آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۸۲

 • صف خرید میلگرد فولادی

  دنیای اقتصاد: برخلاف ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ که نرخ شمش و مقاطع فولادی در دنیا به علت محدودیت‌های اجرا شده در جهت کنترل شیوع کرونا افت پیدا کرد، بازار این محصولات در نقاط مختلف دنیا رو به افزایش گذاشته است، به گونه‌ای که نرخ هر تن میلگرد صادراتی و داخلی چین در هفته گذشته به بیشترین میزان ظرف ۱۳ ماه اخیر یعنی بعد از آگوست ۲۰۱۹ رسیده است. اتمام فصل بارندگی‌های موسمی در چین، همواره عامل افزایش میزان فعالیت‌های ساخت‌وساز در این کشور و رشد تقاضا برای فولاد در این کشور بود.
 • سنگینی بار موجودی‌ها بر طلای سیاه

  دو شاخص نفتی بین‌المللی برنت و وست تگزاس اینترمدییت در زمان تنظیم این گزارش کاهش چند سنتی را نشان می‌دادند. قیمت نفت در ۱۰ روز گذشته روندی کاهشی داشته و اکنون هم شاخص‌های بین‌المللی و هم نفت ایران و عربستان زیر ۴۰ دلار بر بشکه معامله می‌شوند. در بازار جمعه، طلای سیاه از افزایش موجودی نفت آمریکا به میزان ۲ میلیون بشکه اثری منفی گرفت. این در حالی بود که تحلیلگران خبرگزاری رویترز انتظار رشد ۳/ ۱ میلیون بشکه‌ای را داشتند. افزایش موجودی‌های نفت در دو هفته گذشته به دلیل بازگشت به کار تاسیسات نفتی خلیج‌مکزیک پس از توفان لورا بوده است. علاوه بر این موضوع، کاهش سهام تکنولوژی که از سه‌شنبه گذشته آغاز شده نیز به قیمت نفت فشار وارد آورد. رد طرح تزریق بسته ۳۰۰ میلیارد دلاری جمهوری‌خواهان توسط سنای آمریکا نیز هیجان منفی به بازار داد. اما شاید نگران‌کننده‌ترین نشانه بازار نفت ذخیره‌سازی مجدد نفت و گازوئیل در تانکرهای شناور در دریا توسط معامله‌گران باشد. این موضوع موید ضعف تقاضا و تعمیق ساختار کنتانگو در بازار است. در این ساختار قیمت فعلی از قیمت سررسید قراردادهای آینده پایین‌تر است که نشان از مازاد عرضه دارد.
 • تقویت مس در آخرین روز کاری هفته

  فلز سرخ در معاملات دیروز بورس فلزات لندن ۱۰۲ دلار معادل ۵۴/ ۱ درصد در هر تن بالا رفت و به قیمت ۶ هزار و ۷۳۵ دلار رسید. براساس گزارش رویترز، خوش‌بینی نسبت به تقاضای بزرگ‌ترین مصرف‌کننده دنیا (چین)، موازنه بازار، سطوح پایین تاریخی موجودی انبارهای لندن و همچنین کاهش ارزش دلار باعث شکل‌گیری معاملات خرید بیشتری شد. در ماه جاری میلادی، بهای مس در مقطعی به ۶ هزار و ۸۳۰ دلار بر تن افزایش یافت که بالاترین سطح در ۲۶ ماه اخیر به حساب می‌آمد. تحلیلگران سی‌آر‌یو می‌گویند تقاضای مس پالایش شده چین در سال جاری میلادی یک تا ۲ درصد بالا خواهد رفت و پیش‌بینی می‌شود قیمت این کامودیتی در اواسط کانال ۶ هزار دلار در هر تن حمایت شود.
 • بررسی تکنیکال نفت برنت

  سمانه عاملی/ تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر بشکه نفت برنت، خنثی و روند کوتاه‌مدت نفت برنت نزولی برآورد می‌شود. در چند روز گذشته قیمت نفت برنت با حدود ۱۰ درصد کاهش از محدوده ۴۴ به محدوده ۴۰ دلار رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر