آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۳۵۷

 • بی‌توجهی اوپک به فرمان ترامپ

  دنیای اقتصاد: اوپک در نشست تاریخی روز جمعه با اتخاذ تصمیمی که از سوی وزیر نفت به «بی‌توجهی اوپک به فرمان ترامپ برای افزایش تولید نفت» تعبیر شده، نشان داد که با وجود اختلافات درون سازمانی و وابستگی اقتصادی و سیاسی برخی اعضا به آمریکا، هنوز سازمانی مستقل است. زنگنه می‌گوید تلاش کرده توافق قبلی حفظ شود، چراکه توافق جدید و تغییر در سهمیه اعضای اوپک برای افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید این سازمان به معنای همراهی کشورهای تولیدکننده نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران بوده است.
 • مقدار مصرف انرژی با رشد جمعیتی ایران تناسب ندارد

  شانا: مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: ایران یک درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده، اما شدت مصرف انرژی در کشورمان با این میزان جمعیت متناسب نیست.
 • بازگشت روپیه برای خرید نفت ایران؟

  ایسنا: دو منبع دولتی هند به رویترز اظهار کردند: هند به دنبال احیاء یک مکانیسم تجارت روپیه برای تسویه بخشی از پول واردات نفت از ایران به دلیل نگرانی از مسدود شدن کانال‌های خارجی تحت فشار تحریم‌های آمریکا است. به گزارش رویترز، در جریان دور قبلی تحریم‌ها، هند سیستمی شبیه تهاتر را که برای واشنگتن قابل قبول بود طراحی کرد تا پرداخت بخشی از پول خرید نفت خود به تهران را به روپیه از طریق یک بانک دولتی کوچک امکان‌پذیر کند. ایران نیز از پول صادرات نفت خود برای واردات کالا از هند استفاده می‌کرد. یکی از این منابع دولتی آگاه به رویترز گفت: ما سرگرم بررسی احیای مکانیسم پرداخت به روپیه هستیم و باید خودمان را آماده کنیم. وی در ادامه افزود: مکانیسم پرداخت فعلی ممکن است از نوامبر به بعد دیگر کار نکند. یک مقام وزارت بازرگانی هند نیز اظهار کرد: بانک مرکزی هند هنوز درباره بازگرداندن مکانیسم پرداخت به روپیه تصمیم نگرفته است.
 • تحلیل یک عضو کمیسیون انرژی درباره قیمت بنزین

  ایسنا: یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، دولت این اختیار را دارد تا قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد. از مجلس نیز در قانون بودجه این امر خواسته شده بود اما مجلس با آن مخالفت کرد.
 • محموله ۵۰۰ هزار بشکه‌ای نفت‌خام پارس از منطقه بهرگان صادر شد

  شانا: عملیات بارگیری و صادرات نفت‌خام میدان‌های حوزه غرب کارون با نام نفت‌خام پارس به میزان ۵۰۰ هزار بشکه از منطقه بهرگان به مقصد یک کشور اروپایی انجام شد. به گزارش شرکت ملی نفت ایران، این عملیات با برنامه‌ریزی و هماهنگی واحدهای ستادی و با کوشش و همکاری فشرده کارکنان واحدهای عملیات دریایی، بهره‌برداری خشکی و دیگر واحدهای مرتبط انجام و صادرات این محموله که پیش از این فروخته شده بود، در ۲۹ خرداد ماه امسال عملیاتی شد. نفت فوق سنگین میدان‌های غرب کارون از طریق یک خط لوله ۳۲ اینچ از طریق تلمبه‌خانه امیدیه به بهرگان منتقل و پس از ذخیره‌سازی و آماده‌سازی در مخازن ذخیره‌ از طریق SBM بهرگان صادر می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر