آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۴۲

 • آینده پساکرونایی آلومینیوم

  دنیای اقتصاد-حسین راشدی: «چند روز قبل، همسرم که به یک فروشگاه محلی رفته بود تا سفارشی که پیش از این برای خرید کالاهای کنسرو شده داده بود، افزایش دهد، متوجه چیز عجیبی شد که در واقع من را هم شگفت زده کرد. مدیر فروشگاه به همسرم گفت در حال حاضر در بسیاری از اقلام کمبود کنسروی هست. بعد از این درباره این موضوع تحقیق کردم و متوجه شدم دلیل این کمبود در کالاهای کنسروی، کمبود آلومینیوم است.» این روایت شخصی تایلر دوردن، یک شهروند آمریکایی است که به کمبود آلومینیوم در این کشور بر خلاف انتظار اشاره می‌کند.
 • قیمت قلع به اوج ۶ ماهه رسید

  در روز منفی بازار فلزات لندن قیمت قلع بر خلاف دیگر فلزات افزایش یافت و به اوج ۶ماهه خود رسید. از ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰ چنین سطح قیمتی بی سابقه بوده است. تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) قیمت هر تن قلع در بازار فلزات لندن با ۱۹۰ دلار افزایش به ۱۷ هزار و ۷۵۰ دلار رسیده است. دلیل افزایش چشمگیر قیمت قلع طی روزهای اخیر کاهش موجودی ذخیره‌سازی شده قلع عنوان می‌شود. از سوی دیگر در واکنش به بازخوردهای منفی شیوع موج دوم ویروس کرونا قیمت سایر فلزات پایه در این بازار روندی کاهشی در پیش گرفته‌اند.
 • هراس کرونایی و گزارش ذخایر آمریکا قیمت نفت را کاهش داد

  موسسه آمریکن پترولیوم در گزارش هفتگی خود از میزان موجودی‌های نفتی آمریکا برخلاف پیش‌بینی‌ها خبر از رشد ۵/ ۷ میلیون بشکه‌ای ذخایر نفتی این کشور داد. این افزایش چشمگیر موجودی‌ها در حالی رخ داده است که تحلیلگران نفتی احتمال کاهش ۱/ ۲ میلیون بشکه‌ای ذخایر را انتظار داشتند. افزایش ذخایر می‌تواند نشانه‌ای از بدبینی‌ها و عدم بازگشایی موفقیت‌آمیز صنایع و اقتصاد در آمریکا باشد. آمار هفتگی رسمی موجودی‌های نفتی بامداد پنج‌شنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده منتشر خواهد شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در اظهاراتی تعجب‌برانگیز از مواضع پیشین خود درباره شیوه برخورد با بحران کرونا عقب نشینی کرد و گفت که احتمالا پیش از بهتر شدن وضعیت بیماری در آمریکا، اوضاع بدتر خواهد شد. این در حالی است که او پیش‌تر تنها بر بازگشایی هر چه سریع‌تر اقتصادی تاکید داشت. تعداد مبتلایان کووید-۱۹ در جهان از مرز ۱۵ میلیون نفر نیز گذشته است و به نظر می‌رسد مسیر بازگشایی اقتصادی در هیچ کجای دنیا به آن آسانی که تصور می‌شد نباشد. افزایش ۳ برابری مبتلایان در اسپانیا و بسیاری از کشورهای صنعتی دیگر باز هم بازار نفت را در لبه تیغ قرار داده است. تنش‌های میان چین و آمریکا در کنار تخطی مجدد عراق از سهمیه تولید خود در توافق کاهش تولید از دیگر دلایل اصلی فشار کاهشی بر قیمت نفت در روز چهارشنبه می‌تواند قلمداد شود.
 • بررسی تکنیکال قیمت سنگ آهن۶۲ درصد

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن سنگ آهن، صعودی برآورد می‌شود و در چهار هفته گذشته با حدود ۵/ ۵ درصد افزایش از محدوده ۱۰۲ دلار به محدوده قیمتی ۵/ ۱۰۷ دلار رسید. البته در این مدت نوساناتی به سمت پایین تا محدوده ۹۸ دلار داشتیم. با توجه به گذر قیمت سنگ آهن از محدوده ۱۰۶ دلار می‌توان انتظار داشت در هفته‌های آتی این کالا اهداف بالاتری مثل ۱۱۵ دلار یا حتی محدوده ۱۲۰ دلار را دنبال ‌کند که دو محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می‌گوییم.
 • سود ۲۵تومانی فملی به سهامداران

  آزاده حسینی: در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران، سود نهایی ۲۵ تومان به ازای هر سهم تعیین شد. همچنین طرح جامع مس تا افق ۱۴۱۰ به‌عنوان سند راهبردی صنعت مس به تصویب مجمع رسید. مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مس برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸، با حضور ارکان مجمع ازجمله هیات‌رئیسه، سهامداران عمده، نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار و حسابرس و بازرس قانونی برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر