دولت ترامپ در تلاش است مانع از حمایت ایران از نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا شود. وی ماه گذشته از حق تجارت آزاد با ایران دفاع کرده بود. هر دو کشور ایران و ونزوئلا که از اعضای اوپک هستند تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

هدف گرفتن نفتکش‌ها، اقدامات خصمانه آمریکا را برای مختل کردن جریان تجارت میان دو کشور که روابط دوستانه‌ای دارند، تشدید می‌کنند.

ایران اخیرا برای ونزوئلا که با کمبود شدید بنزین مواجه است، ۵۳/ ۱ میلیون بشکه بنزین و مشتقات آن را از طریق پنج نفتکش ارسال کرد. سابق بر این ونزوئلا ارزان‌ترین بنزین دنیا را داشت و به مدت دو دهه بنزین در این کشور با قیمت‌های یارانه‌ای عرضه می‌شد اما در نتیجه فلج شدن پالایشگاه‌های نفت ونزوئلا به دلیل تحریم‌های آمریکا و توزیع ناکافی، بازار سیاهی شکل گرفته است که در آن هر لیتر بنزین حداقل دو دلار فروخته می‌شود، در حالی که مردم برای دریافت بنزین در مقابل جایگاه‌های سوخت ساعت‌ها منتظر می‌مانند.

آمریکا همچنین در حال بررسی تحریم شرکتی است که توسط الکس ساب موران، بازرگان کلمبیایی اداره می‌شود و با دولت مادورو رابطه دارد. روزنامه وال استریت ژورنال پیش از این در گزارشی به تشریح برنامه مفصل دولت آمریکا برای تحریم نفتکش‌هایی که نفت ونزوئلا را حمل می‌کنند، پرداخته بود.

ونزوئلا صاحب بزرگ‌ترین ذخایر نفت جهان است اما تحت تاثیر سال‌ها سوءمدیریت و تحریم‌های نفتی آمریکا، با کمبود شدید بنزین مواجه شده است. مقامات این کشور طی چند ماه اخیر ناچار شده‌اند سیستم سهمیه بندی را در جایگاه‌های سوخت این کشور اجرا کنند و کنترل آنها را به ارتش واگذار کنند. وزارت خارجه ایران اعلام کرده که هر گونه تلاش آمریکا برای متوقف کردن تجارت با ونزوئلا با واکنش فوری و قاطع روبه‌رو خواهد شد. رندی گیونز، نایب رئیس شرکت جفریز ال‌ال‌سی در هیوستون در این باره اظهار کرد: هر گونه افزایش تحریم‌های کشتیرانی باعث افزایش نرخ‌های حمل بار خواهد شد اما تاثیر آن به دلیل افت تقاضای ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش تولید ممکن است محدود شود.

نفتکش‌ها از مسیر ونزوئلا برگشتند

نفتکش‌هایی که به سمت ونزوئلا در حرکت بودند در پی تصمیم اخیر آمریکا برای افزودن ده‌ها کشتی حمل‌کننده نفت این کشور آمریکای جنوبی به لیست سیاه تحریم‌ها، از مسیر خود برگشتند.

تهدید تشدید تحریم‌ها پیش از این هم بازار جهانی کشتیرانی را مختل کرده بود. چهار منبع آگاه کشتیرانی به رویترز اظهار کردند: شرکت‌های نفتی چینی در حال بررسی عدم کرایه نفتکش‌هایی هستند که در یک سال گذشته به ونزوئلا رفته‌اند بدون توجه به اینکه این کشتی‌ها اکنون کجا هستند یا برای چه سفر کرده‌اند.

واشنگتن به دنبال سرنگونی دولت سوسیالیست نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا از طریق تحریم صادرات نفت این کشور است که منبع اصلی درآمد ونزوئلا به شمار می‌رود. اقدامات خصمانه آمریکا باعث شده صادرات نفت ونزوئلا به پایین‌ترین میزان در ۱۷ سال گذشته سقوط کند و بحران اقتصادی این کشور عمیق‌تر شود اما مادورو همچنان در قدرت مانده و خشم دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را برانگیخته است.

منابع آمریکایی هفته گذشته به رویترز گفتند که آمریکا ممکن است ده‌ها نفتکش دیگر را به لیست سیاه تحریم‌ها اضافه کند. این مساله تحویل نفت به پالایشگاه‌های خارجی را برای شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا دشوارتر خواهد کرد. صادرات نفت ونزوئلا در ماه مه به حدود ۴۵۲ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد که پایین‌ترین میزان از سال ۲۰۰۲ است که اعتصاب سراسری اقتصاد این کشور را فلج کرده و به صادراتش آسیب زد.

خورخه آریازا، وزیر خارجه ونزوئلا روز سه شنبه در توییتر نوشت: واشنگتن با مسدود کردن درآمد خارجی که می‌تواند برای واردات کالاهای بشردوستانه از جمله غذا و دارو مورد استفاده قرار گیرد، به اقتصاد ونزوئلا حمله کرده است.

طبق آمار رفینیتیو آیکان، کشتی سی‌دانسر که تحت اداره شرکت یونانی تناماریس قرار دارد و توسط پالایشگاه تایلندی تیپکو آسفالت کرایه شده است، پس از انتظار یک هفته‌ای در اقیانوس آتلانتیک، به جبل الطارق بازگشت. شرکت تیپکو آسفالت به رویترز گفت که این شرکت از استفاده از این کشتی که پیش از این در آب‌های ونزوئلا بوده، منصرف شده است. نفتکش سی‌دانسر قرار بود یک میلیون بشکه نفت بوسکان ونزوئلا را به مقصد پالایشگاه کمامان مالزی که تحت اداره تیپکو قرار دارد، حمل کند.

یک کشتی دیگر شرکت تناماریس به نام سی‌هیرو که در فوریه نفت ونزوئلا را بارگیری کرده بود، هفته گذشته در لیست سیاه تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفت. یک کشتی دیگر به نام نوو که قرار بود این هفته در ونزوئلا باشد، در دریای کارائیب از مسیر خود برگشت. این کشتی قرار بود یک میلیون بشکه نفت هاماکا را در ژوئن به سنگاپور ببرد. طبق آمار رفینیتیو، در پی انتشار خبر تحریم نفتکش‌های بیشتر، سه ابرنفتکش بوستون، کومودور و رسپکت که اواخر هفته گذشته در ونزوئلا بودند، از این کشور خارج شده و در دریای کارائیب لنگر انداختند.

بر اساس گزارش رویترز، به گفته منابع آگاه، شرکت‌های نفتی و بازرگانان جهان نسبت به کشتی‌هایی که اخیرا نفت ونزوئلا را حمل کرده‌اند، احتیاط بیشتری پیدا کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند