آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۴۰

 • آینده ترامپی بازار نفت

  دنیای اقتصاد: قیمت نفت در روزهای اخیر توانست بعد از بیش از سه سال از مرز ۷۰ دلار عبور کند. هرچند توافق اوپک برای کاهش تولید که به کاهش سطح نفت ذخیره شده در انبارهای نفتی منجر شده است، ‌مهم‌ترین‌ عامل رشد قیمت‌ها محسوب می‌شود اما نمی‌توان نقش ریسک‌های ژئوپلیتیک در افزایش قیمت نفت را کتمان کرد. در حال حاضر بازار نفت منتظر شنیدن تصمیم ترامپ درخصوص تحریم‌های هسته‌ای ایران است و ناظران این موضوع را بزرگترین ریسک ژئوپلیتیک بازار نفت در هفته جاری می‌دانند. ریسکی که به گفته کارشناسان سیتی‌گروپ در صورت وقوع قیمت‌ها را نزدیک به ۵ دلار افزایش خواهد داد و حتی رسیدن نفت به مرز ۸۰ دلار را ممکن می‌کند.
 • رقابت ۲۶ شرکت خارجی برای میدان‌های نفتی و گازی عراق

  دنیای اقتصاد: وزارت نفت عراق اعلام کرد ۲۶ شرکت برای حضور در مناقصه بلوک‌های نفت و گاز این کشور در مناطق مرزی، واجد شرایط شناخته شده‌اند. در بیانیه‌ای که وزارت نفت عراق منتشر کرده است؛ اخیرا پنج شرکت علاوه بر ۲۱ شرکت قبلی برای حضور در مناقصه میادین گازی و نفتی این کشور انتخاب شده‌اند.
 • ایران در صدر افزایش ظرفیت تولید متانول جهان تا سال ۲۰۲۲

  جدیدترین تحلیل‌های موسسه گلوبال دیتا انرژی در مورد افزایش ظرفیت تولید متانول کشورهای جهان نشان می‌دهد که ایران در سال‌های آتی بالاترین افزایش ظرفیت تولید متانول جهان را به خود اختصاص خواهد داد.
 • عملیات اطفای حریق کشتی حادثه دیده ایرانی از صبح دیروز مجدداً آغاز شد

  ایرنا: مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران از ادامه تلاش‌ها برای روشن شدن هرچه سریع‌تر وضعیت کشتی حادثه دیده ایرانی خبر داد. به گفته وی، عملیات اطفای حریق این کشتی مجدداً از ساعت ۷:۳۰ صبح روز گذشته (جمعه ۲۲ دی‌ماه) آغاز شده و همچنان ادامه دارد. سیروس کیان‌ارثی روز جمعه در دیدار علی ربیعی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با سفیر ژاپن در تهران در محل شرکت ملی نفتکش افزود: پیش بینی می‌شود چنانچه شرایط جوی اجازه بدهد عملیات اطفای حریق روز شنبه (امروز) به اتمام برسد.

بیشتر