آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۸۱

 • پیش‌بینی زمانی‌نیا از تصمیم ترامپ

  دنیای اقتصاد: معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت دیروز در یک گردهمایی پیش‌بینی کرد که ترامپ احتمالا در ماه مه مجددا تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید خواهد کرد. این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد تردید سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به کشورمان اکنون به دغدغه‌ای عمومی تبدیل شده است. بر این اساس، محور اصلی سخنرانی‌های روز گذشته مقامات نفتی کشور به راهکارهای مکمل جذب سرمایه‌های خارجی اختصاص داشت که از جمله آن می‌توان به تامین مالی از طریق صندوق پروژه، انتشار اوراق مشارکت و منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد.
 • نگرانی پاکستان از شکایت ایران در زمینه خط لوله صلح

  ایرنا: روزنامه نوای وقت پاکستان نوشت: ایران، پاکستان را به همکاری نکردن در تکمیل طرح خط لوله گاز متهم کرده و در این خصوص اختلافات دو کشور افزایش یافته است. این روزنامه در سرمقاله‌ای با عنوان «خط لوله و اختلافات ایران و پاکستان» نوشت: منابع دیپلماتیک می‌گویند که پاکستان برای منصرف کردن ایران در مراجعه به دادگاه عالی تلاش می‌کند، در حالی که ایران می‌تواند برای دریافت غرامت بیش از یک میلیارد دلاری از پاکستان به دادگاه بین‌المللی شکایت کند.
 • مخالفت صنعت نفت آمریکا با تعرفه‌های فولادی

  ايسنا: دولت ترامپ با وجود مخالفت صنعت نفت آمریکا، رهبران جمهوری‌خواه در کنگره و شرکای تجاری بین‌المللی بزرگ این کشور، تعرفه‌های جدیدی برای فولاد و آلومنیوم وارداتی اعلام کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا با اعلام این تدابیر گفت: ما تعرفه‌هایی برای واردات فولاد و آلومینیوم وضع می‌کنیم و شما برای نخستین‌بار در یک مدت طولانی حمایت خواهید داشت و رشد دوباره صنایع‌تان را مشاهده خواهید کرد. شاخص صنعتی داو جونز پس از اینکه سرمایه‌گذاران به محاسبه هزینه تعرفه‌ها در کسب‌و کار فعلی‌شان پرداختند، پنج‌شنبه گذشته ۵۸۶ واحد سقوط کرد.
 • شرکت‌های ایرانی برای عراق تجهیزات LPG می‌سازند

  ايسنا: دبیر اتاق مشترک ایران و عراق از امضای توافق‌نامه‌ای بین ایران و عراق در زمینه تجهیز امکانات ال‌پی‌جی طرف عراقی خبر داد.
 • برآورد ۳۰۰ میلیون دلاری صرفه اقتصادی تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام

  ايسنا: مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به آغاز بهره‌برداری رسمی از تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام، اعلام کرد: صرفه اقتصادی راه‌اندازی این تاسیسات جدید معادل ۳۰۰ میلیون دلار در سال برآورد می‌شود.حمید بورد درباره مهم‌ترین‌ مزیت‌های بهره‌برداری از تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام، گفت: این تاسیسات از ظرفیت فرآورش و جمع‌آوری روزانه ۸۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت میدان مشترک هنگام برخوردار هستند. مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اعلام اینکه ارزش حرارتی گازهای جمع آوری شده در این پروژه معادل ۱۴ هزار بشکه نفت خام در روز است، تصریح کرد: با احتساب نفت خام بشکه‌ای ۵۰ دلار با اجرای این پروژه روزانه بیش از ۷۰۰ میلیون دلار صرفه اقتصادی نصیب کشور خواهد شد.

بیشتر