آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۸۰

 • بازار نفت در پسا انتخابات

  دنیای اقتصاد-حسین راشدی: کمتر از دو ماه به انتخابات آمریکا باقی مانده و برنده‌اش، رئیس‌جمهور بعدی، ممکن است سیاست‌های جدیدی در حوزه انرژی و صنعت نفت پیش بگیرد. در دوگانه ترامپ و بایدن، دومی که اکنون شانس بیشتری برای پیروزی دارد، گفته است می‌خواهد ۲ تریلیون دلار در انرژی‌های سبز هزینه کند و از طرف دیگر، مجوز جدیدی برای حفاری نفت و گاز در زمین‌های فدرال صادر نکند. از سوی دیگر، پیش‌بینی شده است صادرات نفت ایران در صورت پیروزی بایدن تا پایان سال آینده میلادی ۸/ ۱ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.
 • نشانه‏‌های نفتی خروج ترامپ از کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا نه تنها بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داده، بلکه فعالیت شرکت‌های نفتی داخلی در این کشور را نیز متاثر کرده است. به گزارش رویترز، تولیدکنندگان نفت در مناطق شیل آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با نگرانی نسبت به احتمال محدودیت حفاری در صورت پیروزی جو بایدن، به دنبال دریافت مجوزهای حفاری فدرال در دولت دونالد ترامپ هستند. دولت ترامپ با افزایش فعالیت‌های نفتی به‌‌رغم صدمات زیست ‌محیطی که ممکن است داشته باشد، مخالفتی ندارد.
 • پایین‌ترین سطح طلای سیاه از جولای

  نفت همچنان در حال سقوط به پایین‌ترین سطح روزانه خود از ماه جولای است، زیرانشانه‌های ضعیف تقاضا همچنان باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود. بلومبرگ گزارش کرده است که تنها ۴ مورد از ۱۰ پالایشگر آسیایی مورد بررسی اعلام کرده‌اند که پس از کاهش قیمت نفت عربستان برای اکتبر قصد دارند نفت بیشتری خریداری کنند. شرکت ملی نفت ابوظبی هم روز سه‌شنبه قیمت‌هایش را کاهش داد که نتیجه پایین بودن تقاضا در ازای تولید است.
 • کاهش شدید بنزین و سایر حامل‌های انرژی

  تجزیه و تحلیل رویترز در تعطیلات آخر هفته روز کارگر در ایالات متحده آمریکا نشان داد که موارد ویروس کرونا در ۲۲ ایالت از ۵۰ ایالت افزایش یافته است. موارد ابتلای جدید نیز در هند و انگلیس در حال افزایش گزارش شده است. پایان فصل مسافرت‌های تابستانه در آمریکا نیز بدون افزایش مصرف قابل‌توجه بنزین رقم خورد و حالا ترس از کاهش تقاضا و خطرات شیوع گسترده‌تر موج بعدی ویروس کرونا بر سر بازار فرآورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی سایه افکنده است. همانند وضعیت بازار نفت، در بازار حامل‌های انرژی نیز تابلوی بازار کاملا قرمزپوش است و قیمت تمامی شاخص‌ها با کاهش چند درصدی رو‌به‌رو شده است.
 • تنش‌های چین و آمریکا در کنار کووید-۱۹ فلزات را تضعیف کردند

  روز گذشته بازار فلزات لندن (LME) مانند بازار سایر کامودیتی‌های اصلی بخش‌های مختلف با کاهش شدیدی همراه بود و قیمت تمام شاخص‌های فلزات اساسی در این بازار با کاهش مواجه شدند. تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۵ و ۱۵ دقیقه به وقت تهران) سنگین ترین کاهش مربوط به فلزات خواهر، یعنی روی و سرب بوده است. روی در معاملات سه شنبه با ۵۵ دلار و ۷۵ سنت کاهش به ۲ هزار و ۴۵۳ دلار و ۵۰ سنت در هر تن رسید. سرب نیز کاهشی ۱۸/ ۱ درصدی را تجربه کرد. افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و بالاگرفتن تنش‌ها میان آمریکا و چین بازار فلزات را به شدت تهدید می‌کند. تهدید‌های دونالد ترامپ درباره جداسازی اقتصادی آمریکا و چین از یکدیگر بزرگ‌ترین خطری است که بر سر بازار فلزات وجود دارد و چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات و صنعتی‌ترین کشور جهان در صورت کاهش تقاضا می‌تواند بازار را به مرز نابودی و تخریب بکشاند. باید اضافه کرد که افزایش ارزش دلار، هر چند جزئی بود اما به کاهش قیمت فلزات هم کمک کرد.
 • افزایش قیمت فولاد در ابتدای هفته

  روز دوشنبه قیمت‌های قراضه فولادی و میلگرد فولادی در بازار فلزات لندن با افزایشی به ترتیب یک دلار و ۵۰ سنتی و ۳ دلار و ۵۰ سنتی توانستند روز مثبتی را برای خود ثبت کنند. اما از آن سو در بازار سنگ‌آهن در شمال چین قیمت‌ها تقریبا متعادل باقی ماندند و در عیار ۶۲ و ۶۵ درصد با کاهش ۹ سنتی در هر تن مواجه شدند.
 • بررسی تکنیکال قیمت فلز روی

  سمانه عاملی/ تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت فلز روی، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت هر تن فلز روی با حدود ۳ درصد افزایش از محدوده قیمتی ۲،۴۵۳ دلار به محدوده قیمتی ۲،۳۸۰ دلار رسید. مهم‌ترین اتفاق در چند روز گذشته، شکسته شدن خط روند صعودی میان‌مدت در یک روز کاری قبل است که ترس‌ها را نسبت به شروع اصلاح قیمت‌ها تا محدوده ۲،۲۸۰ واحد افزایش می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر