آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۴۶

 • رد جو رسانه‌ای علیه صادرات ایران

  دنیای اقتصاد: یک روز قبل از سفر نماینده ترامپ به هند و اروپا برای مذاکره در رابطه با تحریم‌های ایران، آمارهایی از صادرات نفت خام ایران در ماه سپتامبر (ماه گذشته میلادی) منتشر شد که نشان‌دهنده شکست آمریکا در دستیابی به هدف «صفر کردن صادرات نفت خام ایران» است.
 • سه اهرم ریزش قیمت نفت

  دنیای اقتصاد: نفت برنت در عرض دو روز حدود ۵ دلار معادل ۶/ ۵ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد و از ‌ ۸۵ دلار در آخر معاملات روز سه‌شنبه به کمتر از ۸۰ دلار در پایان معاملات روز پنج‌شنبه رسید. سقوط بازار سهام آمریکا که به خروج سرمایه از بازارهای پرریسک از جمله نفت منجر شد، مهم‌ترین دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار نفت عنوان می‌شود. در کنار این موضوع رشد موجودی انبارهای نفتی آمریکا و نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی از دیگر عوامل اثرگذار بر بازار نفت بود. با این حال روز گذشته قیمت‌ها تا لحظه تنظیم این گزارش قدری تعدیل شد، چراکه آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود ضمن تاکید بر افزیش عرضه اوپک و غیراوپک در ماه‌های اخیر و همچنین احتمال کاهش رشد تقاضا، اعلام کرد که کاهش مازاد ظرفیت تولید، ریسک‌ها در سمت عرضه را در سطح بالایی قرار می‌دهد و مانع کاهش قیمت‌ها خواهد شد.
 • میرزایی: دولت برای افزایش قیمت بنزین ملاحظاتی را در نظر بگیرد

  ایسنا: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «دولت باید ملاحظاتی را برای افزایش قیمت بنزین در نظر بگیرد»، در عین حال گفت بر اساس برنامه ‌ششم دولت اختیار افزایش قیمت بنزین را دارد.جلال میرزایی اظهار کرد: مجلس قبلا دولت را مکلف به احیای کارت سوخت کرده بود. بنابراین با این بخش از تصمیم دولت مخالفتی ندارد؛ اما در مورد دو نرخی یا چند نرخی شدن قیمت‌ها نمایندگان با توجه به شرایط جامعه، ملاحظاتی دارند. این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه «دولت طبق برنامه ششم اختیار افزایش قیمت بنزین را دارد» اظهار کرد: البته دولت هنوز در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
 • رفت‌و‌آمد نفتکش‌ها به آسیا به بالاترین حد خود در ۲۰۱۸ رسید

  تسنیم: میزان باربری دریایی نفتکش‌های افرامکس به آسیا در سال جاری به بالاترین حد خود رسیده است. به گزارش اویل پرایس، میزان باربری دریایی نفتکش‌های افرامکس به آسیا در سال جاری به بالاترین حد خود رسیده است.
 • صادرات نفت عراق روزانه ۳میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه پیش‌بینی شد

  ایرنا: خبرگزاری آناتولی ترکیه روز پنج‌شنبه گزارش کرد، در پیش‌نویس بودجه سال ۲۰۱۹ میلادی عراق، میانگین صادرات نفت ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه در روز و به ‌نرخ هر بشکه ۵۶ دلار تعیین شده است.بر این اساس هزینه‌های مالی این کشور در سال آینده میلادی، ۱۰۸ میلیارد دلار تعیین شده که ۱۹ میلیارد دلار کسری خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود که از کل نفت عراق، روزانه ۲۵۰ هزار بشکه از نفت تولید شده در استان‌های شمالی (کردنشین) تامین شود. براین اساس، پیش‌بینی می‌شود که کسری بودجه سال ۲۰۱۹ از طریق افزایش قیمت نفت خام یا افزایش صادرات جبران شود.
 • افزایش صادرات نفت آمریکا به ۴ میلیون بشکه تا دو سال دیگر

  ایسنا: صادرات نفت آمریکا با افزایش تولید نفت شیل در منطقه پرمیان باسین، ممکن است تا سال ۲۰۲۰ به ۹/ ۳ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند. هیوستون کرونیکل به نقل از اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس نوشت: برآورد می‌شود صادرات نفت آمریکا در سال میلادی آینده به ۲/ ۲ میلیون بشکه در روز صعود کند.
 • نخستین شکست چین در جنگ تجاری با آمریکا؟

  ایسنا: دو قدرت بازار گاز طبیعی مایع جهان یعنی آمریکا به‌عنوان یک صادرکننده بزرگ و چین به‌عنوان یک خریدار بزرگ، درگیر یک جنگ تجاری روزافزون شده‌اند که به وضع تعرفه ۱۰ درصدی پکن روی واردات LNG آمریکا منتهی شد. اگر‌چه تعرفه مذکور کمتر از ۲۵ درصدی است که چین در ابتدا در نظر داشت اما در کوتاه‌مدت روی بازار LNG تاثیرگذار خواهد بود زیرا زمستان در نیمکره شمالی از راه رسیده است و در بلندمدت، مسیرهای تجارت را تغییر خواهد داد.تعرفه چین روی صادرات LNG آمریکا ممکن است باعث شود سایر فروشندگان محموله‌های تک در بازار، قیمت بالاتری از خریداران چینی مطالبه کنند.

بیشتر