آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۳۱۸

 • پاسخ پنج پرسش از اقتصادهای نفتی

  دنیای اقتصاد: صادرکنندگان نفت خام بعد از فروپاشی قیمت‌ها در سال ۲۰۱۴ دچار مشکلات و چالش‌های اقتصادی بسیاری شدند. این چالش‌ها که در پی «از بین رفتن چشم‌انداز رشد قیمت نفت» و «کاهش چشمگیر درآمدهای نفتی در کشورهای تولیدکننده نفت» رقم خورد، همچنان نیز برای این کشورها ادامه دارد.
 • سایه تنش با روسیه بر سر بزرگ‌ترین‌ پروژه خط لوله گازی اروپا

  دالغا خاتین اوغلو کارشناس انرژی و مدیر بخش ایران، قفقاز، روسیه و آسیای میانه نشریه بریتانیایی نچرال گس وورلد
  غول گازی روسیه، گازپروم، که انحصار صادرات گاز از طریق خطوط لوله این کشور را نیز در دست دارد، از ابتدای سال گذشته میلادی توسعه یک خط لوله عظیم برای صادرات مستقیم گاز به آلمان را آغاز کرد.
 • صادرات قیر منوط به اخذ مجوز از وزارت نفت شد

  دنیای اقتصاد: هیات دولت در مصوبه‌ای، صادرات قیر را منوط به اخذ مجوز از وزارت نفت کرد. به گزارش «شانا» جلسه هیات دولت روز یکشنبه، ۹ اردیبهشت‌ماه به ریاست دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری برگزار شد که بر اساس یکی از مصوبات این جلسه، صادرات قیر منوط به اخذ مجوز از وزارت نفت شد.
 • عراق در فاو پالایشگاه می‌سازد

  تسنیم: یک مقام نفتی عراق گفت، دولت این کشور قراردادی با دو شرکت چینی پاورچاینا و نورینکو اینترنشنال برای احداث یک پالایشگاه نفت در بندر فاو در ساحل خلیج فارس امضا کرده است. به گزارش رویترز، این مقام نفتی عراق افزود: این پالایشگاه در بندر فاو ظرفیت تولید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت را خواهد داشت و یک مجتمع پتروشیمی را نیز شامل می‌شود. این موافقت‌نامه روز شنبه در عراق به امضا رسید. پالایشگاه فاو در جنوب بصره یکی از چند طرح دولت عراق برای خودکفایی در تولید فرآورده‌های نفتی است.
 • تهدید حوثی‌های یمن برای تشدید حملات علیه تاسیسات نفتی عربستان

  ايسنا: حوثی‌های یمن وعده داده‌اند حملات موشکی خود را به زیرساخت‌های نفتی حیاتی عربستان سعودی افزایش می‌دهند. این تهدید به دنبال افزایش حملات این گروه به عربستان سعودی انجام گرفت. سیستم دفاع هوایی عربستان سعودی روز شنبه چهار موشک بالستیک را بر فراز منطقه جنوب غربی جیزان ساقط کرد. بقایای این موشک‌ها یک کشته برجای گذاشت. هفته گذشته دو موشک دیگر به سوی تاسیسات آرامکوی عربستان سعودی در دریای سرخ پرتاب شده بود. حملات مذکور این ریسک را تقویت می‌کند که جنگ سه ساله در یمن به یک منازعه گسترده‌تر تبدیل شود. این حملات در ماه‌های اخیر به مرزها کشیده شده‌اند و حوثی‌ها حملات موشکی خود به ریاض، جیزان را افزایش داده و دست کم یک نفتکش را هدف قرار دادند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر