آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۳۹۴۶

 • تداوم جریان گاز ترکمن‌ها به ایران

  دنیای اقتصاد: بازی ترکمنستان در آستانه زمستان امسال در حالی با تهدید قطع گاز ورودی به کشور تکرار شد که پس از مذاکره مقام‌های شرکت ملی گاز ایران با ترکمن‌ها این تهدید‌ها عملیاتی نشد. درواقع این همسایه شمالی برای پیش بردن دعوای گازی خود با ایران و دریافت مبلغی که به‌عنوان مابه‌التفاوت گازبهای سال‌های ۸۶ و ۸۷ بر آن اصرار دارد، به جای متوسل شدن به مراجع بین‌المللی و قضایی، بار دیگر قطع گاز را ابزار رسیدن به خواسته خود کرد. با این حال مذاکرات سه روزه مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و تیم همراه او با مقام‌های ترکمنستانی درنهایت باعث شد همسایه شمالی از موضع خود مبنی بر قطع گاز کوتاه بیاید.

 • ماده ۵۳ در تناقض آشکار با قانون است

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه ماده ۵۳ برنامه ششم توسعه در مغایرت آشکار با قانون دائمی است، پیشنهاد کرده این بند به‌طور کلی حذف شود. کلیات گزارش کمیسیون تلفیق از برنامه ششم در حالی در هفته‌های اخیر در مجلس تصویب شد که مجلس و دولت به بسیاری از جزئیات برنامه ششم توسعه ایراد وارد می‌دانستند. در واقع از آنجا که پیش از تصویب برنامه بودجه سال ۹۶ باید برنامه ششم توسعه تعیین تکلیف می‌شد، نمایندگان مجلس حاضر به تصویب کلیات برنامه ششم شدند. اما طی این مدت مجلس به‌طور فشرده در حال بررسی بندهای مختلف برنامه ششم توسعه است تا در صورت لزوم بندی را حذف یا برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع دهد.

 • موافقت زنگنه با بازنشستگی مقدم

  شانا: وزیر نفت با صدور نامه‎ای ضمن موافقت با بازنشستگی خودخواسته محمدرضا مقدم، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری از زحمات او قدردانی کرد. در متن نامه بیژن زنگنه خطاب به محمدرضا مقدم آمده است: «اکنون که به اصرار خودتان، به افتخار بازنشستگی نائل می‎شوید، جا دارد که از زحمات و خدمات ارزشمند جنابعالی در طول سالیان درازِ خدمت در صنعت نفت، به ویژه در مدت عهده‎داری مسوولیت معاونت مهندسی، پژوهشی و فناوری و پیگیری‎های جنابعالی برای به سامان رساندن قراردادهای پژوهشی مربوط به بخش‎های بالادستی و پایین‌دستی نفت و نیز ساخت داخل ١٠ خانواده کالاهای اصلی مورد نیاز صنعت نفت، صمیمانه قدردانی و تشکر نمایم.

 • روسیه: امکان تمدید توافق کاهش تولید نفت وجود دارد

  ایرنا: روسیه اعلام کرد: در صورت نیاز برای بهبود بازارهای نفتی، امکان تمدید توافق کاهش تولید بین کشورهای عضو اوپک و غیراوپک وجود دارد. الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه روز جمعه در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه ضمن اعلام این موضوع اظهار کرد: بهای نفت در پی تصمیم تاریخی کشورهای عضو سازمان تولید‌کننده نفت (اوپک) افزایش یافت. وی اظهار کرد: روسیه این توافق را که در هشت سال گذشته بی‌سابقه بود، پذیرفته است و اکنون امکان کنترل روند کاهش تولید نفت وجود دارد و می‌توان اجرای توافق را از جانب هر کشوری کنترل کرد.

بیشتر