آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۱۲

 • حرکت معکوس نفت در بازار جهانی

  دنیای اقتصاد: نفت خام بعد از افت و خیزهایی که در آگوست داشت، سرانجام این ماه را صعودی به پایان رساند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، قیمت نفت خام برنت در ماه گذشته میلادی با رشد حدودا ۴ درصدی همراه شد. شاخص برنت در این ماه (پنج‌شنبه گذشته) به بیشترین قیمت در بیش از یک‌ماه گذشته دست یافت و ۷۷/ ۷۷ دلار بر بشکه را به نام خود ثبت کرد. نفت خام آمریکا اما با سرعتی کمتر، حدود ۲ درصد رشد قیمت ماهانه را به ثبت رساند و روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۸ به وقت تهران) روی قیمت ۰۸/ ۷۰ دلار بر بشکه ایستاد. رشد ماهانه بازار نفت (در کنار رشد بازار آلومینیوم) یک استثنا در میان بازار فلزات دیگر مانند طلا، نقره، مس، سرب و... به شمار می‌رود.
 • به خودکفایی کامل در صنعت گاز نزدیک می‌شویم

  تسنیم: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نوشت: با حمایت از تولید داخلی در بخش گاز رسانی ۹۹ درصد و در بخش پالایشگاهی خطوط انتقال، ۷۵ درصد به خودکفایی و خوداتکایی رسیده‌ایم.
 • بررسی اقدامات « اچ‌اس‌ای» در نفت

  شانا: شرکت ملی نفت ایران با در اختیار داشتن ذخایر عظیم هیدروکربوری، از جمله بزرگ‎ترین تولیدکنندگان نفت و گاز در دنیاست که مسوولیت اکتشاف، حفاری، تولید و ذخیره‎سازی نفت و گاز در تاسیسات خشکی و دریا را به عهده دارد. این طیف وسیع از فعالیت، افزون بر ایجاد منافع اقتصادی و رفاه اجتماعی، مخاطره‌هایی از قبیل حوادث، افزایش ظرفیت انتشار مواد آلاینده و تخریب محیط زیست را به همراه خواهد داشت. مانی عبدالله‌زاده‌راد، مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شرکت ملی نفت ایران، درباره وظایف شرکت ملی نفت ایران در زمینه مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست (اچ‌اس‌ای) و مهم‌ترین اقدام‌های انجام شده از سوی این مدیریت در یک سال اخیر، گفت: مدیریت اچ‌اس‌ای و پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شرکت ملی نفت ایران، وظیفه سیاست‎گذاری و نظارت عالی بر حوزه‎های بهداشت، ایمنی و آتش‎نشانی، محیط زیست و پدافند غیرعامل و مدیریت بحران را در سطح شرکت ملی نفت ایران به‌ عهده دارد. اقدام‌های مختلفی در این حوزه‎ها بر اساس وظایف محول شده و سیاست‎های ابلاغی اداره کل اچ‌اس‌ای و پدافند غیرعامل وزارت نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برنامه‎ریزی شده و در حال انجام است.
 • ژاپن به تلاش برای معاف شدن از تحریم نفتی ایران ادامه می‌دهد

  تسنیم: یک مقام ارشد دولت ژاپن گفت این کشور همچنان خود را متعهد به پیگیری موضوع معافیت از تحریم‌های نفتی ایران می‌داند، زیرا خرید نفت از ایران برای امنیت انرژی ژاپن و شرکت‌های ژاپنی اهمیت دارد.
 • استراتژی هند برای خرید نفت از ایران

  دنیای اقتصاد: مقامات ارشد آمریکایی و هندی هفته آینده در دهلی نو دیدار خواهند داشت. به گزارش اس‌اند پی گلوبال پلتس، به احتمال زیاد بخشی از گفت‌وگوهای مقامات دولتی هند و آمریکا، به «درخواست معافیت هند از تحریم‌های آمریکا و ادامه واردات نفت این کشور از ایران» اختصاص خواهد داشت. این دیدار در تاریخ ۶ سپتامبر و به شکل گفت‌وگوی دو جانبه میان وزرای امور خارجه و وزرای دفاع دو کشور انجام خواهد شد. وزارت خارجه هند تا‌کنون اعلام نکرده که آیا درخواستی رسمی برای معافیت از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران داشته است یا خیر،‌ اما به نقل از یکی از مقامات ارشد این سازمان «مقامات هر دو کشور هند و آمریکا در هفته‌های اخیر به‌طور مرتب در رابطه با تحریم‌های ایران بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.»

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر