آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۴۱

 • بازاری تلخ‌تر از قهوه

  دنیای اقتصاد: روایت مشترک کافه‌داران در سراسر جهان، از لندن تا تهران یک چیز است: از زمانی که بیماری کرونا شیوع یافته مصرف قهوه و مشتری‌هایش به شدت کم شده است. تلخی بازار قهوه این روزها مانند نوشیدنی آن دلچسب و مطبوع نیست. شیوع کرونا باعث شده است که تقاضای جهانی برای دانه‌های قهوه به شدت کاهش پیدا کند و اختلال بزرگی در زنجیره عرضه به وجود بیاید.
 • طلای سیاه بر قله ۴ ماهه

  شاخص‌های جهانی نفت دیروز به سطوحی که از ششم مارس دیده نشده بود، رسیدند، چراکه امیدها به بهبود اقتصادی و خروج از بحران مالی ناشی از همه‌گیری کرونا تقویت شد. این خوش‌بینی بیش از هر چیز متاثر از بسته جدید اقتصادی اتحادیه اروپا بود که سیگنال رشد مصرف سوخت را در آینده می‌دهد. نفت برنت در مقطعی از معاملات به ۴۸/ ۴۴ دلار بر بشکه رسید و دیگر شاخص جهانی، وست تگزاس اینترمدییت نیز در بهترین معاملات به ۰۲/ ۴۲ دلار در هر بشکه ارتقا یافت که بالاترین سطح در بیش از ۴ ماه گذشته به شمار می‌رود. ششم مارس بهای نفت به یکباره سقوط کرد، زیرا عربستان و روسیه برای کاهش تولید در اوپک‌پلاس به توافق نرسیدند و این موضوع به جنگ نفتی این دو کشور منجر شد. موضوع دیگری که به رشد نفت کمک کرد آزمایش موفقیت‌آمیز دانشگاه آکسفورد برای تولید واکسن کرونا روی انسان بود؛ هرچند رشد شمار مبتلایان در آمریکا باعث قرنطینه در برخی ایالت‌ها شده و کشورهایی چون استرالیا و اسپانیا در حال مبارزه با موج جدید شیوع هستند.
 • بسته اتحادیه اروپا فلزات را بالا برد

  همه فلزات اساسی در معاملات سه‌شنبه بورس فلزات لندن با رشد روبه‌رو شدند؛ چراکه اتحادیه اروپا در ساعات اولیه دیروز پس از بیش از چهار روز مذاکره فشرده بسته اقتصادی را تصویب کرد که به موجب آن مجموعا ۷۵۰ میلیارد یورو (معادل ۸۶۰ میلیارد دلار) تسهیلات به‌صورت وام بلاعوض و همچنین وام کم‌بهره اعطا می‌شود. بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل شیوع گسترده کرونا در این قاره دچار رکود شدید اقتصادی شدند که به عقیده برخی در تاریخ بی‌نظیر بوده است. بسته‌ اقتصادی اروپا سیگنال رشد ساخت‌وساز و تولید در صنایع را می‌دهد که همین موضوع قیمت فلزات را بالا برد. مس در معاملات دیروز در مقطعی حتی به ۶ هزار و ۵۱۶ دلار در هر تن نیز رسید اما در لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران)، فلز سرخ ۶ هزار و ۴۹۷ دلار بر تن قیمت‌گذاری شد.
 • بررسی تکنیکال قیمت فلز قلع

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز قلع در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز با حدود ۵/ ۲ درصد افزایش و عبور از ناحیه قیمتی ۱۷.۱۰۰ دلار، از محدوده قیمتی ۱۶.۹۱۷ دلار به ۱۷.۴۳۷ دلار رسید. محدوده ۱۷.۱۰۰ دلار در آینده می‌تواند نقش حمایت در مقابل کاهش قیمت‌ها را ایفا کند. در چند هفته آتی احتمالا قیمت فلز قلع اهداف قیمتی بالاتری مثل ۱۹.۰۵۰ دلار را دنبال می‌کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر