آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۶۸

 • پایان اوپک با طرح سعودی؟

  دنیای‌ اقتصاد: پس از گذشت ۶۰ سال از عمر اوپک، بزرگ‌ترین‌ عضو این سازمان مشغول بررسی تاثیرات احتمالی از بین رفتن اوپک بر بازار نفت است. عربستان سعودی، وظیفه انجام این تحقیق را به یک اندیشکده که بودجه‌اش از سوی دولت تامین می‌شود سپرده است. به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، یکی از دلایل احتمالی انجام این بررسی که دستور آن از سمت محمدبن‌ سلمان، ولیعهد جوان سعودی صادر شده است، احتمالا به افزایش فشار آمریکا به دولت عربستان سعودی بازمی‌گردد. نشانه‌های این فشار البته از مدتی قبل از سمت کنگره و رئیس‌جمهور آمریکا ظاهر شده بود از همین‌رو به نظر می‌رسد اقدام اخیر عربستان برای بررسی اثرات حذف اوپک از بازار نفت، تحت تاثیر اوج گرفتن فشارها از سمت آمریکا بوده است.
 • چشم‌پوشی از نفت ایران هزینه دارد

  ایرنا: رئیس اتحادیه نفتی ایتالیا معتقد است که برای چشم‌پوشی از نفت ایران باید هزینه و بهای سنگین‌تری پرداخت.
 • دریافت تندیس بهره‌وری انرژی از سوی «شبریز»

  گروه بنگاه‌ها: در همایش پروژه ملی بهره‌وری انرژی در صنایع انرژی‌بر ایران که از سوی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) با همکاری سازمان بهینه‌سازی سوخت کشور برگزار شد، از شرکت پالایش نفت تبریز تقدیر شد.
 • ترکیه و عراق مشتری گاز ایران ماندند

  شانا: وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد که قرارداد خرید گاز از ایران برای ۵ تا ۶ سال دیگر پابرجاست. به گزارش خبرگزاری رویترز، فاتح دونمز در گفت‌وگو با شبکه خبری ان‌دی‌تی‌وی اعلام کرد آنکارا به خرید گاز از ایران ادامه می‌دهد. وی افزود: ترکیه موفق به دریافت معافیت ۲۵ درصدی از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران شده است.
 • اقتصاد جهان در دهه ۲۰۲۰ با کمبود نفت مواجه می‌شود

  تسنیم: موسسه آمریکایی گلدمن ساکس هشدار داد در دهه آینده جهان با کمبود نفت مواجه خواهد شد، چون شرکت‌های بزرگ نفتی بیش از پیش به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های کم‌کربن‌تر هستند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر