پیمان کامران درخصوص اینکه ۸۵ درصد سوختی که از مرزهای سیستان و بلوچستان قاچاق می‌شود و از استان‌هایی همچون اصفهان و تهران با استفاده از بارنامه جعلی به این استان وارد می‌شوند، اظهار کرد: این موضوع ممکن است صحت داشته باشد. به‌عنوان مثال؛ اگر فردی قصد انتقال وسایل خود به زاهدان را داشته باشد بر اساس بارنامه‌ای به این منظور، کارت سوخت کامیون شارژ می‌شود، که متاسفانه بعضا با این بارنامه‌ها هیچ باری جابه‌جا‌ نمی‌شود و تحقیقی درخصوص این بارنامه انجام نمی‌شود. وی با بیان اینکه میزان سوخت بر اساس پیمایش، در کارت سوخت شارژ می‌شود، افزود: بارنامه‌هایی بر این اساس از سوی موسسه‌های باربری صادر می‌شود و راننده با کارت سوخت شارژ شده در مناطق مرزی از جایگاه‌ها سوخت‌گیری می‌کند، که متأسفانه هیچ کنترلی بر این موضوع نیست.

رئیس انجمن جایگاهداران سوخت استان اصفهان تصریح کرد: این چالش به دلیل عدم نظارت جایگاه‌ها یا شرکت پخش فرآورده‌های نفتی نیست و بخشی از مشکل ناشی از نبود نظارت کافی است که در سیستم پیمایش سوخت وجود دارد. وی درخصوص اینکه چرا صدور بارنامه‌ بیشتر از استان‌هایی نظیر اصفهان و تهران است، گفت: با توجه به اینکه اصفهان قطب صنعت کشور است و به دلیل استقرار ذوب‌آهن، پتروشیمی فولاد و... بیشترین تعداد کامیون‌ها در این استان تردد می‌کنند. کامران ادامه داد: بیشترین پایانه‌های حمل‌ونقل در استان‌های صنعتی همچون اصفهان، تهران، اراک و... مستقر هستند که به تبع آن مصرف سوخت و بارنامه‌ها در این استان‌ها بیشتر است.

 وی دلیل افزایش قاچاق سوخت را واقعی نبودن نرخ فرآورده‌های سوختی عنوان و اظهار کرد: به دلیل افزایش نرخ ارز امروز قیمت سوخت در کشور واقعی نیست و تا زمانی که قیمت‌ها واقعی نشود قاچاق فرآورده‌های سوختی همچنان ادامه دارد.

رئیس انجمن جایگاهداران سوخت استان اصفهان با بیان اینکه بیشترین میزان قاچاق مربوط به سوخت گازوئیل است، افزود: قیمت واقعی سوخت در کشورهای همسایه، حدود ۵۰ سنت است که با احتساب دلار ۱۰ و ۱۲ هزار تومانی، قیمت سوخت بین پنج تا شش هزار تومان است.