آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۱۹

 • واکنش منفعلانه آمریکا به فروش نفت ایران

  دنیای‌اقتصاد: شامگاه دوشنبه خبری مبنی بر تحریم وزیر نفت ایران و چند شخصیت و نهاد دیگر از سوی وزارت خزانه‌داری دولت ایالات متحده آمریکا به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شد. تحریم‌هایی که علیه چندین شخصیت و شرکت ایرانی اعمال شده است واکنش‌های زیادی را در ایران و رسانه‌های بین‌المللی به دنبال داشت. به نظر می‌رسد در چنین شرایطی سیاست‌های تحریمی دولت ایالات متحده آمریکا و کارزار فشار حداکثری آنها جوابگو نیست و بیشتر جنبه تبلیغاتی در انتخابات برای ترامپ و اعمال فشار به همسایگان ایران دارد. به قول وزیر نفت این تحریم‌های جدید واکنش منفعلانه آمریکا به شکست سیاست‌های تحریمی علیه نفت ایران است.
 • وزیر نفت عربستان: کنار گذاشتن نفت و گاز غیر‌واقع‌بینانه است

  تسنیم: عربستان و شرکت نفت آرامکو همچنان عقیده دارند تا رسیدن به اوج تقاضای نفت زمان زیادی باقی مانده و دنیا همچنان در آینده به نفت و گاز نیاز خواهد داشت.
 • پیش‌بینی دبیر کل اوپک از بازار نفت

  شانا: دبیرکل اوپک اعلام کرد که افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا ممکن است سبب به تاخیر افتادن بهبود بازارهای جهانی نفت خام شود. به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، محمد سانوسی بارکیندو اعلام کرد که مدت زمان بهبود بازار نفت ممکن است بیش از آنچه انتظار می‌رود با افزایش ویروس کرونا در سراسر جهان طول بکشد و سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش روند خود را برای برقراری توازن در بازار حفظ می‌کنند.
 • ضربه تولید لیبی به اوپک‌پلاس

  ایسنا: لیبی پس از آتش‌بس میان گروه‌های رقیب، قرار است آخرین میدان نفتی مهم خود را بازگشایی کند که به معنای پیچیده شدن تلاش های اوپک‌پلاس برای تسهیل تدریجی محدودیت عرضه بدون برهم خوردن توازن بازار است. قیمت نفت پس از اینکه شرکت ملی نفت لیبی وضعیت اضطراری میدان نفتی الفیل را لغو کرد، کاهش پیدا کرد. این اقدام تلاش‌های این شرکت را برای افزایش تولید نفت لیبی به یک میلیون بشکه در روز ظرف مدت یک ماه آینده تقویت می‌کند.
 • بررسی تکنیکال قیمت سنگ آهن

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن سنگ آهن در بازار، صعودی؛ اما شکسته شده برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت حدود ۳ درصد کاهش داشت و از محدوده ۱۲۳ دلار و ۶۰ سنت به محدوده ۱۱۹ دلار و ۸۰ سنت رسید. شکسته شدن روند صعودی در حدود ۱۳ روز کاری قبل اتفاق افتاد و بعد از این رخداد، سنگ آهن تقریبا در روندی خنثی در حال حرکت است. ادامه روند صعودی منوط به گذر از محدوده مقاومتی ۱۳۰دلار است. در صورت عبور قیمت سنگ آهن از محدوده یاد شده می‌توان انتظار داشت در چند هفته آتی احتمالا قیمت سنگ آهن اهداف قیمتی بالاتری مثل ۱۵۰ دلار را دنبال می‌کند.
 • توقف ۱۶ درصدی تولید نفت خلیج مکزیک با توفان زتا

  شانا: یک برنامه‌ریز نفتی آمریکا اعلام کرد که توفان زتا ۱۶‌درصد تولید نفت خلیج‌ مکزیک را متوقف کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز از هیوستون، دفتر ایمنی و اقدام‌های زیست‌محیطی فدرال (BSEE) روز دوشنبه (پنجم آبان‌) اعلام کرد: توفان گرمسیری زتا که پیش‌بینی می‌شود این هفته از مناطق تولید نفت و گاز طبیعی شمال خلیج مکزیک عبور کند، سبب شده است تولیدکنندگان این منطقه ۱۶‌درصد تولید نفت خام خود را متوقف کنند. مقدار تولید نفت خام متوقف‌شده تا نیمه روز دوشنبه به ۲۹۳ هزار و ۶۵۶ بشکه در روز رسیده بود. بنا بر اعلام دفتر ایمنی و اقدام‌های زیست محیطی، شرکت‌های انرژی همچنین تولید ۶ درصد از گاز طبیعی معادل ۱۶۲ میلیون و ۵۷۰ هزار فوت مکعب در روز را متوقف کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر