وی گفت: اوپک‌پلاس به تضمین عرضه باثبات نفت به بازارهای جهانی متمرکز شده و قیمت خاصی را هدف نگرفته است.

اظهارات وزیر نفت عراق در حالی مطرح‌شده که تولید گروهی اوپک و متحدانش به دلیل مشکلاتی که برخی کشورها نظیر آنگولا و نیجریه برای تولید بالاتر داشته‌اند، کمتر از سقف توافق‌شده افزایش پیدا کرده است. کشورهای مصرف‌کننده شامل آمریکا و هند از این گروه خواسته‌اند برای کنترل رشد قیمت‌ها که امسال حدود ۶۰‌درصد افزایش پیدا کرده‌اند، نفت بیشتری عرضه کنند.

جبار به خبرنگاران گفت: سیاست اوپک مربوط به بالا‌بردن قیمت‌ها نیست بلکه دستیابی به ثبات در عرضه انرژی است. هدف اوپک، جلوگیری از فروپاشی قیمت‌هاست. هیچ هدفی برای رسیدن به قیمت خاصی وجود ندارد.

اوپک‌پلاس در حال احیای تولیدی است که سال گذشته در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران کووید‌-۱۹ محدود کرد، بااین‌حال این گروه با اشاره به ریسک‌‌‌هایی که متوجه مصرف جهانی مانده است، رویکرد محتاطانه‌ای داشته و تولیدش را به شکل تدریجی افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، وزیر نفت عراق گفت: عراق در نوامبر ۲/ ۳ میلیون بشکه در روز نفت از میادین تحت‌کنترل دولت مرکزی صادر می‌کند. این رقم در سه‌ماهه نخست سال آینده که تسهیل محدود اوپک‌پلاس ادامه پیدا می‌کند، به ۴/ ۳میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند