7 copy

به موجب این آیین‌نامه، نرخ تعرفه‌های مصارف خانگی گاز تعیین و از تاریخ یکم آذر‌ماه 1400 لازم‌الاجراست. همچنین ماه‌های سرد سال از تاریخ 16 آبان‌ماه لغایت 31 فروردین‌ماه سال بعد و ماه‌های گرم سال از یکم اردیبهشت‌ماه لغایت 15 آبان‌ماه هر سال تعیین می‌شود. نرخ‌های یادشده بدون احتساب مالیات و عوارض دریافتی توسط شرکت ملی گاز ایران به موجب قوانین است. مشترکان گاز طبیعی بخش خانگی که مصرف گاز آنها در دوره زمانی 16 آبان‌ماه تا 15 اسفند‌ماه هر سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش یابد، به ازای هر یک واحد‌درصد کاهش، مشمول تخفیف (پاداش صرفه‌جویی) معادل 3واحد‌درصد و تا سقف 45‌درصد در گازبهای صورتحساب دوره خواهند شد.

در صورتی‌که مشترکان صنعتی گاز طبیعی با مصرف (5000) مترمکعب در ساعت و بالاتر با درخواست شرکت ملی گاز ایران در دوره زمانی (16) آبان‌ماه تا (15) اسفند‌ماه هر سال، حداقل برای 5 روز متوالی، مصرف خود را به میزان 30‌درصد نسبت به روزهای مشابه قبل کاهش دهند، متناسب با میزان کاهش مصرف گاز، مشمول تخفیف معادل 10‌درصد گازبهای صورتحساب دوره خواهند شد.

  افزایش 40‌درصدی بهای گاز خانگی در هر پله نسبت به پله قبل

در جدول 12 پلکانی برای تعرفه گاز بخش خانگی، طبق این مصوبه، از پله 4 تا 12، هر پله 40‌درصد به مبلغ گازبها اضافه می‌شود. نورموسوی مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز در این‌خصوص گفت: در پله دوازدهم مبلغ هر مترمکعب گاز به 1995 تومان رسیده که نسبت به پله اول که 414 تومان است حدود 4‌برابر تفاوت دارد.

وی ادامه داد: در کشور 5 اقلیم‌بندی داریم که بر اساس آن در اقلیم یک که سردترین منطقه کشور است، شرایط آسان‌‌‌‌تر در نظر گرفته شده است. این مقام مسوول تصریح کرد: در اقلیم یک مشترکان تا 500 مترمکعب مصرف، بدون تغییر تعرفه گاز هستند، تعرفه گاز در اقلیم 2 تا 450مترمکعب مصرف و در اقلیم 3 تا 400مترمکعب مصرف بدون‌تغییر خواهد ماند.

مقایسه تعرفه‌گذاری جدید با تعرفه‌‌‌‌ای که پیش از این برای ماه‌های سرد سال1400 تصویب شده بود، نشان می‌دهد که تعرفه گاز مصرفی برای 3پله نخست در 5 اقلیم، تغییری نکرده اما از پله چهارم تا پله دوازدهم، تعرفه گاز با رشد 8 تا 300‌درصدی مواجه شده است. در واقع، مشترکان بدمصرف که تعرفه مصرف گاز آنها در پله یازدهم و دوازدهم قرار می‌گیرد، هزینه قبض گاز آنها نسبت به قبل، 3 تا 4 برابر خواهد شد.

بر اساس گفته‌های قبلی مسوولان شرکت ملی گاز ایران، به‌طور متوسط همواره میزان مصرف گاز 75‌درصد مشترکان در سه پله اول مصرفی قرار می‌گیرد و مصرف گاز 25‌درصد از مشترکان، در پله‌های چهارم تا دوازدهم قرار دارد؛ در صورت ادامه روند مصرف به‌صورت گذشته، با ابلاغ مصوبه جدید، یک‌چهارم از مشترکان گاز کشور در بخش خانگی باید منتظر افزایش هزینه قبوض گاز خود باشند، مگر آنکه در روند مصرف خود بازنگری کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند