به گزارش خبر‌گزاری رویترز، پیش‌بینی می‌شود عربستان قیمت رسمی تمام انواع نفت‌فروشی خود (OSPs) را برای ‌ماه فوریه نسبت به ‌ماه پیش از آن بیش از یک دلار کاهش دهد و قیمت‌ها به کمترین رقم خود در ۳ یا ۴‌ماه گذشته کاهش یابند.

سخنگوی آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان از اظهارنظر در مورد گمانه‌زنی‌های بازار خودداری کرد. به‌دنبال افزایش تولید از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش موسوم به اوپک‌پلاس و برداشت از ذخایر استراتژیک مصرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان بزرگ نفت، قیمت‌های لحظه‌ای برای گریدهای خاورمیانه و روسیه برای ‌ماه فوریه بیش از نصف کاهش یافت.

از طرف دیگر، از آنجا که پالایشگاه‌ها برای تعمیرات فصلی در سه‌ماهه دوم آماده می‌شوند، تقاضا در آسیا کاهش می‌یابد. آسیا بیش از نیمی از صادرات عربستان را به خود اختصاص داده است.

انتظار می‌رود قیمت نفت سنگین عربستان بیش از یک دلار کاهش یابد.  عربستان قیمت نفت خود را بر اساس پیشنهادهای مشتریان و پس از بررسی تغییرات ارزش نفت خود طی ‌ماه گذشته و براساس سوددهی و قیمت‌های محصولات، قیمت‌گذاری می‌کند.

این کشور قیمت‌های ‌ماه فوریه را پس از نشست ۴ژانویه اوپک‌پلاس تعیین می‌کند. در این نشست اوپک‌پلاس تصمیم می‌گیرد که تولید خود را در‌ ماه فوریه افزایش دهد یا نه.  قیمت رسمی نفت عربستان، روند قیمت‌گذاری نفت ایران، کویت و عراق را تعیین می‌کند و بر حدود ۱۰‌میلیون بشکه نفت در روز که به‌سوی آسیا روانه می‌شود، تاثیر می‌گذارد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند