مدیر گروه پژوهشی الکترومکانیک جهاددانشگاهی علم و صنعت با اشاره به پروژه طراحی و ساخت سیستم نمک‌زدایی الکترواستاتیکی نفت در این واحد جهاددانشگاهی گفت: پس از ساخت موفقیت‌آمیز یک نمونه‌ صنعتی، این طرح فناورانه به بلوغ کامل خود رسیده است و باید در زمینه‌ بازاریابی این طرح در داخل کشور و منطقه تلاش‌هایی انجام شود.

علیرضا غلامی که مدیریت پروژه طراحی و ساخت سیستم نمک‌زدایی الکترواستاتیکی نفت در جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت را نیز برعهده دارد در رابطه با این پروژه گفت: طرح فناورانه نمک‌زدایی از نفت خام را در سال ۱۳۹۷ در دیدار با رهبر معظم انقلاب معرفی کردم و از سال ۱۳۹۰ مراحل تحقیقات اولیه آن شروع شد. پس از سپری شدن تحقیقات اولیه شبیه‌سازی‌های مختلفی از جنبه‌های گوناگون مهندسی بر روی این موضوع صورت گرفت و سپس با انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و کمک مالی این معاونت موضوع با جدیت بیشتری دنبال و به ساخت یک سیمولاتور نمک‌زدایی در ابعاد کارگاهی منتهی شد.

مدیر گروه پژوهشی الکترومکانیک جهاددانشگاهی علم و صنعت با اشاره به این که ساخت موفقیت‌آمیز این سیمولاتور راه را برای حضور جهاددانشگاهی در عرصه صنعت بیش از پیش باز کرد، افزود: با تلاش‌های بسیار و بر مبنای توانمندی ایجاد شده پروژه فرآورش پیش‌ساخته در میدان نفتی مشترک غرب کارون به جهاددانشگاهی واگذار شد. غلامی به مشکلات و موانع پیش روی به سرانجام رسیدن اجرای این طرح اشاره و تصریح کرد: مهم‌ترین مانع عدم‌اعتماد صنعت به دانش و فناوری بومی شده است. همچنین ممکن است برخی از مقاومت‌ها برای استفاده از محصول داخلی مربوط به منتفع شدن مادی برخی افراد از خرید خارج باشد.

این پژوهشگر ادامه داد: برای عبور از این مشکلات، اول قوانین حمایت از تولید داخل که البته در سال‌های اخیر حرکت خوبی در این زمینه صورت گرفته است باید ادامه یابد. دوم باید مشوق‌هایی برای مدیران و شرکت‌های کارفرمایی که ریسک استفاده از دانش و فناوری بومی را می‌پذیرند در نظر گرفته شود. سوم با استفاده از صنعت بیمه ریسک استفاده از دانش و فناوری بومی باید کاملا پوشش داده شود و چهارم اینکه برای مجموعه‌های فناور نظیر جهاددانشگاهی یک کرسی در بخش‌های تصمیم‌گیر در صنایع مهم نظیر صنعت نفت اختصاص یابد. وی درباره زمان اتمام این طرح اضافه کرد: پس از ساخت موفقیت‌آمیز یک نمونه صنعتی می‌توان گفت که این طرح فناورانه به بلوغ کامل خود رسیده است. پس از آن باید در زمینه بازاریابی این طرح چه در داخل کشور و چه در منطقه تلاش‌های منطقی و اصولی انجام شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند