آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۲۹

 • ۱۰ سکانس از نفت ۲۰۱۷

  دنیای اقتصاد: سال ۲۰۱۷ سال خوش‌‌یمنی برای نفت بود. در این سال بهای نفت‌خام آمریکا در سال ۲۰۱۷ حدود ۵/ ۶ دلار معادل ۵/ ۱۲ درصد رشد کرد و در پایان سال به بیش از ۶۰ دلار بر بشکه رسید. نفت برنت اما رشد قیمتی بیشتری را به ثبت رساند. این نفت شاخص با رشد قیمتی بیش از ۱۰دلار بر بشکه معادل نزدیک به ۱۸ درصد، در انتهای سال در بیشترین سطح خود ظرف سه سال گذشته معامله شد. با این حال بازار نفت بازیگرانی از جمله اوپک و روسیه داشت که بیش از دیگر بازیگران بازار در رشد قیمت‌ها اثر‌گذار بودند. همچنین برخی بازیگران از جمله تولید‌کنندگان شیل و نیجریه و لیبی بعضا نقش مثبتی را در بازار نفت ایفا نکردند و شاید اگر آنها نبودند، قیمت‌ها با رشد بیشتری همراه می‌شدند. اما فاکتورهایی در بازار نفت وجود داشتند که با وجود اینکه به رشد قیمت‌ها منجر شدند، اما به خودی خود عوامل خوشایندی محسوب نمی‌شوند؛ ریسک‌های خاورمیانه از این دست عوامل هستند.
 • مطابق مصوبه شورای اقتصاد دریافت آبونمان در قبوض گاز قانونی است

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، مبلغ آبونمان با عنوان هزینه خدمات مستمر بدون افزایش قیمت جدید، به‌صورت قانونی در قبوض گاز درج می‌شود.
 • سیاست دولت گازرسانی صد درصدی به همه شهرهای ایران است

  شانا: مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: مطابق سیاست‌های دولت، گازرسانی به همه شهرهای کشور به‌صورت صد درصدی انجام می‌شود. حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: سیاست دولت این است که در سال‌های آینده به ۹۶ درصد روستاهای کشور گازرسانی کند.
 • شرکت ملی صنایع پتروشیمی حافظ منافع بخش خصوصی است

  شانا: معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی از منابع بخش خصوصی گفت: این شرکت موانع توسعه این صنعت را شناسایی کرده و برای برطرف کردن آن می‌کوشد. سیدرضا نوروززاده روز گذشته در آیین روز صنعت پتروشیمی با بیان اینکه در کنار توسعه در کشور، ابزار آن نیز باید تعریف شود، اظهار کرد: همزمان با فعالیت‌های توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی، قوانین را نیز باید در نظر داشت تا پیشرفت این صنعت با شتاب بیشتری انجام شود.
 • افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در امارات

  ايسنا: قیمت بنزین در امارات متحده‌عربی برای ماه ژانویه ۲۰۱۸ افزایش یافت. وزارت انرژی امارات در گزارشی قیمت سوخت در امارات متحده‌عربی طی ماه آینده میلادی (ژانویه ۲۰۱۸) را اعلام کرد که بر‌اساس آن قیمت بنزین بیش از ۹ فلس و قیمت گازوئیل نیز بیش از ۱۳ فلس افزایش یافت. براساس این گزارش، طی ماه‌جاری قیمت هر گالن بنزین سوپر با اکتان ۹۸ با قیمت ۲ درهم و ۲۴ فلس با افزایش ۹ فلس و هر گالن بنزین خصوصی با اکتان ۹۵ با قیمت ۲درهم و ۱۲ فلس با افزایش ۸ فلس به فروش خواهد رسید. همچنین هر لیتر گازوئیل به ارزش ۲ درهم و ۳۳ فلس با ۱۳ فلس طی ماه آینده به فروش خواهد رسید.
 • برنامه‌ریزی عربستان برای نفت ۷۵ دلاری

  تسنیم: برنامه عربستان برای برطرف کردن کسری بودجه خود تا سال ۲۰۲۳ متکی بر سناریویی است که بر اساس آن قیمت نفت به رقم ۷۵ دلار در هر بشکه خواهد رسید. به گزارش بلومبرگ، منابع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود گفتند، بر اساس یک برنامه مالی ۶ساله، مقامات سعودی پیش‌بینی کرده‌اند که رشد قیمت‌ها و افزایش تولید این کشور درآمدهای ریاض از فروش نفت را از ۴۴۰ میلیارد ریال سعودی در سال جاری به ۴/ ۸۰۱ میلیارد ریال سعودی (۲۱۴ میلیارد دلار) برساند. فرض این سناریو این است که قیمت نفت به رقم ۷۵ دلار در هر بشکه خواهد رسید. منابع مذکور گفتند، مقامات سعودی انتظار دارند تولید نفت عربستان از ۱۰ میلیون بشکه در روز در سال جاری به ۰۳/ ۱۱ میلیون بشکه در سال ۲۰۲۳ برسد. این سناریو احتمالا این سیگنال را ارسال می‌کند که عربستان در حال حاضر ضرورتی برای تمدید توافق کاهش تولید بعد از سال ۲۰۱۸ نمی‌بیند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر