آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۷۲

 • اکسون موبیل از جمع بزرگان رانده شد

  دنیای اقتصاد - سعید نادری: غول نفتی اکسون موبیل (ExxonMobil)، در پی افت فاحش بازار خود از لیست میانگین صنعتی داوجونز که شامل برترین شرکت‌های جهان در بازار بورس نیویورک و نزدک است خارج شد. اکسون موبیل دهه‌ها ماشینی غیرقابل مهار در بازار سرمایه محسوب می‌شد و با درآمدزایی سنگین و سوددهی عالی به سهامداران همواره یکی از جذاب‌ترین و مهم‌ترین شرکت‌ها در بازار سرمایه به حساب می‌آمد. حالا در نتیجه پاندمی کرونا و اشتباهات فاحش این شرکت در کنار تضعیف بخش انرژی در حال گذراندن روزهای سیاهی در تاریخ خود است.
 • ثبت چهارمین هفته پیاپی مثبت نفت

  شاخص‌های نفتی در هفته گذشته توانستند بازدهی قابل قبولی از خود به جا بگذارند؛ به‌طوری‌که برنت بیش از ۳ درصد رشد کرد و نفت خام آمریکا نیز با نزدیک به ۵/ ۱ درصد افزایش قیمت چهارمین هفته متوالی با بازدهی مثبت را رقم زد. در این هفته طلای سیاه بسیار متاثر از دو توفان گرمسیری در خلیج مکزیک بود. نفت در این بازه با توجه به اثر مخربی که توفان لورا بر تاسیسات نفتی این منطقه گذاشت، رو به افزایش گرفت اما از آنجا که این تاسیسات با شدیدترین حالت توفان برخوردی نداشتند، اکنون در حال بازگشایی هستند. با وجود سکته‌ای که توفان در تولید نفت ایجاد کرد، موجودی بنزین آمریکا در بالاترین سطح فصلی در چند دهه گذشته به سر می‌برد. بنابراین اگر می‌شد زمانی برای وقوع توفان انتخاب کرد، شاید حالا بهترین موقع بود چراکه بخشی از ظرفیت پالایشگاه‌ها در مناطق دیگر هنوز به دلیل کمبود تقاضای ناشی از شیوع کرونا بی‌استفاده باقی مانده و علاوه بر این، انبارهای پر از فرآورده‌های نفتی اجازه ایجاد کمبود را نمی‌دهند. جمعه حاشیه سود تولید بنزین و گازوئیل به علت بستن پالایشگاه‌ها در تگزاس و لوئیزیانا به طور متوسط ۱۲ درصد جهش داشت، اما پیش‌بینی می‌شود اختلاف قیمت فرآورده‌ها با نفت خام کاهش پیدا کند.
 • نیکل و مس بهترین عملکرد هفتگی را رقم زدند

  نیکل در هفته گذشته بین فلزات پایه بورس لندن بهترین بازدهی را داشت. این فلز که در ساخت فولاد زنگ نزن کاربرد دارد، در طول هفته ۵۷۰ دلار در هر تن معادل ۸۶/ ۳ درصد افزایش قیمتی را تجربه کرد و هفته را با بهای ۱۵ هزار و ۳۲۷ دلار به پایان برد. نیکل جمعه به اوج قیمتی ۹ ماه اخیر رسید چراکه هم تقاضای این فلز در بخش فولاد ضد زنگ بالاست و هم نگرانی‌هایی از بابت عرضه در اندونزی وجود دارد. نیکل با شکستن مرز روانی ۱۵ هزار دلار، دو روز آخر هفته خود را کاملا بالای این سطح حفظ کرد و در بهترین معاملات به ۱۵ هزار و ۵۰۰ دلار در هر تن ارتقا یافت. مس نیز در هفته‌ای که گذشت افزایش قیمتی داشت و دومین عملکرد مثبت را از آن خود کرد. فلز سرخ هفته گذشته در مقطعی حتی به ۶ هزار و ۷۰۹ دلار بر تن رسید. فلزات دیگر این بازار نیز هفته خوشی را سپری کردند.
 • بررسی تکنیکال قیمت فلز قلع

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز قلع در بازار لندن، صعودی اما شکسته شده برآورد می‌شود. اگرچه در چهار هفته گذشته قیمت این فلز تقریبا بدون تغییر بود و در روز آخر کاری در محدوده ۱۷.۸۲۲ دلار معامله شد، ولی نوساناتی در این بازه زمانی داشت که باعث شکسته شدن روند صعودی آن در حدود ۱۷روز کاری قبل شد و باعث شد روند صعودی با مشکلاتی مواجه شود که ادامه آن منوط به گذر از محدوده مقاومتی ۱۸.۲۴۰ دلار است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر