آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۸۵

 • گوشت‌های گیاهی رژیم غذایی آینده انسان؟

  دنیای‌اقتصاد - سعید نادری: محصولاتی که تحت عنوان گوشت‌گیاهی شناخته می‌شوند این روزها در سراسر جهان طرفداران زیادی پیدا کرده و به نظر می‌رسد انقلابی نوین در صنعت مواد غذایی باشد. برای بسیاری از مردم در سراسر جهان عبارت گوشت‌گیاهی تا حد زیادی عجیب، غیرقابل درک و حتی فریبنده است، احتمالا بسیاری از افراد هنگامی که این عبارت را می‌شنوند به متناقض بودن ترکیب آن فکر می‌کنند. اما واقعیت این است که هیچ‌گونه تناقضی در این میان وجود ندارد و این عبارت متضاد در حال درنوردیدن بازارهای مختلف جهان است و از آمریکا و بخش‌هایی از اروپا نیز گذر کرده و حالا به دنبال ورود به بزرگ‌ترین بازار گوشت جهان، یعنی چین است.
 • انتهای ۲۰۲۱ پایان اثر ویروس بر بازار نفت

  دنیای اقتصاد: کنفرانس سالانه نفت موسسه اس‌اند پی گلوبال پلتس که هر سال در سنگاپور برگزار می‌شد، امسال به‌صورت مجازی بزرگان صنعت نفت را گرد هم آورد. بی‌پی، ترافیگورا، سیتی‌ گروپ و ویتول از جمله نام‌های آشنا در صنعت نفت و گاز دنیا هستند که با حضور در بزرگترین گردهمایی صنعت و تجارت نفت در دنیا، پیام‌هایی در رابطه با آینده بازار نفت ارسال کردند که عمدتا از خوش‌بینی خالی هستند.
 • افت نفت در واکنش به پیش‌بینی‌ها

  در روز ابتدایی هفته، شاخص‌های نفتی پس از پیش‌بینی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی و تجاری در حاشیه کنفرانس آسیا پاسیفیک که پلتس برگزار کرده، اثری منفی گرفتند و در مقطعی از بازار بیش از یک درصد کاهش یافتند اما در لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶:۱۵ به وقت تهران) روند نزولی محدود شد و به چند سنت رسید. شرکت‌های نفتی از بی‌پی گرفته تا ترافیگورا رشد تقاضای نفت را زیر سوال برده‌اند. شرکت تجارت کامودیتی ترافیگورا انتظار دارد بازار نفت وارد مازاد عرضه شود و بی‌پی پا را فراتر گذاشته و گفته رشد تقاضای متوقف ناشدنی نفت به پایان رسیده و مصرف این کالای استراتژیک ممکن است هرگز به سطح پیش از همه‌گیری کرونا بازنگردد. بازیابی قیمت نفت پس از برگشت بخشی از عرضه اوپک‌پلاس متوقف شده و در هفته گذشته به پایین‌ترین سطح از اواسط ژوئن رسید. یک کمیته وزارتی که نظارت بر توافق اوپک‌پلاس را بر عهده دارد پنج‌شنبه در یک کنفرانس ویدئویی گرد هم می‌آید تا به بررسی بازار بپردازد. با این وجود، تحلیلگران انتظار ندارند این کمیته تصمیم به کاهش بیشتر تولید بگیرد.
 • اصلاح قیمت گاز و بنزین در آمریکا

  گاز طبیعی که هفته گذشته بیش از ۱۲ درصد کاهش یافته بود، در نخستین روز کاری هفته جاری ۳۳/ ۵ درصد بالا رفت. به گفته تحلیلگران، ریسکی که توفان سالی برای تاسیسات گازی و پالایشگاه‌ها به وجود آورده به اصلاح رو به بالای این حامل انرژی کمک کرده است. گفته می‌شود این توفان پیش از رسیدن به لوییزیانا در نزدیکی خلیج مکزیک به یک گردباد شدید تبدیل خواهد شد. بنزین نیز در هفته گذشته به شدت پایین آمد اما دیروز ۵/ ۱ درصد رشد کرد زیرا بخشی از تولید این سوخت نیز در خطر قرار گرفته است. نفت گرمایشی و نفت سفید هم رشد اندکی را تجربه کردند. با این حال، گازوئیل در روند کاهشی باقی ماند.
 • پرسه مس زیر اوج ۲۶ ماهه

  فلز سرخ در بورس فلزات لندن دوشنبه نیز مانند دو روز پایانی هفته گذشته رشد کرد. بر این اساس، مس سه ماهه تا لحظه تنظیم این گزارش با ۲۵/ ۱۹ دلار افزایش به ۶ هزار و ۷۳۱ دلار در هر تن رسید. این کامودیتی مهم در مقطعی از بازار به ۶ هزار و ۵/ ۷۹۲ دلار هم رسید که فاصله زیادی با اوج ۲۶ ماهه آن یعنی ۶ هزار و ۸۳۰ دلار بر تن که در ابتدای سپتامبر رقم خورد، نداشت. به گفته خبرگزاری رویترز، به دلیل تقاضای قوی بزرگ‌ترین واردکننده دنیا، سطوح پایین تاریخی موجودی انبارها و ضعف شاخص دلار، هیجان خرید بالا خواهد رفت. جان میر، تحلیلگر SP Angel می‌گوید: «چین در بازیابی (اقتصادی) سریع بوده است که بخشی از آن به دلیل بسته‌های مالی است. وقتی کارخانه‌ها بازگشایی شدند، ذخیره‌سازی زیادی انجام شد که به تقویت بازار کمک کرد.» همزمان با مس، آلومینیوم نیز ۶۹/ ۰ درصد بالا رفت اما نتوانست سد ۱۸۰۰ دلاری را بشکند. همچنین، سرب، قلع و نیکل نیز رشد اندکی را تجربه کردند. با این حال، فلز روی در این روز کمتر از ۵ دلار کاهش یافت.
 • رشد سنگ آهن با خوش‌بینی به واردات چین

  فعال‌ترین قرارداد سنگ آهن در بورس کالای دالیان برای تحویل در ماه ژانویه ۲۰۲۱ در روز ابتدایی هفته با رشد ۴/ ۲ درصدی روبه‌رو شد. بر این اساس، این کامودیتی با ۲۰ یوآن افزایش به ۵/ ۸۴۸ یوآن در هر تن (معادل ۲۳/ ۱۲۴دلار) رسید. این رشد قیمتی پس از چهار روز پیاپی کاهشی رقم خورد چراکه چشم‌انداز مثبت تقاضای چین به خوبی توانست نگرانی‌ها نسبت به آمار بالای موجودی بنادر این کشور را جبران کند. سنگ آهن برای تحویل در ماه پیش روی میلادی (اکتبر) در بورس سنگاپور نیز دیروز ۴/ ۱ درصد بالا رفت و به ۱۲۵ دلار بر تن رسید. واردات سنگ آهن چین از ابتدای سال تا پایان آگوست به نزدیکی ۷۶۰ میلیون تن رسید که ۱۱ درصد بالاتر از میزان واردات سال گذشته در همین بازه زمانی بود. تحلیلگران وست پک می‌گویند واردکنندگان چینی در چند ماه گذشته مقادیر بسیار بزرگ‌تری از هر موقع دیگری در گذشته وارد کرده‌اند و پیش‌بینی شده واردات این کشور در سپتامبر به ۹۲ میلیون تن برسد. این در حالی است که موجودی انبارهای بنادر چین به ۹۵/ ۱۱۸ میلیون تن در تاریخ ۱۱ سپتامبر رسیده است.
 • بررسی تکنیکال بنزین

  سمانه عاملی/ تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر بشکه بنزین، خنثی و روند کوتاه‌مدت بنزین نزولی برآورد می‌شود. در چند روز گذشته قیمت بنزین با حدود ۷/ ۱۱ درصد کاهش از محدوده یک دلار و ۲۴ سنت به محدوده یک دلار و ۱۱ سنت رسید. بنزین در کانالی بین یک دلار و ۱۹ سنت و یک دلار و ۳۰ سنت قرار گرفته بود که در ۶ روز کاری گذشته کف کانال را به سمت پایین قطع کرد.
 • برآورد ۲۵ دلاری قیمت نفت از سوی بانک مرکزی روسیه

  شانا: بانک مرکزی روسیه با توجه به موج دیگری از همه‌گیری کرونا و شوک‌های ژئوپلیتیک، قیمت نفت را ۲۵ دلار برای هر بشکه برآورد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر