آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۲۶

 • چرخش درآمد صادرکنندگان نفت

  دنیای اقتصاد: درآمدهای نفتی اوپک بعد از چهار سال افت مداوم، امسال رشد ۳۰ درصدی را تجربه کرد. با این حال، درآمد این سازمان همچنان حدود ۴۰ درصد کمتر از سال ۲۰۱۴ است. غفلت از این موضوع می‌تواند سیاست‌گذاران را با رشد درآمدهای نفتی از دو جهت دچار خطا کند. اول اینکه احتمال دارد اعضای اوپک را به افزایش تولید و تخلف از اجرای توافق نفتی ترغیب کند. دوم اینکه ممکن است با تکیه بر افزایش درآمدها سیاست‌های کاهش وابستگی به نفت که در سال‌های اخیر در این کشورها آغاز شده است، متوقف شوند.
 • خوش‌بینی‌ عراق به قیمت نفت در ۲۰۱۸

  تسنیم: وزیر نفت عراق گفت خوش‌بین است که با کاهش میزان ذخایر جهانی و رشد تقاضای چین و هند، قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ افزایش یابد.
 • روسیه بزرگ‌ترین‌ صادرکننده نفت به چین ماند

  ایسنا: روسیه در نوامبر برای نهمین ماه متوالی عنوان بزرگ‌ترین‌ صادرکننده نفت خام به چین را حفظ کرد و از ابتدای امسال تاکنون از عربستان بالاتر ایستاد.
 • طرح توسعه میدان چشمه‌خوش در کمیته مشاوران مدیریت مخازن بررسی شد

  شانا: جلسه اخیر کمیته مشاوران مدیریت مخازن شرکت ملی نفت ایران به بررسی الگوهای توسعه‌ای میدان چشمه‌خوش که از سوی شرکت‎های گازپروم‎نفت، او‎‌ام‎وی و پتروناس ارائه شده، اختصاص یافت. بر اساس بررسی‎های صورت گرفته، برنامه‎های توسعه‎ای شرکت‎های گازپروم‎نفت و او‎ام‎وی به دنبال حفظ سقف تولید در این میدان است و شرکت پتروناس، امکان افزایش تولید از میدان را نیز طرح کرده است.
 • وزارت نفت مجاز به استفاده از ۹ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان از اسناد خزانه شد

  شانا: عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: بر اساس یکی از تبصره‌های لایحه بودجه سال ۹۷، وزارت نفت می‌تواند تا سقف ۹۵۰۰ میلیارد تومان از اسناد خزانه برای طرح‌های بالادستی با اولویت میدان‌های مشترک استفاده کند.حسین امیری خامکانی، به نشست روز دوشنبه (چهارم دی‌ماه) کمیسیون انرژی درباره بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ در این کمیسیون اشاره کرد و گفت: در بخشی از تبصره ۵ این لایحه، به اسناد خزانه درخصوص وزارت نفت پرداخته شد و طبق آن، این وزارتخانه مجاز شد تا سقف ۹۵۰۰ میلیارد تومان از اسناد خزانه برای طرح‌های بالادستی با اولویت میدان‌های مشترک استفاده کند.این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: در این تبصره آمده است که وزارت نفت می‌تواند از خط اعتباری به‌منظور ایجاد زیرساخت‌ها استفاده کند. کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ مرتبط با حوزه انرژی، روز یکشنبه (سوم دی‌ماه) در کمیسیون انرژی مجلس تصویب شد.

بیشتر