطرح و تاکید شد که به‌طور حتم سوخت یورو ۴ به‌ویژه در کلان‌شهرها و محورهای مواصلاتی آنها توزیع شود.

بیشتر