آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۳۷۶

 • مثلث فشار بر بازار نفت

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال کاهش نگرانی‌ها از کمبود عرضه نفت بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قیمت طلای سیاه روز گذشته بیش از ۵/ ۲ دلار کاهش یافت. انتظار بازار برای موافقت روسیه با درخواست آمریکا برای افزایش تولید نفت، در دیدار روسای‌جمهور این دو کشور در فنلاند یکی از اهرم‌های فشار بر قیمت نفت بود. همچنین افزایش صادرات خارج از برنامه نفت عربستان به بازار آسیا در کنار تلاش دولت ترامپ برای آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت خام این کشور، دو اهرم دیگر برای کاهش قیمت طلای سیاه بودند.
 • بخش خصوصی، پیگیر عرضه فرآورده‌های‌نفتی در بورس کالا

  گروه بنگاه‌ها: روشن است که صادرات فرآورده‌های نفتی، علاوه بر ارزآوری، ارزش افزوده بسیار بالایی نسبت به خام‌فروشی برای کشور به ارمغان می‌آورد. اما حضور بخش خصوصی در تولید و صادرات این فرآورده‌ها با اقبال مناسبی از سوی دولت روبه‌رو‌ نشده است. در این میان «قیر» به‌عنوان یکی از فرآورده‌های نفتی استراتژیک، بی‌مهری بیشتری را تجربه کرده است. نبود ساز و کار نظارتی و حمایتی و کم‌اعتنایی به توان درون‌زای بخش خصوصی در کنار عدم تدوین برنامه راهبردی مناسب سبب شده تا این محصول، چه در حوزه تولید و چه در حوزه صادرات، از جایگاه اصلی خود دور بماند. در این میان زمزمه ورود قیر صادراتی به بورس کالا، امیدهای جدیدی را برای فعالان این حوزه به همراه داشته است. امیدهایی که می‌تواند با توجه بیشتر و برنامه‌ریزی درست و به‌موقع، پررنگ شده و رنگ واقعیت به خود بگیرد. چند و چون این موضوع را در گفت‌وگو با یکی از فعالان بخش خصوصی در حوزه صادرات قیر جویا شدیم.
 • تولید در لایه نفتی پارس جنوبی ادامه دارد

  شانا: شرکت نفت فلات قاره ایران اعلام کرد: شناور فرآورشی و ذخیره‌سازی کوروش مستقر در لایه نفتی پارس جنوبی که ۲۳ تیرماه امسال دچار حادثه شده بود، در مدار است و تولید در این میدان ادامه دارد. به گزارش شرکت نفت فلات قاره ایران، محمدحسین دانشفر، مدیر امور تولید این شرکت اعلام کرد: در حدود ساعت ۳ بامداد روز ۲۳ تیرماه، به دلیل شرایط بد جوی، جریان‌های شدید آب و در نهایت چرخش نفتکش SOL از موقعیت خود، برخوردی بین نفتکش صادراتی SOL و شناور فرآورشی و ذخیره‌سازی کوروش مستقر در لایه نفتی پارس جنوبی به وقوع پیوست و باعث بروز خسارت‌هایی جزئی به بدنه، هوز و تجهیزات بارگیری شد. وی افزود: خوشبختانه با کنترل شرایط، تلاش و ایثار کارکنان زحمتکش عملیاتی مستقر در شناور و منطقه، در حداقل زمان ممکن چاه‌‌ها در مدار تولید قرار گرفتند و شرایط به حالت اولیه بازگشت. مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: در حال حاضر تولید از لایه نفتی پارس جنوبی بر اساس برنامه اجرایی با توجه به ظرفیت مخازن در حال انجام بوده و هم‌اکنون پایانه شناور فراورشی (FPSO) کوروش در مدار تولید قرار گرفته است.
 • پاسخ رسمی وزارت نفت به اوپک و عربستان

  دنیای اقتصاد: وزیر نفت عربستان اوایل هفته به‌عنوان یکی از شش عضو کمیته وزارتی نظارت بر اجرای توافق با ارسال نامه‌ای به دیگر همتایان خود در اوپک اعلام کرد که این کمیته از این پس میزان پایبندی کشورها به توافق را رصد نمی‌کند و تنها مجموع تولید اوپک را ملاک قرار خواهد داد. او این تصمیم را در راستای توافق ماه گذشته این سازمان و متحدانش دانست. وزیر نفت کشورمان روز گذشته در پاسخ به خالد الفالح با ارسال نامه‌ای به اظهارات او واکنش نشان داد. به گزارش روابط عمومی وزارت نفت، بیژن زنگنه گفته است، کمیته مشترک وزارتی نظارت حق هیچ‌گونه تفسیری از تصمیم‌های این سازمان را ندارد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر