آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۹۶

 • رمزگشایی از سخنان جنجالی زنگنه

  دنیای‌اقتصاد: وقتی وزیر نفت سه‌شنبه گفت «عده‌ای در کشور ۴۰ سال تلاش کردند تولید نفت ایران از ۴ میلیون بشکه بیشتر نشود و در این راه به مجلس رفتند و موفق هم بودند؛ حتی در این مسیر، افراد زیادی را از هستی ساقط کردند» خبرنگاران از او پرسیدند منظورش چه کسانی بوده و او پاسخ داد: «عوامل غیبی». در این باره دست‌کم دو دیدگاه وجود دارد.
 • نقش ایران در آینده بازار جهانی انرژی

  دنیای‌اقتصاد: نشست تخصصی «تاثیر شرایط روز جهان بر آینده نفت و نیروی ایران» در روز آغاز به کار ششمین دوره کنگره و نمایشگاه راهبردی نفت و نیرو برگزار شد. این نشست عصر روز سه‌شنبه با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های نفت، نیرو و امورخارجه برگزار شد و ریاست آن نیز بر عهده امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت بود.
 • گزارش منابع بین‌المللی از افزایش چشمگیر فروش نفت ایران

  تسنیم: محاسبات نشان می‌دهد که پس از افزایش صادرات نفت ایران در سه‌ماه چهارم سال گذشته با وجود تحریم‌های آمریکا، در ماه ژانویه ۲۰۲۱ نیز روند صعودی خود را حفظ کرده است. این امر حکایت از آن دارد که پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در ایالات‌متحده ممکن است باعث تغییر رفتار خریداران نفت ایران شده باشد. به گزارش خبرگزاری رویترز، صادرات ایران از زمانی که ترامپ در سال ۲۰۱۸ ایالات‌متحده را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد و تحریم‌ها را دوباره اعمال کرد، کاهش یافته بود. جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید گفته است اگر تهران به تعهدات خود در توافق بازگردد، واشنگتن نیز این کار را انجام خواهد داد.
 • ادعای آمریکا درباره توقیف محموله نفتی ایران

  ایسنا: آمریکا در تلاش برای توقیف حدود دو میلیون بشکه نفتی است که تصور می‌کند نفت ایران است. بلومبرگ به نقل از منابع آگاه که مایل نبودند نامشان فاش شود، نوشت: این محموله نفتی پس از اینکه وزارت دادگستری آمریکا فرمان توقیف آن را صادر کرد، در کشتی آکیلیاس با پرچم لیبریا به سمت آمریکا حرکت می‌کند. این دستور پیش از روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا در ۲۰ ژانویه صادر شد. واشنگتن در دوران ترامپ، تحریم‌ها علیه فروش نفت ایران را تشدید کرد. شرکت «کپیتال‌شیپ‌منیجمنت»، مالک یونانی آکیلیاس به مقامات آمریکایی درباره اینکه احتمالا محموله این کشتی نفت ایران است، خبر داده و اعلام کرده بود در ابتدا تصور می‌کرد این نفت عراق است. طبق اسناد کشتی آکیلیاس، این کشتی کاملا پر بوده و حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت است. کشتی آکیلیاس که از نوع VLCC است، محموله نفتی را از کشتی دیگری در بندر فجیره امارات‌متحده‌عربی در نوامبر دریافت کرده است. طبق اسناد کشتیرانی، قرار بود آکیلیاس به سمت مسقط، پایتخت عمان حرکت کند. طبق آمار گردآوری شده از سوی بلومبرگ، سیستم ردیابی این کشتی از اول تا ۱۳ ژانویه که نزدیک آفریقای‌جنوبی حرکت می‌کرد، خاموش بود. این کشتی اکنون در حال عبور از جنوب اقیانوس آتلانتیک است.
 • پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از قیمت نفت در ۲۰۲۱

  شانا: صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود برآورد کرد که میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۲۱، ۵۰ دلار برای هر بشکه یعنی ۲۱ درصد بالاتر از میانگین قیمت سال ۲۰۲۰ خواهد بود، زیرا واکسن‌ها و برنامه‌های محرک مالی به اقتصاد جهانی کمک می‌کند تا به رشد مطلوبی دست یابد.
 • بایدن حفاری در زمین‌های فدرال را ممنوع می‌کند

  شانا: روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا، قصد دارد روز چهارشنبه (هشتم بهمن) اقدام‌های مقدماتی را برای ممنوعیت حفاری‌های جدید نفت و گاز در زمین‌های فدرال اعلام کند. به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، این روزنامه روز دوشنبه با استناد به دو منبع ناشناس اعلام کرد: بایدن قصد دارد با صدور دو فرمان اجرایی، دستور‌العملی را برای نهادهای فدرال در زمینه تعیین مقدار این ممنوعیت صادر کند.
 • بررسی تکنیکال فلز مس

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز مس در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت فلز مس با حدود ۱/۵ درصد افزایش از محدوده ۷ هزار و ۸۰۰ دلار به محدوده ۷ هزار و ۹۵۵ دلار رسید. البته در این مدت نوساناتی در بالای ۸ هزار دلار هم داشت که نتوانست در آن محدوده‌ها باقی بماند. فلز مس در سطح قیمتی بسیار مهمی قرار دارد. در سناریوی محتمل و در صورت عبور قیمت از محدوده ۸ هزار دلار، می‌توان انتظار داشت تا سطوح قیمتی بالاتری مثل ۹ هزار و ۵۰۰ دلار نیز افزایش داشته باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر