آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۵۰

 • آدرس وزیر نفت از قاچاق بنزین

  دنیای اقتصاد: بحث قاچاق سوخت که به یکی از موضوعات ثابت رسانه‌ها و محافل انرژی تبدیل شده، به کنگره نفت و نیرو نیز کشیده شد. وزیر نفت به‌عنوان اولین سخنران افتتاحیه چهارمین کنگره راهبردی باشگاه نفت و نیرو، شوخی تلخی با قاچاق سوخت کرد؛ او گفت: «خوشبختانه قاچاق بنزین از همه مرزهای کشور به خوبی در حال انجام است.» اما نکته‌ای که بیژن زنگنه در خلال گفته‌هایش بر آن تاکید دارد، موضوع قیمت بنزین است. در واقع وزیر نفت قیمت بسیار پایین سوخت در داخل کشور را مهم‌ترین‌ عامل و مقصر قاچاق سوخت می‌داند. زنگنه می‌گوید: مادامی که قیمت سوخت پایین‌تر از کشورهای همسایه باشد، قاچاق ادامه خواهد داشت.
 • تحریم نفتی ایران مانع ریزش قیمت طلای سیاه‌شد

  دنیای اقتصاد: قیمت جهانی نفت در معاملات روز گذشته، تحت‌تاثیر افزایش تولید نفت خام آمریکا و پیش‌بینی رشد ذخایر تجاری نفت خام این کشور روندی کاهشی داشت. به گزارش رویترز، این روند کاهشی با انتشار خبری مبنی بر افت صادرات نفت خام ایران ریزش قیمت‌ها را محدود کرد.
 • رشد توزیع روغن موتور ایرانول

  گروه بنگاه‌ها: تولید و توزیع روغن موتور در نیمه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۳۱ درصدی همراه بوده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، تولید و توزیع روغن موتور در نیمه اول امسال از ۱۵۷ میلیون لیتر به ۲۰۶ میلیون لیتر رسیده است. بنابراین گزارش، شرکت نفت ایرانول با ۴۹درصد رشد، بیشترین رشد توزیع را داشته است.
 • ایران در ارزان‌فروشی بنزین در جایگاه دوم قرار دارد

  شانا: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: اگر بنزین را با دلار ۱۲ هزار تومانی محاسبه کنیم، قیمت هر لیتر بنزین ۷ سنت می‌شود که در جهان فقط ونزوئلا با فروش هر لیتر بنزین به قیمت یک سنت، بنزینی ارزان‌تر از ایران دارد. این میزان در افغانستان ۷۳ سنت و در عراق ۶۳ سنت است.
 • پالایشگاه مانگالور هند به زودی از تحریم نفتی ایران معاف می‌شود

  تسنیم: مدیر اجرایی پالایشگاه مانگالور هند با بیان اینکه جایگزین کردن بشکه‌های نفت ایران آسان نیست، گفت: آمریکا قرار است این پالایشگاه و شرکت پتروکمیکال هند را از تحریم نفتی ایران معاف کند و امیدواریم این معافیت در همین ماه باشد. به گزارش اکونومیک تایمز، پالایشگاه مانگالور هند انتظار دارد مشمول معافیت آمریکا از تحریم‌های نفتی علیه ایران شود. آمریکا قصد دارد تحریم‌های جدیدی را روی بخش نفت ایران از ۴ نوامبر اجرایی کند.
 • توتال: تقاضا برای نفت کمتر شده و عرضه بالاتر می‌رود

  ایسنا: مدیرعامل گروه نفت و گاز فرانسوی توتال پیش‌بینی کرد تقاضا برای نفت خام در سال ۲۰۱۹ کمتر و در مقابل، میزان عرضه بالاتر خواهد بود.به گزارش رویترز، پاتریک پویانه در حاشیه کنفرانس CERA شرکت IHS به خبرنگاران گفت: قیمت بالاتر نفت و رشد ارزش دلار آمریکا، روی تقاضا برای نفت تاثیر خواهد کذاشت. وی در ادامه افزود: قیمت نفت پس از اینکه زیرساخت خط لوله در آمریکا آماده شد، ممکن است کاهش پیدا کند و مسائل ژئوپلیتیک بازارهای نفت را تحت فشار بیشتری قرار داده است.

بیشتر