آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۱۸

 • معارفه ولیعهد نفت

  دنیای‌اقتصاد- حسین راشدی: فلزی به نام لیتیوم که در تولید باتری‌ اتومبیل‌های الکتریکی کاربرد دارد، در حال حاضر در قعر قیمتی خود قرار دارد. با وجود این، پیش‌بینی‌ها از رشد بهای آن در سال‌های آینده به‌دلیل افزایش تقاضا برای خودروهای برقی حکایت دارد. بر این اساس، این فلز که به‌نوعی سوخت ماشین‌های برقی را در آینده تامین می‌کند، می‌تواند در صورت ادامه روند احتمالی افزایشی خود، در دهه‌های پیش‌رو به‌عنوان جایگزین نفت معرفی شود. با این حال، بازار فعلی لیتیوم با مشکلات متعدد ساختاری روبه‌رو است.
 • رکورد شکنی تاریخی تولید ماهانه فولاد در ایران

  دنیای‌اقتصاد: انجمن جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود از رکوردشکنی ایران در تولید فولاد خبر داد. طبق گزارش انجمن جهانی فولاد، از آمار تولید ماه مه سال ۲۰۲۰ میزان تولید جهانی فولاد در ماه مه نسبت به ماه آوریل۴/ ۱۲ میلیون تن افزایش پیدا کرده است. در این گزارش از رکوردشکنی تاریخی ایران در میزان تولید ماهانه فولاد پرده‌برداری شده است. طبق این آمار حجم تولید انواع مقاطع فولادی در کارخانه‌های فولادسازی ایران به بالاترین رکورد تولید در تاریخ این صنعت رسیده است.
 • افزایش قیمت نفت خام سنگین ایران

  افزایش شمار مبتلایان و خطر همه‌گیری و شیوع موج دوم بیماری کووید-۱۹ و در کنار آن نیز برآوردهای بلومبرگ و آمار انستیتو آمریکن‌پترولیوم نشان‌دهنده افزایش میزان موجودی نفت در انبارهای ذخیره‌سازی برای سومین هفته پیاپی است، امید‌ها را از بازار نفت ربودند.
 • کاهش بهای حامل‌های انرژی و فرآورده‌های نفتی

  کاهش هماهنگ فرآورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی در بازار آمریکا به دلیل ترس بازار از شیوع موج دوم ویروس کرونا و رشد سریع تعداد مبتلایان در بسیاری از ایالات‌های آمریکا مانند کالیفرنیا، تگزاس، فلوریدا و آریزونا رخ داد. به‌رغم آنکه براساس داده‌های آی‌اچ‌اس مارکت میزان تقاضای بنزین در آمریکا به حدود ۸۰ درصد سال گذشته بازگشته است و انستیتوآمریکن پترولیوم نیز در گزارش اخیر خود مدعی شده است که حجم موجودی‌های بنزین کاهش یافته است، اما ترس از شیوع مجدد فراگیر بیماری کرونا بر تمام بازار سایه افکند و بار دیگر باعث کاهش قیمت تمامی حامل‌های انرژی شد.
 • کرونا فلزات را پایین کشید

  بازار جهانی فلزات روز گذشته پس از افزایش نگرانی‌ها و سایه افکندن بیماری کووید-۱۹ بر آینده اقتصاد جهان با کاهش رو‌به‌رو شد و سرمایه‌ها از این بازار به سمت طلا و نقدینگی هجوم بردند که باعث رکوردشکنی قیمت طلا در میان فلزات گران‌بها و کاهش قیمت تمام فلزات دیگر به استثنای سرب تا لحظه تنظیم این گزارش در بازار فلزات لندن و آمریکا شد. قلع ۱۳۲ دلار و ۵۰ سنت کاهش در هر تن را تاکنون تجربه کرده است. مس نیز که روند مثبتی را طی هفته‌های اخیر تجربه کرده بود، با ۲۰ دلار کاهش به ۵۸۸۹ دلار در هر تن رسید. سرب تنها فلز با تغییر قیمت افزایشی در بازار است که ۶ دلار افزایش را تجربه کرد.
 • لغزش قیمت فولاد در لندن و شانگهای

  آغاز فصل باران‌های موسمی در آسیا به شکل غافلگیر کننده‌ای در چین زودتر آغاز شد و وقوع بادهای موسمی و سیل باعث توقف بسیاری از فعالیت‌های ساخت و ساز در این کشور شد که تقاضا برای فولاد را تهدید می‌کندو مانند سایر کامودیتی‌ها خطر شیوع موج جدید بیماری کرونا در جهان نیز آینده این بازار را در معرض خطر قرار داده است.
 • فرصت‌‌شناسی ویتنام در بازار زغال‌سنگ

  دنیای اقتصاد: ویوک کومار، مدیرعامل بخش آسیایی شرکت حمل بار فله وسترن بالک نروژ در گفت‌وگو با پلتس با بیان اینکه شیوع کووید-۱۹ میزان مصرف بسیاری از کالاها را کاهش داده است، گفت: بازار حمل بار فله خشک آسیا با توجه به تقاضای قوی برای زغال‌سنگ از سوی ویتنام و چین وضعیت مناسبی دارد. جریان سنگین انتقال سنگ‌آهن به چین نیز در سایه رکود بازار سایر کالاها ادامه دارد. کومار درادامه عنوان کرد که این روند ممکن است در سه ماه سوم سال جاری نیز ادامه یابد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر