طبق آمار رفینیتیو اویل‌ریسرچ، واردات نفت آسیا در سپتامبر ۹۹/ ۲۲‌میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۲۴/ ۲۳‌ میلیون بشکه در روز در اوت کاهش داشت و ‌اندکی بالاتر از ۶۱/ ۲۲ میلیون بشکه در روز در جولای بود.

چین که بزرگ‌ترین واردکننده نفت‌خام جهان است،‌ ماه میلادی گذشته ۶/ ۹ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که کمتر از ۵۳/ ۱۰ میلیون بشکه در روز در اوت بود. ضعیف شدن واردات این کشور در سپتامبر احتمالا منعکس‌کننده قیمت‌های فروش رسمی بالا برای گریدهای نفتی خاورمیانه است. همچنین نبود سهمیه واردات نفت‌خام و صادرات فرآورده‌های نفتی، خرید پالایشگاه‌های خصوصی را که عامل یک‌سوم از تقاضا برای نفت هستند، محدود کرد.

عربستان‌سعودی که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان است، قیمت فروش رسمی گرید عرب‌لایت به مشتریان آسیایی را برای محموله‌‌هایی که در نوامبر بارگیری می‌شوند ۴۰ سنت در هر بشکه کاهش داد و یک دلار و ۳۰ سنت بالاتر از قیمت پایه نفت عمان/  دبی تعیین کرد. برای دومین‌ماه متوالی است که قیمت فروش رسمی کاهش داده شده و نرخ پریمیوم عرب‌لایت در دو‌ماه گذشته ۲ دلار و ۶۰سنت در هر بشکه کاهش پیدا کرده است. کاهش قیمت فروش رسمی نفت عربستان تقریبا به‌اندازه صادرکنندگان دیگر مانند کویت و عراق بوده است. به‌نظر می‌رسد که آرامکو تمایل دارد با قیمت پایین‌تر و عرضه بیشتر، نفت خود را در آسیا رقابتی نگه دارد و در بحبوحه کندی تقاضا در منطقه، سهم بازار بیشتری تصرف کند.

رشد قیمت نفت برنت به‌ویژه در برابر قراردادهای نفت عمان/ دبی مشوق بیشتری برای خریداران آسیایی برای خرید بیشتر نفت خاورمیانه ایجاد می‌کند. نفت برنت اکنون بالای ۸۳ دلار در هر بشکه معامله می‌شود که بالاترین قیمت از اکتبر سال۲۰۱۸ است، در حالی که قراردادهای عمان روز دوشنبه در ۸۱ دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه بسته شدند که بالاترین قیمت سه سال گذشته است.

ممکن است که این اختلاف قیمت بزرگی به‌نظر نرسد اما با توجه به حجم بزرگ نفتی که هر‌ ماه خریداری می‌شود، حتی ۷۳ سنت در هر بشکه نرخ پریمیوم به‌سرعت تبدیل به میلیون‌ها دلار هزینه بیشتر می‌شود. قیمت بالاتر نفت برنت احتمالا باعث می‌شود خریداران آسیایی تمایل کمتری به خرید محموله‌‌هایی مانند نفت آنگولا و نیجریه پیدا کنند که بر اساس نفت برنت قیمت‌‌گذاری می‌شوند. افزایش شدید قیمت پایه نفت آمریکا که روز دوشنبه در ۸۰ دلار و ۵۲ سنت بسته شد، احتمالا واردات از آمریکا را محدود می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، صادرات آمریکا تحت‌تاثیر اختلال تولید در خلیج مکزیک قرار گرفته است و طبق آمار شرکت مشاوره کپلر، محموله‌های نفت آمریکا به آسیا در هفته‌های اخیر افت کرده است و تنها ۷۵۰ هزار بشکه نفت آمریکا از هفته چهارم اکتبر به مقصد آسیا ارسال شده است. در حالی که در چهار هفته پیش از وقوع توفان آیدا، صادرات نفت آمریکا به آسیا به‌طور میانگین ۵۲/ ۶ میلیون بشکه در هفته بود.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند