آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۴۴

 • درس بزرگ کووید برای اوپک

  دنیای اقتصاد- حسین راشدی: از یکی دو ماه قبل زمزمه‌های تعویق فاز بعدی افزایش تولید نفت اوپک و متحدانش به گوش می‌رسید چراکه وضعیت تقاضا به واسطه جهش موارد ابتلا به کرونا و پیش‌بینی بدتر شدن شرایط با ورود به فصل سرد رو به وخامت گذاشته بود. این دیدگاه که اوپک‌پلاس برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت و تخلیه موجودی‌ها باید اقدامی عملی کند روز به روز تقویت شد تا آنجا که در یک نظرسنجی از ۳۶ نفر از ناظران اوپک در این باره، فقط دو نفر اعتقاد داشتند در جلسه دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری که با حضور مجازی همه ۲۳ کشور عضو برگزار خواهد شد، تصمیم به افزایش ۹/ ۱ میلیون بشکه‌ای تولید گرفته خواهد شد و بقیه ناظران نوعی از تعویق این فاز را پیش‌بینی کردند.
 • دزدان دریایی به نفتکش‌ها در آمریکا رسیدند

  ایسنا: دزدی دریایی یک مشکل قدیمی در صنعت انرژی است که معمولا در غرب آفریقا و سایر مناطق جهان مشاهده شده است، اما در پی رشد این پدیده در دوران همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰، دزدان دریایی به نزدیک سواحل آمریکا رسیده و تهدید جدیدی برای صنعت نفت این کشور ایجاد کرده‌اند. نفتکش‌هایی که به آرامی در این منطقه حرکت می‌کنند، به منزله هدف آسانی برای دزدان دریایی هستند که به‌دنبال فرصت‌های باج‌گیری می‌گردند.
 • علاقه‌مندی گازپروم روسیه به بازار کردستان عراق

  تسنیم: شرکت «گازپروم نفت» روسیه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که همچنان علاقه‌مند به توسعه بازار خود در کردستان عراق است؛ چراکه منافع استراتژیک این شرکت در خاورمیانه است. وادیم یاکوولف، معاون تحقیق و تولید گازپروم گفت: به‌رغم محدودیت‌های کرونایی ما در سال ۲۰۲۰ اجرای پروژه‌های خود را در منطقه ادامه دادیم.
 • بررسی تکنیکال نفت برنت

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی حرکت نفت برنت صعودی ولی پرهیجان برآورد می‌شود. هفته گذشته، همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، در تحرکات هیجانی قیمت نفت برنت از سقف کانالی که بین دو قیمت ۳۹ دلار و ۵۰ سنت و ۴۶ دلار و ۵۰ سنت از ۱۱۵ روز کاری قبل ایجاد کرده بود به سمت بالا حرکت کرد و با افزایش حدود ۵/ ۲ درصدی نسبت به هفته گذشته، از محدوده ۴۱ دلار به ۴۸ دلار رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر