آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۴۲

 • آغاز رویارویی صنعت نفت و دولت آمریکا

  دنیای‌اقتصاد-حسین راشدی: با چراغ سبز دولت آمریکا برای آغاز روند گذار به دولت جدید تحت هدایت جو بایدن، تنش‌ها بین صنعت نفت این کشور و رییس جمهور جدید برجسته‌تر می‌شود. رئیس موسسه نفت آمریکا (API) گفته در صورتی که دولت بایدن توسعه حفاری نفت و گاز را در زمین‌های فدرال محدود کند، هر چه در چنته دارد برای مقابله با این سیاست به کار خواهد گرفت.
 • پیش‌بینی‌ گلدمن ساکس و بارکلیز از آینده بازار طلای سیاه

  دنیای اقتصاد: بانک‌های گلدمن ساکس و بارکلیز پیش‌بینی‌های قیمتی خود از وضعیت نفت در سال ۲۰۲۱ و آینده توافق اوپک پلاس را در یادداشت‌هایی جداگانه ارائه کردند، در حالی که قیمت نفت تحت تاثیر اخبار مثبت به اوج قیمتی خود از ماه مارس دست یافت.
 • جنگ بانک مرکزی و شرکت ملی نفت لیبی بر سر پول فروش نفت

  ایسنا: شرکت ملی نفت لیبی در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که درآمد فروش نفت را تا زمانی که بانک مرکزی درباره اینکه چگونه این منابع را هزینه می‌کند، شفافیت واضحی نشان ندهد، نگه خواهد داشت. درآمدهای نفتی لیبی در ۹ سال گذشته بیش از ۱۸۶ میلیارد دلار بوده است.
 • چین در صنعت پالایش از آمریکا سبقت می‌گیرد

  با توجه به بسته شدن بسیاری از پالایشگاه‌ها در آمریکا، چین به زودی بیشترین ظرفیت پالایشگاهی جهان را در اختیار خواهد داشت. به گزارش اویل‌پرایس، استیو ساویر، مدیر بخش پالایشگاهی شرکت مشاور صنعتی فکتس گلوبال انرژی، می‌گوید: «چین طی چند سال آینده یک میلیون بشکه دیگر به ظرفیت پالایشگاهی خود اضافه کرده و در یکی، دو سال آینده از آمریکا پیشی می‌گیرد». در واقع، چین در حال ساخت ۴/ ۱ میلیون بشکه در روز ظرفیت پالایشگاهی جدید است. این مقدار ظرفیت پالایشگاهی در قالب چهار پروژه به یک میلیون بشکه در روز ظرفیت جدیدی که طی سال گذشته ایجاد شده بود اضافه می‌شود. یعنی میلیاردها دلار برای ظرفیت پالایشگاهی هزینه می‌شود که شاید هرگز از آن استفاده نشود چون چین به استفاده از ترکیبی از انرژی‌های پاک و خودروهای برقی روی آورده است.
 • عراق برای مقابله با مشکلات مالی، نفت خود را پیش فروش می‌کند

  شانا: وزارت نفت عراق روز سوم آذر اعلام کرد که این کشور به دنبال امضای نخستین قرارداد پیش‌پرداخت نفت خام خود برای تقویت منابع مالی است، زیرا این کشور در پی شیوع ویروس کرونا در تلاش است با کاهش قیمت و تقاضای نفت مقابله کند. به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن و بغداد، براساس نامه ارسال‌شده توسط سازمان دولتی بازاریابی نفت عراق موسوم به سومو (SOMO) به مشتریان خود، عراق به دنبال پیش‌پرداخت پنج ساله از ژانویه ۲۰۲۱ تا دسامبر ۲۰۲۵ است تا با محموله‌های نفت خام بصره بازپرداخت شود. یک مقام وزارت نفت عراق این سند را تایید کرد. در نامه ۲۳ نوامبر (سوم آذرماه) سومو اعلام کرده است که پیشنهاد‎ طرف‎‌های قرارداد احتمالی را تا ۲۷ نوامبر (هفتم دی‌‌ماه) ساعت ۱۶ به وقت بغداد می‌پذیرد. وی گفت: قرارداد پیش‎‌پرداخت محموله‌های نفت خام بخشی از طرحی فوری برای تقویت بودجه دولت و غلبه بر بحران مالی است. این مقام عراقی افزود: در قبال اوپک تعهدهایی برای کاهش تولید داریم، این در حالی است که باید بدهی‌‎های شرکت‌های خارجی را بازپرداخت کنیم و اقتصاد خود را سر پا نگه داریم و به همین دلیل به پول بخشی از فروش نفت خود به‌صورت پیش‌پرداخت نیاز داریم.
 • بررسی تکنیکال قیمت سنگ آهن

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن سنگ آهن در بازار، خنثی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا حدود ۳ درصد افزایش داشت و از محدوده ۱۱۹ دلار و ۸۰ سنت به محدوده ۱۲۳ دلار و ۵۰ سنت رسید. در این میان سنگ آهن تا محدوده‌های ۱۱۶ دلار نیز اصلاح قیمتی داشت. مهم‌ترین اتفاق در چند روز کاری قبل شکستن روند نزولی میان مدت بود که همزمان با عبور از سطح مهم ۱۲۱ دلار بود. این موضوع پیش‌بینی قیمت سنگ آهن را که در ۲۹ روز کاری قبل روند صعودی بلندمدت را به سمت پایین شکسته بود، بسیار مشکل کرده است. به هر ترتیب سنگ آهن در یک روند خنثی در حال حرکت است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر