آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۶۶

 • ترفند چینی علیه دلار آمریکا

  دنیای اقتصاد: چین در حال اجرایی کردن ایده‌ای قدیمی برای افزایش قدرت پول ملی و اثرگذاری بیشتر در بازار جهانی نفت است. این ایده قدیمی که قرار است از ۲۶ مارس (ماه آینده میلادی) اجرایی شود، باز کردن درهای بازار داخلی چین برای معاملات آتی نفت است. اگرچه از حدود پنج سال قبل صحبت از اجرای این طرح توسط چین است، اما پس از آنکه این کشور آسیای شرقی در سال گذشته در زمینه واردات نفت آمریکا را پشت سر گذاشت و مقام نخست را کسب کرد، برای اجرای این ایده بیش از پیش‌ جدی شد. به این ترتیب حالا بزرگترین کشور واردکننده نفت خام در دنیا، قصد دارد از عنوانی که دارد، نهایت بهره را ببرد و به وسیله آن در کنار افزایش قدرت پول ملی، به قدرت‌نمایی در مقابل دلار آمریکا برخیزد.
 • رشد نفت در سایه شیل

  دنیای اقتصاد: نفت که هفته گذشته با افت بیش از ۹ درصدی بین تمام بازارهای بین‌المللی بدترین کارنامه را به ثبت رساند، در اولین روز کاری هفته جاری (روز گذشته) در مسیر افزایشی قرار گرفت. با این حال سایه سنگین افزایش تولیدات شیل عاملی بود که رشد قیمت‎ها را محدود کرد. این نگرانی زمانی که اوپک در گزارش ماهانه خود رشد تولیدات کشورهای خارج از این سازمان را ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داد، تشدید شد.
 • پیکر دریانوردان ایرانی فردا به تهران می‌رسد

  ایرنا: سرکنسول ایران در شانگهای اعلام کرد پیکر سه دریانورد ایرانی صبح فردا با پرواز ماهان به تهران می‌رسند.
 • علاقه‌مندی چینی‌ها برای توسعه همکاری در پتروشیمی مکران

  گروه بنگاه‌ها: هیاتی عالی رتبه از شرکت HQC به نمایندگی دولت چین از فرصت‌ها و توانمندی‌های چابهار در زمینه ساخت شهرک پتروشیمی بازدید کرد. این بازدید در چارچوب تفاهم‌نامه روسای جمهور ایران و چین و تدوین سند ارتقای همکاری‌های مشترک دو طرف است.
 • افزایش گازرسانی به نیروگاه‌ها در پی کاهش مصرف گاز بخش خانگی

  شانا: سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت: روز گذشته، با کاهش مصرف گاز در بخش خانگی، میزان مصرف گاز در بخش نیروگاهی، به ۱۶۲ میلیون مترمکعب افزایش یافت.
 • عملکرد تولید ۱۰ ماهه مجتمع‌های پتروشیمی کشور

  شانا: تولید مجتمع‌های پتروشیمی کشور از ابتدای امسال تا پایان دی ماه در مجموع به بیش از ۴۴ میلیون و ۲۰۳ هزار تن رسید. به گزارش روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عملکرد تولید ۲۱ مجتمع پتروشیمی مستقر در منطقه ماهشهر از ابتدای سال تا پایان دی ماه امسال ۱۶ میلیون و ۲۵۴ هزار تن بوده است، ظرفیت اسمی تولید سالانه مجتمع‌های پتروشیمی در این منطقه ۶/ ۲۵ میلیون تن و برنامه تولید امسال آنها ۲۱ میلیون تن برآورد شده است.
 • سوآپ نفت ایران و عراق از میدان کرکوک این ماه آغاز می‌شود

  فارس: رویترز به نقل از مقامات کرکوک اعلام کرد: سوآپ نفت بین ایران و عراق از میدان کرکوک به میزان ۶۰ هزار بشکه در روز از ماه جاری آغاز خواهد شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، عراق و ایران در ماه دسامبر توافق کردند که روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت سوآپ داشته باشند. این میزان نفت قرار است از میدان کرکوک به‌وسیله تانکرها و کامیون‌ها به پالایشگاهی در کرمانشاه ارسال شود. هفته گذشته نیروهای امنیتی عراق اقدامات لازم را برای تامین مسیر تردد تانکرها و کامیون‌ها برای ارسال محموله‌های نفتی آماده کردند. قرار بود هفته گذشته محموله‌های نفتی از میدان کرکوک به ایران ارسال شود که به تاخیر افتاده است و هنوز توضیحاتی درباره این تاخیر از سوی مقامات دو کشور ارائه نشده است.

بیشتر