آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۰۵

 • صادرات نفت با گزینه بایدن

  دنیای اقتصاد-سارا مالکی: «ایران آماده است در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نفت بیشتری صادر کند.» جو مک‌مونیگل، رئیس مجمع بین‌المللی انرژی به تازگی در گفت‌وگو با بلومبرگ به چشم‌انداز تولید و صادرات نفت ایران در صورت خروج ترامپ از کاخ سفید پرداخته است. مک‌مونیگل عقیده دارد چنانچه بایدن پیروز کارزار انتخاباتی آمریکا باشد، ایران می‌تواند سطح تولیداتش را به سرعت بازیابی کرده و میزان صادرات روزانه‌اش را به ۲میلیون بشکه در روز برساند. این اظهارنظر مک‌مونیگل در حالی است که از دو ماه گذشته تا کنون نشانه‌های افزایش صادرات نفت خام ایران از سوی موسسات بین‌المللی ردیابی نفتکش‌ها تایید شده است. در کنار مک‌مونیگل، بانک ژاپنی MUFG و اس‌اند‌پی گلوبال پلتس نیز بر بازگشت سریع صادرات نفت در صورت انتخاب بایدن، تاکید کرده‌اند.
 • اثر ترامپ و بایدن بر فلزات و بخش انرژی

  دنیای‌اقتصاد: هر چه به انتخابات آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم، رقابت ترامپ و بایدن بر سر برنامه‌هایشان در بخش انرژی و بازارهای مختلف داغ‌تر می‌شود. پلتس در گزارشی به بررسی هر دو کاندیدا پرداخته است. بایدن خواستار یک برنامه سریع برای رشد تجدید‌پذیرها در آمریکاست، در حالی که ترامپ خواهان توسعه منابع سوخت فسیلی برای این کشور است.
 • ازسرگیری مذاکرات بسته اقتصادی آمریکا، مس را به اوج دو هفته اخیر رساند

  دنیای اقتصاد: بهای فلز سرخ دیروز جمعه به اوج دو هفته گذشته رسید؛ چراکه از یکسو مذاکرات برای تزریق یک بسته محرک مالی در آمریکا از سر گرفته شد و از طرف دیگر، نگرانی‌ها در مورد عرضه به‌دلیل اعتصاب کارگران مس در بزرگ‌ترین تولیدکننده این فلز یعنی شیلی افزایش یافت. علاوه بر این موضوع، کاهش ارزش دلار نیز به بالا رفتن قیمت فلزات کمک کرد. تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت تهران، مس سه ماهه در بورس فلزات لندن با بیش از ۶۸ دلار افزایش معادل ۰۳/ ۱ درصد به ۶ هزار و ۷۳۷ دلار در هر تن رسید.
 • وزیر نفت، درگذشت استاد شجریان را تسلیت گفت

  شانا: وزیر نفت درگذشت استاد محمدرضا شجریان، نگین درخشان موسیقی اصیل ایرانی را تسلیت گفت. بیژن زنگنه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «درگذشت نگین درخشان موسیقی اصیل ایرانی، هنرمند مبدع، استاد محمدرضا شجریان را به خانواده ارجمند ایشان، جامعه هنری و مردم بزرگ ایران که صدای ماندگار او در حافظه ایشان ثبت و ضبط شده تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران و آرامش ابدی مسالت می‌کنم.»
 • بررسی تکنیکال نفت برنت

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر بشکه نفت برنت، خنثی برآورد می‌شود. در هفته گذشته قیمت نفت برنت با کمی افزایش در محدوده قیمتی ۴۳ دلار معامله شد. نفت برنت دریای شمال حدود ۹۰ روز کاری است که در کانالی بین ۳۹ دلار و ۶۰ سنت و ۴۶ دلار و ۵۰ سنت قرار گرفته است و انتظار می‌رود در صورت عبور قیمت از محدوده ۴۶ دلار و ۵۰ سنت به سمت بالا به محدوده ۶۰ دلار نیز برسد که بعد از محدوده ۴۶ دلار و ۵۰ سنت، دو محدوده ۵۰ دلار و ۵۴ دلار می‌توانند مانع رسیدن قیمت نفت برنت به هدف قیمتی مذکور شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر