آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۱۳

 • بازگشت تقاضای نفت؛ شاید سال‌های بعد

  دنیای اقتصاد: اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش‌های جدید خود از بازار نفت با وجود پیش‌بینی بهبود در نیمه دوم سال جاری میلادی، می‌گویند برای بازگشت به سطح تقاضای سال ۲۰۱۹ باید بیش از این صبر کرد. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) گفته حدود دو سال برای این امر زمان نیاز است و سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز دست‌کم برای امسال تقاضایی برابر با ۵۹/ ۹۰ میلیون بشکه در روز به‌طور متوسط پیش‌بینی کرده است.
 • کاهش صادرات فرآورده‌های نفتی ایالات متحده به آمریکای لاتین

  دنیای اقتصاد: مصرف فرآورده‌های نفتی پالایشی در آمریکای لاتین، به‌عنوان کانون شیوع جدید پاندمی ویروس کرونا در جهان کاهش چشمگیری داشته است. این امر به واردات این محصولات از آمریکا نیز لطمه جدی وارد کرده است. به گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، کشورهای منطقه آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب، اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین مشتریان محصولات پالایشگاهی ایالات متحده هستند.
 • تداوم رشد قیمت نفت

  به‌رغم نشانه‌های فراوان از شیوع موج دوم کرونا در چین و آمریکا و بسیاری دیگر از کشور‌های جهان، حالا قیمت نفت در بازارهای جهانی به کمک امیدهای در حال افزایش برای رشد میزان تقاضا و بازگشایی اقتصادی کنترل شده است. امری که گروه معامله‌گران نفت ویتول، گروه تارفیگورا و شرکت آرامکو عربستان سعودی نیز از آن سخن گفتند. حالا دیگر نه تنها برخلاف روزهای ابتدایی هفته قیمت نفت روند نزولی ندارد، بلکه بهای طلای سیاه با افزایش قیمت نیز رو‌به‌رو شده‌ است. تا ساعت ۱۶:۱۰ به وقت تهران بهای شاخص‌های نفتی برنت و وست تگزاس اینترمدییت به ترتیب هر کدام رشدی ۰۲/ ۲ و ۶/ ۲ درصدی روزانه را تجربه کردند و دوباره به روزهای امیدوارکننده خود بازگشته‌اند. بهای نفت خام سنگین ایران نیز در روز پنج‌شنبه ۴۱ دلار و یک سنت بر بشکه بوده است، امری که نشانگر افزایش ۷۰ سنتی قیمت نفت خام ایران نسبت به روز چهارشنبه است.
 • روز مثبت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در بازار نایمکس

  قیمت فرآورده‌های نفتی و مواد پتروشیمی تحت تاثیر افزایش قیمت نفت و امیدواری‌های مجدد برای بازیابی تقاضا در جهان، افزایش هماهنگی را شاهد بود. تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۵ به وقت تهران) بنزین در بازار نایمکس با ۱۲/ ۱ درصد افزایش به یک دلار و ۲۷ سنت در هر گالن رسید. قیمت گازوئیل هم با ۹ دلار و ۲۵ سنت افزایش نسبت به روز گذشته ۳۶۳ دلار در هر تن معامله شد. در بازار کالاهای پایه دالیان چین اما قیمت پی‌وی‌سی و پلی‌پروپیلن، به‌‌رغم عملکرد هفتگی مثبت با کاهش قیمت روزانه روبه‌رو شدند.
 • قیمت سنگ‌آهن در چین و فولاد در لندن کاهش یافت

  در بازار بورس فلزات لندن قیمت میلگرد فولادی در هر تن برای معامله‌های نقدی (تا ساعت ۱۶:۱۵ به وقت تهران) با ۴ دلار کاهش به زیر ۴۱۸ دلار رسید. قراضه فولاد نیز که غالبا بدون نوسان چندانی در بازار حضور دارد نیز ۹۵/ ۰ درصد در هر تن کاهش قیمت را تجربه کرد. در بازار شانگهای میلگرد فولادی با کاهش قیمتی بیش از ۳ دلاری روبه‌رو شد، اما قیمت فولاد نورد و فولاد ضدزنگ در این بازار به ترتیب ۶۸/ ۱ و ۹۹/ ۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند. سنگ آهن چین نیز در هر سه عیار اصلی خود با کاهش قیمت مواجه شد.
 • مس کماکان می‌تازد

  بازار فلزات لندن روز پرنوسانی را پشت سر گذاشت. مس در ادامه روزهای خوبش توانست ۵۷ دلار افزایش ارزش را تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶ به وقت تهران) تجربه کند و به قیمت ۵۸۵۸ دلار در بازار به فروش برسد. روی، دیگر شاخص سبز‌رنگ بازار لندن بود که بیش از ۳۵ دلار افزایش قیمت داشت. قلع و سرب و آلومینیوم نیز فلزاتی بودند که کاهش قیمت را تجربه کردند.
 • بررسی تکنیکال نفت برنت

  سمانه عاملی تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر بشکه نفت برنت، نه صعودی و نه نزولی برآورد می‌شود. هفته گذشته نفت برنت با حدود ۱۰ درصد افزایش از قیمت ۷۲/ ۳۸ دلار به ۵۱/ ۴۱ دلار رسید. در هفته پیش رو قیمت نفت برنت اهداف قیمتی بالاتری مثل حدود ۵۰ دلار را دنبال می‌کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می‌گوییم.
 • تصویب افزایش سرمایه ۲۵ درصدی پترول

  گروه شرکت‌ها: افزایش ۲۵ درصدی سرمایه پترول در حالی به تصویب رسید که نام این شرکت نیز به شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه تکمیلی صنایع پتروشیمی خلیج فارس تغییر یافت. براساس مصوبات مجمع، با افزایش سرمایه ۲۵ درصدی پترول سرمایه این ‏شرکت از مبلغ ۲هزار به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که ‏۳۵۰ میلیارد تومان از این تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و ۱۵۰ میلیارد تومان دیگر از محل سود انباشته ‏صورت خواهد گرفت. این افزایش سرمایه صرف جبران مخارج سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده و اصلاح ساختار مالی شرکت می‌شود.‏

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر