آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۶۷

 • شکست قضایی گروه‌های اقلیمی در برابر صنعت نفت

  دنیای اقتصاد- سعید نادری: دیوان عالی نروژ روز سه‌شنبه در پرونده‌ای چالش‌برانگیز علیه گروه‌های اقلیمی رای داد و عنوان کرد: «حق داشتن محیط زیست پاک، دولت را از حفاری در قطب شمال برای دستیابی به نفت دریایی منع نمی‌کند.» این رای دیوان عالی نروژ به‌عنوان بالاترین مرجع قضایی این کشور، تخاصم گروه‌های اقلیمی و صنعت نفت عظیم این کشور را به اوج خود رسانده است.
 • دوره نقاهت نفت شیل در ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد: اگرچه ارزش سهام نفت و گاز جهانی و همین‌طور فعالیت‌های حفاری بالا رفته، اما سال فاجعه بار صنعت انرژی در ۲۰۲۰ به معنای خداحافظی با دوران رونق شیل برای همیشه است.
 • جزئیات رایگان شدن قبوض گاز اعلام شد

  ایسنا: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران جزئیات رایگان شدن قبوض گاز را اعلام کرد و گفت: مصارف دهک اول تا سوم اگر زیر ۲۰۰ مترمکعب باشد، گازبهای آنها به‌طور کامل بخشوده می‌شود. همچنین مقرر شده که دهک چهارم نیز اگر میزان مصرف را کم کنند شامل تخفیف خواهند شد.
 • ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران به ۷۷ میلیون تن می‌رسد

  شانا: معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی به افتتاح سه طرح از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری از این طرح‌ها، ظرفیت تولید سالانه صنعت پتروشیمی به مرز ۷۷ میلیون تن می‌رسد. بهزاد محمدی درباره سه طرح پتروشیمی که امروز (پنجشنبه، چهارم دی‌ماه) با دستور رئیس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری می‌رسند، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶ طرح همسو با تعهد بهره‌برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی در سال ۹۹ افتتاح شده است که این رقم با افتتاح‌های فردا به عدد ۹ طرح می‌رسد. وی با اشاره به اینکه مجموع ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی با بهره‌برداری از این سه طرح از ۶۶ میلیون تن سال ۹۸ به مرز ۷۷ میلیون تن در سال می‌رسد، افزود: با تداوم روند تکمیل طرح‌های هفده‌گانه سال ۹۹، ظرفیت صنعت پتروشیمی با ۳۸ درصد رشد نسبت به سال ۹۸ به ۹۰ میلیون تن خواهد رسید.
 • فعالیت چاه‌های نفت غرب سیبری از سر گرفته می‌شود

  شانا: گازپروم نفت روسیه فعالیت چاه‌های نفت متوقف‌شده در غرب سیبری را از سر می‌گیرد. به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، الکساندر دیوکوف، مدیرعامل شرکت گازپروم نفت روسیه گفت: این شرکت همسو با توافق ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) با ازسرگیری فعالیت چاه‌های نفتی متوقف‌شده در سیبری غربی تولید نفت را افزایش می‌دهد. تولیدکنندگان نفت روسیه تولید تعداد قابل توجهی از چاه‌ها را برای پایبندی به توافق کاهش تولید اوپک پلاس متوقف کرده بودند. اعضای اوپک پلاس ۱۳ آذرماه توافق کردند کاهش تولید بی‌سابقه خود را از ماه ژانویه ۲۰۲۱ روزانه ۵۰۰ هزار بشکه تعدیل کنند، تصمیمی که دیوکوف از آن استقبال کرد. روسیه قصد دارد بر اساس سهمیه خود در ائتلاف اوپک پلاس تولید روزانه نفت خود را ۱۲۵ هزار بشکه افزایش دهد. مدیرعامل گاز پروم نفت اعلام کرد: این شرکت که بازوی نفتی شرکت تولیدکننده گاز گازپروم است، به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۰ سود خواهد کرد. بسیاری از تولیدکنندگان نفت امسال به دلیل کاهش قیمت و تقاضای نفت، زیان دیده‌اند. درآمد خالص گازپروم نفت در دوره ژانویه تا سپتامبر به ۳۶ میلیارد روبل (۴۷۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار) سقوط کرد، درآمد خالص این شرکت در مدت مشابه پارسال ۳۲۰ میلیارد روبل بود. دیوکوف گفت: تقاضای جهانی نفت ممکن است اوایل یا اواسط سال ۲۰۲۲ میلادی به سطح پیش از بحران بازگردد.
 • بررسی تکنیکال قیمت سنگ آهن

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن سنگ آهن در بازار، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا حدود ۲۵ درصد افزایش داشت و از محدوده ۱۲۳ دلار و ۲۰ سنت به محدوده ۱۵۴ دلار و ۵۰ سنت رسید. مهم‌ترین اتفاق در چند روز کاری قبل عبور از سطح مهم ۱۵۰ دلار بود. با گذشتن قیمت سنگ آهن از این محدوده بسیار مهم انتظار داریم در چند هفته آینده قیمت این کالا، اهداف قیمتی بالاتری مثل ۱۸۰ دلار را دنبال می‌کند. محدوده ۱۶۵ دلار و ۱۷۲ دلار، ممکن است مانع رسیدن به هدف قیمتی مذکور شود. اگرچه اتفاق افتادن سنایوی افزایشی از سناریوی کاهشی بیشتر است ولی باید توجه داشت که محدوده ۱۵۰ دلار، بسیار مهم است که هنوز قیمت در منطقه گرانشی آن قرار دارد و احتمال دارد به سمت آن یا حتی سطوح پایین‌تر از آن برگردد.
 • احتمال مصرف مازوت در تهران

  ایسنا: درحالی مصرف سوخت مازوت در نیروگاه و صنایع استان تهران تکذیب شده است که داده‌های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد - که ارتباط مستقیمی با مصرف مازوت در نیروگاه‌ها و صنایع دارد - طی دو ماه اخیر در ایستگاه‌های واقع در جنوب غرب و جنوب تهران افزایش یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر