آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۳۹۴۷

 • سال غافلگیری نفت

  دنیای اقتصاد: سال ۲۰۱۶ برای نفت سال غافلگیری بود. چراکه اوپک بعد از ۸ سال بر‌خلاف برآوردها نشان داد که به‌عنوان سازمانی اثرگذار بر بازار نفت همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا نیز دو شوک دیگری بود که جهان با آن مواجه و بیش از پیش نگران قدرت گرفتن پوپولیست شد. افزایش قدرت پوپولیسم به معنای افزایش ریسک سیاسی و چشم‌انداز ضعیف اقتصادی است.

  در اوایل سال ۲۰۱۶ نفت به کف ۱۳ سال خود رسید، اما با حصول توافق در اوپک طلای سیاه سال ۲۰۱۶ را با ثبت رشد ۵۲ درصدی سالانه به پایان برد که بیشترین رشد سالانه قیمت‌ها از سال ۲۰۰۹ محسوب می‌شود اما بین نفت‌های شاخص، سبد نفتی اوپک با ۶۷ درصد رشد، بیشترین رشد قیمتی را به خود اختصاص داد.

 • مخالفت مجلس با تعیین سازو کار جدید برای قیمت خوراک پتروشیمی‌ها

  ایرنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم نظر با وزیر نفت، با تعیین ساز و کار جدید برای قیمت خوراک پتروشیمی‌ها مخالفت کردند. نمایندگان در جلسه علنی روز گذشته مجلس با ۱۶۱ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از ۲۱۴ نماینده حاضر با حذف ماده ۵۳ لایحه برنامه ششم توسعه که درباره نحوه تعیین قیمت خوراک پتروشیمی‌ها است، موافقت کردند.

  پیشنهاد حذف این ماده از سوی حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه مطرح شد. در این راستا بیژن نامدار‌زنگنه، وزیر نفت در موافقت با حذف این ماده از لایحه برنامه ششم توسعه با اشاره به اینکه این ماده ناعادلانه است، گفت: اگر این ماده هم در مجلس تصویب شود، دولت لایحه‌ای را در راستای اصلاح این ماده به مجلس می‌دهد.

 • تمدید قرارداد گازی ایران و ترکمنستان - ۱۲ دی ۹۵

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از گسترش همکاری‌های تهران و عشق آباد خبر داد و گفت: قرارداد واردات گاز از ترکمنستان تا پنج سال آینده برقرار خواهد بود. حمیدرضا عراقی که پایان هفته گذشته در رأس هیاتی به ترکمنستان سفر کرده بود، اهداف سفر به این کشور آسیای میانه، مذاکرات و ملاقات‌ با معاون رئیس‌جمهوری، وزیر انرژی، وزیر امور خارجه ترکمنستان و مدیرعامل شرکت ترکمن گاز را با حضور سفیران دو کشور تشریح کرد. وی ضمن موفقیت‌آمیز خواندن مذاکرات میان این شرکت و ترکمن گاز اعلام کرد: در این مذاکرات، تفاهم‎نامه ارتقای همکاری‌های دو کشور در باره صادرات گاز به ایران، سوآپ و همچنین تدوین راهبردهای ارتباطات آینده شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز بررسی شد.

 • مطالعه ٥ میدان نفت و گاز به یک شرکت داخلی واگذار شد

  شانا: شرکت ملی نفت ایران با امضای تفاهم‎نامه‎ای مطالعه میدان‎های آزادگان جنوبی، منصوری، آب‎تیمور و فرزاد A و B را به شرکت تنکو سپرد. این تفاهم‎نامه همکاری روز گذشته میان غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و حسین شریف‎آبادی، رئیس هیات‌مدیره شرکت تنکو و حسن درگاهی، مدیرعامل شرکت تنکو امضا شد.

  .
 • افزایش خرید نفت لهستان از ایران

  تسنیم: تقاضای لهستان برای خرید نفت از ایران افزایش یافته و این نشان می‌دهد که تهران در حال رقابت با روسیه و عربستان در بازار نفت این کشور است. به گزارش پایگاه خبری پلاتس، منابع تجاری گفتند دو شرکت پالایشگاهی لهستان، یعنی گروپا لوتوس و پی کی ان اورلن، هر دو اخیرا مقادیری نفت از ایران خریداری کرده‌اند. لهستان قصد دارد به منابع تامین نفت خود تنوع ببخشد. شرکت گروپا لو توس که از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده، پالایشگاه گلانسک را با ظرفیت پالایش روزانه ۲۱۰ هزار بشکه نفت اداره می‌کند که عمدتا از نفت اورالز روسیه استفاده می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر